Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Slipper ut lokale mineraler
    Bergindustri

    Slipper ut lokale mineraler

    By Halfdan Carstensjuni 11, 2019
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    I trygg forvisning om at sjødeponi ikke har noe skadepotensial vil Sibelco Nordic fortsette å slippe ut "gråstein" i fjorden utenfor anlegget.

    Fra Nebbaren (707 m o.h.) på Stjernøy i Finnmark ser vi utover Stjernsundet som skiller øya fra fastlandet. Inne i fjellet ligger gruven hvor Sibelco Nordic driver på dypbergarten nefelinsyenitt for produksjon av nefelin, og midt i bildet ser vi Lillebukt der utslipp til fjorden av og til er godt synlige. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Landdeponi kan gi store miljøavtrykk, og Miljødirektoratet har derfor klart uttalt at det ikke vil ha noe forbud mot sjødeponi (GEO 02/2019: «Vil ikke ha forbud»).

    Problemene med landdeponi kjenner vi veldig godt fra for eksempel Folldal, Røros og Løkken. På disse stedene har malmgruver, som i dag er nedlagt, etterlatt seg forurensningskilder som ikke er lett å bli kvitt. Sjødeponi kan derfor, når forholdene ligger til rette for det, være en mye bedre løsning for omgivelsene.

    I dag har vi i Norge 7 gruver som slipper gruveavfall ned på sjøbunnen.

    Sibelco Nordic tar ut nefelinsyenitt på Stjernøy i Finnmark, og fordi oppredningen benytter magnetseparasjon (ingen bruk av kjemikalier) slipper bedriften kun ut rene mineraler, i hovedsak nefelin, feltspat, pyroksen, glimmer, amfibol og litt magnetitt.

    I forbindelse med revidert utslippstillatelse blir det vurdert å flytte utslippspunktet dypere, slik at massene går rett ned på bunnen av Stjernsund. På den måten vil Sibelco Nordic sørge for at utslippene ikke havner på grunt vann, hvorpå forholdene i Lillebukt vil bli bedre.

    Related Posts

    For suverenitet og nasjonal beredskap

    desember 16, 2025

    Metalljakt på Finnmarksvidda

    desember 12, 2025

    Gull: Etiopia

    desember 11, 2025
    View 1 Comment

    1 kommentar

    1. michael.heim@nmbu.no on juni 12, 2019 08:52

      Undersøkelser på 1990-tallet viste at ‘gråstein’-avgangen fra Sibelco har en god K-gjødselvirkning på kulturplanter (gress, korn mm). Den ble da også Debio-godkjent som innsatsmiddel (steinmel) i økologisk landbruk og forsøkt markedsført under navnet ‘Altagro’.
      Beregninger viser at Altagro ville kunne dekke hele Norges behov for K-gjødsel og dermed erstatte langveisimportert K-klorid. I tillegg inneholder den flere viktige mikronæringsstoffer som ikke finnes i handelsgjødsel. Altagro er også saktevirkende sammenlignet med handelsgjødsel, noe som er positivt med henblikk på utvasking og avrenning fra jordbruksarealer.

      Men det er noen utfordringer/hindringer knyttet til bruken:
      1. Stjernøy ligger langt fra de sentrale jordbruksområdene, selv om det i dette tilfelle allerede er tilrettelagt for rimelig båttransport, også til utlandet (Nederland mm).
      2. Innholdet av K er betydelig lavere enn i K-klorid, dvs man ville trenge rundt 10x større tonnasje for å få samme K-gjødlingseffekt.
      3. Bruken ville kreve et godt organisert og muligens subsidiert distribusjonsnettverk av typen som finnes for landbrukskalk.

      Derfor blir Altagro inntil videre dumpet i havet, og det med god samvittighet, siden den jo er Debio-godkjent.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Formidlingspris til Jan Mangerud 
    Dec 22, 2025

    Formidlingspris til Jan Mangerud 

    Michelsen lukker øynene for det som ikke passer
    Dec 22, 2025

    Michelsen lukker øynene for det som ikke passer

    Første kobber fra det norske dyphavet
    Dec 22, 2025

    Første kobber fra det norske dyphavet

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 
    Dec 22, 2025

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 

    Toktet i mål
    Dec 17, 2025

    Toktet i mål

    Where the earth yawns
    Dec 23, 2025

    Where the earth yawns

    When your oil reservoir turns out to be a lithium deposit
    Dec 22, 2025

    When your oil reservoir turns out to be a lithium deposit

    Subsurface noise, Issue 5, 2025
    Dec 19, 2025

    Subsurface noise, Issue 5, 2025

    Quantifying the hydrogen-generation potential of iron-bearing rocks
    Dec 18, 2025

    Quantifying the hydrogen-generation potential of iron-bearing rocks

    Mitigation, precaution, and exclusion zones: Aligning science with policy
    Dec 17, 2025

    Mitigation, precaution, and exclusion zones: Aligning science with policy

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.