Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    You are at:Home » Not in my backyard
    Geoturisme

    Not in my backyard

    By Halfdan Carstensfebruar 6, 2019
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Det er greit at vi bruker råstoffene, men andre må sørge for at de blir produsert. Sentalamerikanske Costa Rica har dette som nasjonal strategi.
    Kalksteinsgrotter hører med til turistattraksjonene i vulkanlandet Costa Rica. Foto: Halfdan Carstens

    Kalksteinsgrotter hører med til turistattraksjonene i vulkanlandet Costa Rica. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Costa Rica er det absolutt fredeligste landet i Sentral-Amerika. Det gir grunnlag for turisme. Mange av attraksjonene er geologisk betinget. Men salgsargumentet overfor amerikanere, europeere og asiater er økoturisme.

    Et usedvanlig rikt biologisk mangfold springer ut av berggrunnen som er sterkt dominert av vulkanske bergarter, men også kalkstein som for eksempel (som her) skaper store grottesystemer, samt et sjeldent godt klima med både varme og fuktighet.

    Og turistene lar seg friste. Mer enn tre millioner flys inn hvert eneste år, der fem millioner innbyggere (og en million nicaraguanske gjestearbeidere) tar imot dem.

    Imagebygging er et sentralt element i markedsføringen av landet. Costa Rica har satt seg som mål å stå fram som et land som tar vare på miljøet. Det har blant annet gitt et stort antall nasjonalparker. Men det har også gitt seg utslag i forbud mot å lete etter og produsere metaller, kull, olje og gass. Og det til tross for at både landets innbyggere og turistene er helt avhengige av alt sammen.

    Dette er det klassiske «not in my backyard»-syndromet: Det er greit at vi bruker råstoffene, men andre må sørge for at de blir produsert. Costa Rica er et land som har satt dette i system på nasjonal basis. Her hjemme sliter vi med det samme problemet på lokal basis.

    Fra vår side vil vi derfor hevde at det mest miljøvennlige tiltaket som Costa Rica går i bresjen for er å si nei til eget forsvar.

    Hele artikkelen finner du i GEO 01/2019.

    Costa Rica satser på økoturisme. Da kommer slike perler som dette på Stillehavskysten godt med. Den heldige får øye på en skilpadde på vei opp fra vannet for å legge egg.
    Foto: Halfdan Carstens

    Uttrykket «not in mye backyard» er godt kjent fra mineralindustrien. Det handler om at alle trenger metaller, mineraler, naturstein og byggeråstoffer for å beholde og utvikle velstandssamfunnet. Men ingen vil ha verken dagbrudd eller underjordsgruver i nærheten av der de bor.

     

    Related Posts

    Kulturhistorie ytterst i havgapet

    juli 23, 2025

    Hva skjer med Grønlands innlandsis under oppvarming?

    juni 6, 2025

    Hydrogen: Ikke gitt at grønt er best for miljøet

    april 22, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    «Under militærstøvlene til Kompani Lauritzen skjer det noe grønt og spennende»
    Oct 06, 2025

    «Under militærstøvlene til Kompani Lauritzen skjer det noe grønt og spennende»

    At olje tåler høye temperaturer, er gammelt nytt
    Oct 03, 2025

    At olje tåler høye temperaturer, er gammelt nytt

    Fjell som glir på skjulte glidesoner
    Oct 01, 2025

    Fjell som glir på skjulte glidesoner

    Havnivåstigning rammer ulikt
    Sep 29, 2025

    Havnivåstigning rammer ulikt

    Permafrostforskning og -utdanning – hvorfor er det viktig?
    Sep 24, 2025

    Permafrostforskning og -utdanning – hvorfor er det viktig?

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.