Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Uavklart for Store Norske
    Bergindustri

    Uavklart for Store Norske

    By Halfdan Carstensnovember 16, 2016
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Den reviderte meldingen inneholder plan for energi, sterkere øl og veterinærvakt. Men er fremdeles vag på Store Norske sin framtidige rolle.
    Regjeringen har ikke klart å få fram en klar strategi og retning for Store Norske, sier Trine Skei Grande, saksordfører for Svalbardmeldingen.

    Regjeringen har ikke klart å få fram en klar strategi og retning for Store Norske, sier Trine Skei Grande, saksordfører for Svalbardmeldingen.

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Det er Svalbardposten som skriver dette i dag.
    Avisa skriver videre at saksordfører for Svalbardmeldingen, Trine Skei Grande(V), mener alle tema som ble løftet fram da hun var i Longyearbyen i august er med i innstillingen fra Utenriks- og forsvarskomiteen som ble lagt fram i dag.
    – Vi har dessverre ikke klart å få fram en klar strategi og retning for Store Norske. Men det er kanskje beskrivende for situasjonen også, sier hun til avisa.
    Hun sier også at ingen parti stiller spørsmål ved at det årlig bevilges 144 millioner kroner til driftshvile i Svea.
    – Vi har forpliktelser og et ansvar som eier og må behandle folk skikkelig. Men jeg håper at debatten kan fortsette på Stortinget og på Svalbard om dette er rett bruk av pengene, sier Skei Grande til Svalbardposten.
    Svalbardmeldingen skal behandles i Stortinget 22. november.
    Forslaget

    Om Lunckefjell
    I februar 2014 åpnet Lunckefjellgruva. Gruven har adkomst fra Svea Nord, og SNSGs kullvirksomhet skulle fortsette i Lunckefjell etter Svea Nord. Som følge av de vanskelige markedsutsiktene har imidlertid SNSG avsluttet produksjonen i Lunckefjell. Kullreserven i Lunckefjell er om lag 8 mill. tonn og kullet her har en kvalitet som gjør at det vil kunne selges for metallurgisk anvendelse (PCI-kull)  som oppnår en høyere pris enn kull til strømproduksjon. Lunckefjell betraktes fortsatt som et naturlig prosjekt å videreføre dersom det blir en positiv utvikling i kullprisen.
    Om statens eierskap
    Staten skal ivareta flere formål gjennom eierskapet i SNSK-konsernet. På den ene side skal eierskapet bidra til å understøtte de overordnede målene i svalbardpolitikken. Selskapets gruvedrift har i mange år bidratt vesentlig til stabil, helårlig norsk aktivitet og bosetting på Svalbard. SNSK har også inngått avtaler med staten om drift og vedlikehold av deler av statens grunneiendommer på Svalbard. På den annen side har statens mål med eierskapet i SNSK vært at selskapet skal drives på forretningsmessig grunnlag og med sikte på å levere konkurransemessig avkastning. Dette har vist seg krevende de siste årene.

     

    Related Posts

    Skremt av gruvemotstand

    januar 28, 2026

    Metalljakt på Finnmarksvidda

    januar 26, 2026

    Borer mot gruveoppstart

    januar 21, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Symbolet på evig liv
    Jan 27, 2026

    Symbolet på evig liv

    En fremragende underviser
    Jan 22, 2026

    En fremragende underviser

    Nordisk pris til arktisk pionér
    Jan 18, 2026

    Nordisk pris til arktisk pionér

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 
    Jan 15, 2026

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter
    Jan 12, 2026

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter

    Progress over perfection
    Jan 28, 2026

    Progress over perfection

    Understanding the “Minimum Economic Field Size” concept and aggregating targets
    Jan 27, 2026

    Understanding the “Minimum Economic Field Size” concept and aggregating targets

    Unlocking the deep offshore potential of the Mahanadi Basin
    Jan 26, 2026

    Unlocking the deep offshore potential of the Mahanadi Basin

    The absurdity of security… or… comfortable being uncomfortable
    Jan 23, 2026

    The absurdity of security… or… comfortable being uncomfortable

    France’s first stimulated natural hydrogen project
    Jan 22, 2026

    France’s first stimulated natural hydrogen project

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.