Statens vegvesen gjennomfører et testprosjekt der to grunnboringslag bruker GNSS (Global Navigation Satellite Systems) for posisjonering av grunnboringsriggen. Avansert oppmålingsutstyr er montert på boreriggen og integrert med boreprogramvaren.
– GNSS på riggen gjør at posisjonen til borepunktet med tilhørende boreinformasjonen automatisk blir knyttet til tredimensjonale GNSS-koordinater (x, y, h), sier Asbjørn Eilefsen, sjefingeniør i Statens vegvesen. Eilefsen forteller at grunnforholdene avgjør hvor dypt det bores.
– Vanligvis bores det ned til dybder på 60 – 70 meter. Det er blitt boret ned til om lag 100 meter, men det er unntagelsesvis og da kun i bløte masser. Når de støter på fjell bores det tre meter ned i dette for å være sikker på at det ikke bare er en stor stein, sier Eilefsen. Han opplyser at ved brofundamentering bores det ytterligere to meter når de møter på fjell.
Detaljert og viktig informasjon
Ifølge veivesenet kan etaten, gjennom grundige grunnundersøkelser med de geotekniske boreriggene, få detaljert informasjon om hva som skjuler seg under jordskorpa, informasjon som er viktig ved planlegging av et veiprosjekt.
– Vi benytter avansert geodetisk GNSS-utstyr som består en mottaker/sensor, antenne og et robust nettbrett. Utstyret kan gi en nøyaktighet på noen få centimeter, sier Eilefsen.
GNSS er en fellesbetegnelse for satellittbaserte systemer for navigasjon og posisjonering. GNSS’en på riggen i testprosjektet benytter satellitter fra satellittsystemene GPS (amerikansk), Glonass (russisk), Galileo (europeisk) og eventuelt BeiDou (kinesisk).
– Det gjør at dataene vi får er mer nøyaktige, og at vi får en posisjon på flere steder enn om vi hadde benyttet GPS alene. I tillegg mottar vi korreksjonsdata fra Kartverket (CPOS) via GSM-nettet. Håndholdt GNSS, som benyttes for utstikking er mer kompakt, men har lignende spesifikasjoner, sier Eilefsen.

Rask overføring av data
Bruk av grunnboring med GNSS på riggen, og bruk av håndholdt GNSS for å stikke ut grunnboringspunkter før boring, gjør at man kan jobbe både raskere og bedre, ifølge en pressemelding fra Statens vegvesen. Tidligere måtte etaten bestille landmålingsressurser fra landmålere i etaten, eller fra eksterne landmålingsfirmaer og vente på at landmålerne skulle komme.
– Straks boringen er utført kan boreinformasjon sendes direkte fra boreriggen i felt til geoteknikeren inne på kontoret. Ofte haster det for geoteknikeren å få denne informasjonen, sier Eilefsen.
Samarbeid mellom divisjonene
Løsningen har blitt til etter samarbeid mellom flere divisjoner i Statens vegvesen – grunnboringsmiljøet i divisjon Drift og vedlikehold, geoteknikkmiljøet i divisjon Utbygging og GNSS/geodesigruppen i divisjonen Transport og samfunn. I tillegg har veivesenet samarbeidet tett med leverandøren av programvaren til boreriggen, Environmental Mechanics AB.