Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Grunnleggende forskning
    Bergindustri

    Grunnleggende forskning

    By Halfdan Carstensjuni 7, 2017
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Forskerne har bare så vidt pirket i overflaten. Det er derfor alt for tidlig å si noe sikkert om de uoppdagede mineralressursene i dyphavet.
    Hovedbygget ved NTNU Via Wikimedia Commons: Foto av Eirik Refsdal

    Hovedbygget ved NTNU Via Wikimedia Commons: Foto av Eirik Refsdal

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    I fjor høst satte NTNU sitt bumerke på utforskningen av dyphavet. Med fartøyet Polar King og 25 forskere, stipendiater og studenter var hensikten å samle data for grunnleggende undersøkelser knyttet til utvinning av mineraler på havbunnen. Toktet var en del av det NFR-støttede prosjektet MarMine.
    – Vi tok blant annet prøver på Lokeslottet som etter dette inngår i flere forskningsprosjekt innen en rekke fagfelt, slett ikke bare geologi, forteller Steinar Ellefmo, førsteamanuensis ved NTNUs Institutt for geovitenskap og petroleum.
    Feltene NTNU nå forsker på inkluderer en rekke varierte aspekter knyttet til mineralutvinning på havbunnen, herunder etikk, lovverk, miljøproblematikk, distribusjon av elektrisk kraft til operasjonene, vertikaltransport av produserte masser (de skal løftes opp mot 3000 meter uten støtte av reservoartrykk) og – der NTNUs geologer har sin styrke – metoder for oppredning av dyphavsmalmer. Prosjektene involverer derfor geologer, biologer, teknologer, én filosof og én historiker. Dette arbeidet gjennomføres som en del av det tematiske satsningsområdet NTNU Havrom.
    – Vi ser også på mulige utvinnbare ressurser, men tatt i betraktning av at det foreløpig ikke er påvist en eneste drivverdig forekomst, vil alle estimater selvsagt være svært spekulative, sier Ellefmo.
    Ellefmo var en av flere som stod bak en ressursrapport som ble presentert i 2013, men om et år eller så håper han å komme tilbake med et oppdatert estimat som er bedre fundamentert. Han legger likevel ikke skjul på at han tror det kan finnes betydelig mengder med kobber, sink, gull og sølv i sulfidskorsteiner langs både Mohnsryggen og Knipovichryggen.
    – Men å finne dem alle blir ikke lett. De som fortsatt er «levende» spyr ut røyk, og dem kan vi lukte oss fram til. Men for dem som har sluttet å røke, kreves det avansert teknologi for å finne, for eksempel CSEM, sier Steinar Ellefmo.

    Related Posts

    Skremt av gruvemotstand

    januar 28, 2026

    Metalljakt på Finnmarksvidda

    januar 26, 2026

    Borer mot gruveoppstart

    januar 21, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    For et tryggere Svalbard 
    Feb 05, 2026

    For et tryggere Svalbard 

    «Ny» kildebergart i Norskehavet
    Feb 03, 2026

    «Ny» kildebergart i Norskehavet

    Et livsviktig verktøy
    Jan 29, 2026

    Et livsviktig verktøy

    Symbolet på evig liv
    Jan 27, 2026

    Symbolet på evig liv

    En fremragende underviser
    Jan 22, 2026

    En fremragende underviser

    Looking for a low-risk infill well? You might want to consider areas of weak 4D response
    Feb 09, 2026

    Looking for a low-risk infill well? You might want to consider areas of weak 4D response

    Karabash – West Siberia’s new frontier?
    Feb 06, 2026

    Karabash – West Siberia’s new frontier?

    A greenprint for deep sea copper exploration
    Feb 05, 2026

    A greenprint for deep sea copper exploration

    When perforating below the Free Water level makes sense
    Feb 05, 2026

    When perforating below the Free Water level makes sense

    Progress over perfection
    Feb 05, 2026

    Progress over perfection

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.