Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Veien mot nord
    Olje og gass

    Veien mot nord

    By Halfdan Carstensapril 18, 2016
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Framtiden er i Barentshavet. Det viser både den nære historien og Oljedirektoratets prognoser.
    Letemodellen med reservoar i senpaleozoiske karbonater har hatt stor suksess i Barentshavet. Det er gjort to store funn, og senere i år vil prospektet Neiden lengre nord på Lopphøgda bli boret. Illustrasjon: Oljedirektoratet

    Letemodellen med reservoar i senpaleozoiske karbonater har hatt stor suksess i Barentshavet. Det er gjort to store funn, og senere i år vil prospektet Neiden lengre nord på Lopphøgda bli boret. Illustrasjon: Oljedirektoratet

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Det gjenstår å finne 20 milliarder fat oljeekvivalenter (o.e.) på norsk sokkel. Det er fire ganger så mye olje og gass som har blitt produsert fra Statfjord-feltet, og omtrent like mye som de bokførte reservene etter 45 år med produksjon fra norsk sokkel. (Den norske oljeproduksjon startet fra Ekofisk-feltet i 1971.)
    Oljedirektoratet (Petroleumsressursene på norsk kontinentalsokkel 2016 – Leting) tror at nesten halvparten av de uoppdagede ressursene blir å finne i Barentshavet. Og bare siden forrige ressursrapport (2013) har ressursestimatet økt med 750 millioner fat o.e.

    Årets ubestridte begivenhet i letemiljøet: Recent Discoveries 2016

    Tålmodighet en dyd
    Men vi må være tålmodige. Det er ingen snarveier fram til store funn som monner i ressursregnskapet. Eksemplene med funnene Alta og Gohta illustrerer dette godt. Utforskning av den sørvestlige del av Lopphøgda startet i 1985 med tildeling av tre utvinningstillatelser i 9. konsesjonsrunde. De to første brønnene, 7120/1-1 og 7120/2-1 (som ble boret i 1985), påtraff gode spor av olje i karbonatbergarter av sen perm alder, skriver Oljedirektoratet. Senere har det vist seg at disse brønnene ligger i randsonen av Alta- og Gohta-funnene. Det gikk altså 30 år siden prospektene ble boret første gang og fram til de ble erklært som mulig kommersielle oljefunn.
    De gode boreresultatene de siste årene har bidratt til økt interesse for å lete i Barentshavet. Det ble boret henholdsvis 10 og 13 letebrønner i 2013 og 2014, i fjor 2015 ble det boret sju, og i 2016 er det kun planlagt mellom 8 og 10. Flere av disse har imidlertid et stort potensial.

    Mer om Wisting: Fornebu 11.-12 mai.

    Krever høy aktivitet
    Det kreves at leteaktiviteten forblir høy hvis Norge skal klare å opprettholde et stabilt produksjonsnivå fra ca. 2025, ti år fra nå, mener Oljedirektoratet. Årsaken er at de uoppdagede ressursene etter det tidspunktet vil utgjøre en stadig økende andel av den årlige produksjonen.
    Ledetiden fra det blir gjort et funn til det kommer i produksjon er som kjent lang. Spesielt i Barentshavet. For Goliat tok det for eksempel 16 år fra funnet ble gjort i 2000 til produksjonen startet i år.

    Bli kjent med letesjefen i Lundin

    Related Posts

    Creating an NCS seismic expert

    november 4, 2025

    Predicting hydrocarbons in minutes

    oktober 31, 2025

    Grønnvasking som nytter

    oktober 30, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Viste bredden i geofagene
    Nov 07, 2025

    Viste bredden i geofagene

    Uten kandidater og kritiske metaller, intet grønt skifte
    Nov 04, 2025

    Uten kandidater og kritiske metaller, intet grønt skifte

    Tid for nytenkning i norsk oljeleting
    Nov 03, 2025

    Tid for nytenkning i norsk oljeleting

    A Digital Trailblazer Candidate: Anders Waldeland
    Oct 30, 2025

    A Digital Trailblazer Candidate: Anders Waldeland

    Karlsen & Hanken mangler fysisk forklaring
    Oct 28, 2025

    Karlsen & Hanken mangler fysisk forklaring

    Sponge clasts in calciturbidites
    Nov 07, 2025

    Sponge clasts in calciturbidites

    EMGS in troubled waters
    Nov 06, 2025

    EMGS in troubled waters

    Fracture connectivity and power laws
    Nov 05, 2025

    Fracture connectivity and power laws

    Libya – exploration stories
    Nov 04, 2025

    Libya – exploration stories

    The forgotten science
    Nov 03, 2025

    The forgotten science

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.