– Det er ufattelig at Norsk olje og gass vil erstatte petroleum med en annen skadelig virksomhet, mener Greenpeace Norge, skriver nrk.no.
– Gruvedrift på havbunnen risikerer å frigjøre enorme mengder CO₂ lagret på havbunnen. Det vil gjøre det enda vanskeligere å nå klimamålene i Parisavtalen, sier havrådgiver Halvard Haga Raavand i Greenpeace.
Greenpeace utarbeidet en rapport om slik gruvedrift i 2019, og ifølge denne kan undersjøisk gruvedrift gi enorme konsekvenser for unike økosystemer, som man fortsatt vet lite om.
– Vi ønsker alle innspill velkomne. Samtidig er jeg overrasket over at Greenpeace ikke ser mulighetene som ligger i en havbunnsmineralnæring, repliserer Anniken Hauglie, administrerende direktør i Norsk olje og gass.
Mineralrikdommer i dyphavet (?)
Norsk industri i startblokken.
Fra olje til mineraler.