Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Tar ikke sikkerhetspolitikken på alvor
    Bergindustri

    Tar ikke sikkerhetspolitikken på alvor

    By Pressemeldingoktober 7, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Norsk Bergindustri er ikke fornøyd med forslaget til statsbudsjett for 2025, og mener regjeringen ikke følger opp mineralstrategien med hensyn på blant annet raskere behandling av konsesjonssøknader og statlig risikoavlastning.

    Anita Helene Hall er generalsekretær i Norsk Bergindustri. Foto: Norsk Bergindustri

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Det er ingenting i dette budsjettforslaget som vil gjøre det enklere å drive mineralutvinning i Norge. Tvert imot vil det bety enda større avhengighet for Norge og Europa av land som systematisk bryter menneskerettigheter. Denne avhengigheten betyr også en økt sikkerhetsrisiko for vår del av verden, sier generalsekretær Anita Helene Hall i Norsk Bergindustri i en pressemelding, kort tid etter at regjeringen la frem sitt forslag til statsbudsjett for 2025.

    Det er godt over ett år siden regjeringen la frem en mineralstrategi med over 50 tiltakspunkter for å styrke norsk mineralnæring. Blant annet lovet regjeringen å legge frem forslag som skal redusere risikoen for å investere i å utvinne mineraler i Norge som det grønne skiftet er avhengig av.

    I dag la regjeringen frem sitt siste forslag til statsbudsjett før stortingsvalget 2025. Norsk Bergindustri er skuffet over at regjeringen ikke legger til rette for raskere behandling av konsesjonssøknader, eller åpner for å gi næringen tilgang til statlig risikoavlastende kapital som støtte eller risikolån i prosjektets ulike faser.

    – Dette var siste mulighet til å gjøre de grepene de selv har lovet næringen. Budsjettforslaget betyr at norsk og europeisk industri fortsatt vil være avhengig av å importere mineraler fra Kina, og mest sannsynlig i større grad enn i dag. Alle vet hvordan arbeidsforholdene er i Kina, sier Hall og fortsetter:

    – Det er skuffende at regjeringen ikke er mer opptatt av å legge til rette for at mineraler som vestlig industri er avhengig av kan utvinnes i Norge, fremfor i land som ikke bryr seg verken om miljø eller arbeidstakeres rettigheter.

    Norsk Bergindustri er interesseorganisasjonen for norsk mineralnæring, og jobber blant annet for bedre rammevilkår for gruvedrift på norsk fastland.

    – I Norge tar det 15–20 år for å få alle tillatelser på plass til å kunne utvinne mineraler fra norske fjell. Det fremstår som ulogisk at regjeringen i realiteten kutter i driftsutgiftene til Direktoratet for mineralforvaltning, når de ønsker flere gruveprosjekter i Norge, framholder Hall.

    – Et gruveprosjekt koster fort flere milliarder kroner før man kan sende de første mineralene ut i markedet. Med lang saksbehandlingstid sier det seg selv at det er vanskelig å sikre finansiering til så store og viktige prosjekter. I internasjonale fora snakker samtlige vestlige land, inkludert Norge, om viktigheten av økt mineralutvinning i Europa, for at industrien skal gjøre seg mindre avhengig av Kina. Likevel skjer det ingenting fra norsk side, legger hun til.

    Hall reagerer også på at regjeringen fortsetter å styrke lån- og tilskuddsordninger til bedrifter som tar i bruk lavutslippsteknologi, uten at det settes av en eneste krone til risikoavlastende tiltak til de som utvinner mineralene som denne teknologien er bygget på.

    Related Posts

    Tar over «egen» gruve

    november 19, 2025

    Mer slagkraft for bergindustrien

    november 12, 2025

    Vant i rettssak – driften fortsetter

    november 11, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Creating an NCS seismic expert
    Nov 20, 2025

    Creating an NCS seismic expert

    Fra klasserom til skredterreng i Troms 
    Nov 18, 2025

    Fra klasserom til skredterreng i Troms 

    Fra skred til jordskjelv
    Nov 13, 2025

    Fra skred til jordskjelv

    Kongens fortjenestemedalje til Ellen Sigmond
    Nov 13, 2025

    Kongens fortjenestemedalje til Ellen Sigmond

    Gull: Kongsberg
    Nov 11, 2025

    Gull: Kongsberg

    A sense of urgency
    Nov 22, 2025

    A sense of urgency

    The search for barrels in Bissau – exploration renascimento in the southern MSGBC
    Nov 21, 2025

    The search for barrels in Bissau – exploration renascimento in the southern MSGBC

    Subsurface bio-stimulated hydrogen
    Nov 20, 2025

    Subsurface bio-stimulated hydrogen

    Dead oil traces in a lonely pebble bed
    Nov 19, 2025

    Dead oil traces in a lonely pebble bed

    How a sandbox model caused an epiphany
    Nov 18, 2025

    How a sandbox model caused an epiphany

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.