Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    You are at:Home » Tilfreds med dom i Rana-saken
    Bergindustri

    Tilfreds med dom i Rana-saken

    By Halfdan Carstensaugust 20, 2015
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Rana Gruber vant eiendomsskattesaken mot Rana kommune, og Norsk Bergindustri er svært tilfreds over resultatet.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Bransjeorganisasjonen Norsk Bergindustri ser med glede på Hålogaland lagmannsretts dom etter den langvarige skatteuenigheten mellom bedriften og kommunen.
    – At Rana Gruber ser ut til å få en fornuftig taksering av eiendomsskatten er viktig for bedriften og for resten bergindustrien, sier Elisabeth Gammelsæter i Norsk Bergindustri, skriver organisasjonen i en pressemelding.
    Kommunens taksering av Rana Gruber har variert med flere hundre millioner. Det skaper naturligvis uforutsigbarhet og den endelige skattebyrden fremstår således som vilkårlig. Retten har imidlertid kommet frem til at maskinene skal takseres ut fra substansverdi med fradrag for slit, elde og eventuell utidsmessighet. I tillegg skal jernmalmens verdi fastsettes til 0,5 prosent av gjennomsnittlig omsetningsverdi av det som utvinnes etter normal oppredning.
    – Det viser at retten har et mer avklart forhold til de reelle verdiene som bør ligge til grunn for eiendomsskatten enn Rana kommune. Det er et svært viktig signal til bransjen og Kommune-Norge for øvrig, sier Elisabeth Gammelsæter i Norsk Bergindustri.
    Mange ble overrasket da taksten som kommunen, etter over hundre års drift, omtalte jernmalmen Rana Gruber produserer som naturgrus av god kvalitet. Lagmannsretten legger til grunn at malmen er malm, og at den må gjennom en betydelig oppredning før den har kommersiell verdi.
    – Denne saken har tatt mange underlige vendinger de siste årene, men vi er svært tilfreds med at lagmannsretten rydder opp, sier Elisabeth Gammelsæter i Norsk Bergindustri.
    Pressemeldingen.

    Related Posts

    Hva bygger vi med hvis stein blir mangelvare?

    oktober 10, 2025

    Byggeråstoff: Rogaland topper listen

    oktober 8, 2025

    Ny mulighet for norske mineralprosjekter

    oktober 6, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Gull: Eidsvoll
    Oct 08, 2025

    Gull: Eidsvoll

    «Under militærstøvlene til Kompani Lauritzen skjer det noe grønt og spennende»
    Oct 07, 2025

    «Under militærstøvlene til Kompani Lauritzen skjer det noe grønt og spennende»

    At olje tåler høye temperaturer, er gammelt nytt
    Oct 03, 2025

    At olje tåler høye temperaturer, er gammelt nytt

    Fjell som glir på skjulte glidesoner
    Oct 01, 2025

    Fjell som glir på skjulte glidesoner

    Havnivåstigning rammer ulikt
    Sep 29, 2025

    Havnivåstigning rammer ulikt

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.