Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Spår flerdobling i metallbehov
    Bergindustri

    Spår flerdobling i metallbehov

    By Ronny Setsåjuli 31, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Omleggingen til fornybar energi er tuftet på gruvedrift. IEA forventer en massiv økning i etterspørsel etter en rekke kritiske metaller og dermed langt større gruveinvesteringer.

    Foto: Pixabay

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    The energy world is in the early phase of a new industrial age – the age of clean energy technology manufacturing.

    Det grønne skiftet og overgangen fra karbonintensiv til fornybar energiproduksjon og elektrisk mobilitet krever at vi bygger solcellepaneler, vindturbiner, små og store batterier og infrastruktur knyttet til overføring av kraft, lading og lagring av CO2 og hydrogen. For å nevne noe.

    I Energy Technology Perspectives (ETP) 2023 så Det internasjonale energibyrået nærmere på hva som kreves av teknologi, politikk og råstoffer for å kunne nå målet om nullutslipp i 2050 (NZE – Net Zero Emissions).

    Rapporten fokuserte spesielt på de fem kritiske metallene kobber, litium, nikkel, kobolt og neodym som spiller en nøkkelrolle i det grønne skiftet og elektrifiseringen av samfunnet. Sistnevnte tilhører gruppen sjeldne jordartsmetaller.

    Diagrammet under viser hvor mye de forventer i økt etterspørsel fra de ulike energiteknologiene (utover «normal» etterspørselsvekst). Frem mot 2030 vil økningen være 1,5 til 8 ganger 2021-etterspørselen, gitt at vi holder oss på veien som leder mot nullutslippsmålet for 2050. I henhold til dette scenariet må implementeringen av ny energiteknologi øke raskest i dette tiåret. Derfor forventer de lavere etterspørselsvekst mellom 2030 – 2050.

    Stor vekst i metalletterspørselen krever stor vekst på tilbudssiden – altså store gruveutbygginger. Kilde: IEA

    IEA forventer at den globale gruveindustrien vil klare å øke utvinningen av de fem metallene betydelig de neste syv årene, men det vil likevel ikke være tilstrekkelig for å dekke den forventede etterspørselen. Eksisterende gruver og påtenkte gruveprosjekter vil ikke kunne levere nok.

    Diagrammet under viser forsyningssituasjonen sammenliknet med forventet etterspørsel for de fem kritiske metallene, samt for jernmalm som inngår i produksjonen av stål.

     

    Gapet mellom forventet forsyning og etterspørsel er størst for litium, men også utvinningen av kobber og nikkel kommer til kort på veien mot NZE. Kilde: IEA

    IEA konkluderer med at dette krever langt større investeringer i gruveprosjekter. De påpeker imidlertid at det i snitt tar 17 år å åpne en ny gruve (fra funn til produksjon) – utvidelse av eksisterende gruver og utbygging av allerede definerte ressurser (reserver) kan gå raskere.

    Diagrammet over viser også hvor den forventede metallforsyningen i 2030 har sitt opphav for hvert av metallene.

    Det er problematisk av hensyn til forsyningssikkerhet og geopolitisk risiko at betydelige deler av utvinningen er geografisk konsentrert, noe som er tilfellet for flere av metallene. Endringer i reguleringer, handelsbarrikader eller politisk ustabilitet kan skape mangel på disse råstoffene.

    Dette gjelder for kobolt mer enn noe annet metall, der Den demokratiske republikken Kongo dominerer med en ca. 70 prosent markedsandel, og forventet økende til om lag 75 prosent i 2030.

    Her legger vi til at svært dårlige arbeidskår og HMS generelt utgjør et problem og et sterkt argument for øke utvinningen på hjemmebane. Norge har koboltressurser både til lands og i dyphavet.

    I 2021-rapporten The Role of Critical Minerals in Clean Green Energy Transition påpekte IEA at utvinning av dyphavsmineraler kan redusere den geografiske konsentrasjonen av produksjonen av enkelte metaller.

    Norge er blant de første landene i verden som har åpnet for mineralvirksomhet i dyphavet. Det er ventet at den første konsesjonsrunden vil starte i 2024 med tildeling av lisenser i 2025.

    Norge er blant landene i verden som ligger lengst frem hva gjelder kunnskapsinnhenting og reguleringer. Vi kan potensielt bli det andre landet i verden (etter Cook-øyene i Stillehavet) som tildeler lisenser for leting etter dyphavsmineraler.

    Related Posts

    Tar over «egen» gruve

    november 19, 2025

    Mer slagkraft for bergindustrien

    november 12, 2025

    Vant i rettssak – driften fortsetter

    november 11, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Creating an NCS seismic expert
    Nov 20, 2025

    Creating an NCS seismic expert

    Fra klasserom til skredterreng i Troms 
    Nov 18, 2025

    Fra klasserom til skredterreng i Troms 

    Fra skred til jordskjelv
    Nov 13, 2025

    Fra skred til jordskjelv

    Kongens fortjenestemedalje til Ellen Sigmond
    Nov 13, 2025

    Kongens fortjenestemedalje til Ellen Sigmond

    Gull: Kongsberg
    Nov 11, 2025

    Gull: Kongsberg

    A sense of urgency
    Nov 22, 2025

    A sense of urgency

    The search for barrels in Bissau – exploration renascimento in the southern MSGBC
    Nov 21, 2025

    The search for barrels in Bissau – exploration renascimento in the southern MSGBC

    Subsurface bio-stimulated hydrogen
    Nov 20, 2025

    Subsurface bio-stimulated hydrogen

    Dead oil traces in a lonely pebble bed
    Nov 19, 2025

    Dead oil traces in a lonely pebble bed

    How a sandbox model caused an epiphany
    Nov 18, 2025

    How a sandbox model caused an epiphany

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.