Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Store Norske blir byggeleder
    Anlegg og infrastruktur

    Store Norske blir byggeleder

    Av Ronny Setsåjuli 7, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Store Norske skal sikre Longyearbyen for fremtidige skred fra Sukkertoppen.

    Skredutsatt: Sukkertoppen ved Longyearbyen. Bildet er tatt i 2011. Foto: Erlend Bjørtvedt (CC-BY-SA) / Wikimedia Commons

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Store Norske melder at de har blitt tildelt oppdraget av Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) om å sikre Longyearbyen for skred. Selskapet skal være byggeleder, koordinere HMS-arbeid, utføre logistikktjenester med mer.

    – Gjennom denne avtalen får vi kombinert det beste av to statlige selskaper: NVEs kunnskap om skred og sikring med Store Norskes prosjektgjennomføringsevne, sier Knut Aune Hoseth, regionsjef for Nord- Norge og Svalbard i NVE.

    Hoseth påpeker at Store Norske har vist at de har en unik kompetanse med arbeid i tøffe arktiske strøk, og at de har over hundre års lokalkunnskap om prosjektgjennomføring på Svalbard.

    Det skal bygges en skredvoll i Lia ved foten av fjellet Sukkertoppen. Det skal videre gjennomføres sikring oppe i fjellsiden.

    Det har gått flere skred fra Sukkertoppen. I 2015 krevde et snøskred to menneskeliv da det traff sentrumsnær bebyggelse. I 2017 gikk det igjen et snøskred fra Sukkertoppen som traff bebyggelse og medførte materielle skader.

    I etterkant gjorde NVE sammen med Norges Geotekniske Institutt, UNIS og Skred AS en vurdering av skredfaren og kom opp med forslag til sikringstiltak.

    NVE påpeker at Store Norske videre er egnet som byggeleder på grunn av deres relevante arbeid med stengningen av gruvene i Svea og Lunckefjell.

    – I forbindelse med Miljøprosjektet Svea og Lunckefjell har vi arbeidet med flytting av masser i terrenget og bruk av store anleggsmaskiner. Det er nettopp disse medarbeiderne og erfaringen vi nå vil ta med oss inn i skredsikringsprosjektet, sier Jan Morten Ertsaas, administrerende direktør i Store Norske.

    Ertsaas mener avtalen er strategisk viktig for konsernet.

    – Store Norske har en ambisjon om å være statens byggherre i Longyearbyen og på Svalbard. Dette prosjektet er en bekreftelse på den solide jobben vi gjør i Svea og Lunckefjell, hvor vi har levert i henhold til både prosjektplanen og de gitte kostnadsrammene, avslutter Jan Morten Ertsaas.

    RELATERTE SAKER

    Grønn omstilling med en fot i bakken

    juni 17, 2025

    Satellitter gir tidlig varsling om setninger

    juni 12, 2025

    Ny veistrekning med unikt underlag

    juni 5, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Ildhøyden i Norskehavet
    Jun 27, 2025

    Ildhøyden i Norskehavet

    Forskere til fjells
    Jun 27, 2025

    Forskere til fjells

    The future of deep-sea mining
    Jun 26, 2025

    The future of deep-sea mining

    Et hav av data
    Jun 26, 2025

    Et hav av data

    Vinneren er kåret
    Jun 24, 2025

    Vinneren er kåret

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.