Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Utvikler nytt gruvekonsept for Fensfeltet
    Bergindustri

    Utvikler nytt gruvekonsept for Fensfeltet

    By Ronny Setsåfebruar 28, 2023
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Leteselskapet Rare Earths Norway skal i partnerskap med et østerriksk universitet undersøke om en ny gruvemetode kan bidra til maksimal utnyttelse av ressursene i Fensfeltet.
    I Fensfeltet i Telemark bruker staten åtte millioner kroner på å bore to dype hull for å lære mer om forekomsten av REE-metaller. Nede ved kysten, på Herøya i Porsgrunn, legge REEtec og Yara planer for en betydelig enklere produksjonen av metallene som er så viktige for «det grønne skiftet». Foto: Halfdan Carstens

    Fensfeltet. Her fra de dype boringene som ble gjennomført i 2017/2018. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Raise mining kalles det relativt nye konseptet for undergrunns gruvedrift som lover lavere kostnader og mer fleksibilitet for dype, store gruveoperasjoner.

    Metoden er utviklet av det svenske gruveselskapet LKAB og det østerrikske universitetet Montanuniversität Leoben (MUL).

    Nå har det norske leteselskapet Rare Earths Norway (REN) inngått en avtale med MUL om teknologisk utvikling av gruvekonseptet for fremtidig utnyttelse av ressursene ved Fensfeltet i Telemark.

    Fensfeltet er sannsynligvis Europas største forekomst av sjeldne jordartsmetaller, en gruppe metaller med en lang rekke bruksområder som vårt moderne liv er avhengig av.

    Geoforskning.no: Vulkan dannet Europas kanskje største forekomst

    – Raise mining er en ny metode for gruvedrift med en rekke nye løsninger som tilfredsstiller miljømessige og tekniske utfordringer, uttaler Michael Tost, professor i bærekraftig gruvedrift ved MUL i en pressemelding fra REN.

    Bedre kontroll på malmkroppen

    Metoden er egnet for forekomster i undergrunnen som har store tonnasjer (volumer). Den gir mer fleksibilitet og kortere utviklingstid sammenliknet med andre metoder ved at utvinningen skjer fra toppen av malmkroppen og nedover.

    Gjennom raise mining tar operatøren ut sylindriske deler av malmkroppen ved å først bore et lite borehull fra toppen og ned i malmkroppen, og deretter bore utover i malmkroppen i en vifteform. Metoden gir mulighet for tilbakefylling av avgangsmasser i «sylinderne» etter utvinning.

    Raise mining bygger på de samme prinsippene som raise caving, men skiller seg ved at det ikke skal gjøres kontrollert kollaps (caving), som kan gi innsynkning og kollaps av landoverflaten.

    Raise caving testes for tiden ved LKABs jernmalmgruve i Kiruna og i videoen under forklarer LKAB konseptet:

    Rare Earths Norway ble etablert i 2016 med formål om å starte utvinning av forekomsten på Fen. I 2021 gjennomførte de detaljerte prøveboringer.

    Selskapet har tidligere bedt myndighetene om risikoavlastende tiltak i en kritisk tidligfase, og har også uttalt at de ser for seg en komplett verdikjede i Telemark med mineralutvinning på Ulefoss til produksjon av permanentmagneter på Herøya.

    Ifølge Rare Earths Norway er det spesielt REE-metallene neodym og praseodym som er av interesse fordi disse har høyest verdi og fordi de kan spille en nøkkelrolle i det grønne skiftet for deres anvendelse til permanentmagneter.

    Slike magneter er blant annet nødvendige for å konvertere elektrisk kraft til mekanisk energi og vice versa. Noe som for eksempel trengs for å drive en elektrisk bil eller generere kraft i en vindturbin.

    RENs arbeid på Fensfeltet er støttet av EU gjennom ERMA, European Raw Materials Alliance (https://erma.eu) og EIT RawMaterials – European Institute of Innovation and Technology Raw Materials.

    I 2017/2018 boret Norges geologiske undersøkelse (NGU) to dype borehull og hentet opp verdifulle kjerneprøver. I 2019 publiserte regiongeolog Sven Dahlgren et oppdatert kart over bergartene i området. I 2022 besøkte Bernd Schäfer, lederen for Europas råvareallianse, Næringsdepartementet for å lære mer om forekomsten.

    Senere samme år gikk fem store organisasjoner sammen om å lansere en felles strategi for industriell satsing på utvinning og prosessering av REE ved Fensfeltet.

    NGU rapporterte i 2022 om en in-situ verdi på hele 1 103 mrd. kroner for Fensfeltet basert på nåværende kjente ressurser.

    Related Posts

    Overtar drift av Europas største kvartsittgruve

    januar 7, 2026

    For suverenitet og nasjonal beredskap

    desember 16, 2025

    Metalljakt på Finnmarksvidda

    desember 12, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Industrieventyret som glapp
    Jan 08, 2026

    Industrieventyret som glapp

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag
    Jan 06, 2026

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag

    Symbolet på evig liv
    Dec 31, 2025

    Symbolet på evig liv

    Årets sokkelkart
    Dec 30, 2025

    Årets sokkelkart

    Formidlingspris til Jan Mangerud 
    Dec 22, 2025

    Formidlingspris til Jan Mangerud 

    Going deeper for salt mining
    Jan 09, 2026

    Going deeper for salt mining

    Being smart with data
    Jan 08, 2026

    Being smart with data

    Cameroon: Unlocking potential and reigniting exploration
    Jan 07, 2026

    Cameroon: Unlocking potential and reigniting exploration

    What do air hockey and induced seismicity have in common?
    Jan 06, 2026

    What do air hockey and induced seismicity have in common?

    When geology just happens, and you happen to be quite good at it
    Jan 05, 2026

    When geology just happens, and you happen to be quite good at it

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.