Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » To fikk årets gullfeisel
    Anlegg og infrastruktur

    To fikk årets gullfeisel

    Av Njål Hagennovember 26, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    I åpningstalen til Fjellsprengningsdagen er det tradisjon for å hedre personer som har bidratt ekstra til fjellsprengningsmiljøet.

    Styreleder Olaf Rømcke i NFF (midten) overrakte årets gullfeisel til Svein Bernt Skarsbø (t.v.) og Frode Mosenget Andersen. Foto: Njål Hagen

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Vanligvis deles det ut en gullfeisel, men i år delte Olaf Rømcke, formann i Norsk Forening for Fjellsprengningsteknikk (NFF), ut gullfeisel til to personer – Svein Bernt Skarsbø og Frode Mosenget Andersen.

    Mye sprengstein på samvittigheten
    Svein Bernt Skarsbø er en av de som til daglig jobber med fjellet, og skal være ekstremt opptatt av sikkerhet i tunnelen både for seg selv og sine kollegaer.

    Skarsbø har siden han var 23 år gammel bidratt på 25 tunnelprosjekter, og har sprengt ut ca. to millioner m3 – noe som tilsvarer om lag halvparten av årsproduksjonen i Norge i 2021. Nå er han med på drivingen av ny jernbanetunnel mellom Drammen og Kobbervikdalen.

    – Vi vil med tildelingen av gullfeiselen takke for særdeles lang og tro innsats for det norske tunnelmiljøet, sa Olaf Rømcke, da han overrakte gullfeiselen.

    Høyt engasjement og ståpåvilje
    Frode Mosenget Andersen, som til daglig jobber i Maskinentreprenørenes forbund (MEF), er utdannet tømrer og lærer, og har skrevet flere lærebøker. Andersen har vært sentral i utviklingen av utdanningen for bergsprengere og bergsprengningsledere i Norge.

    Gjennom sitt virke i MEF og i Bransjerådet for Fjellsprengning er han svært tett på den daglige gjennomføringen av sprengningsarbeid rundt omkring i hele landet. Videre har Andersen rekruttering til bransjen svært høyt på agendaen, og er en av de som evaluerer en stor del av eksamensoppgavene som blir levert innen bergsprengning.

    – Mange av dere som er her i dag, har med høy sannsynlighet vært på kurs eller konferanser der han har vært en sterk bidragsyter til det faglige innholdet. Han er glødende opptatt av å sikre at regelverket og praktisk gjennomføring av sprengningsarbeid henger sammen. Vi vil med tildelingen av gullfeiselen takke for høyt engasjement og ståpåvilje for bergsprengermiljøet, sa Olaf Rømcke.

    RELATERTE SAKER

    Grønn omstilling med en fot i bakken

    juni 17, 2025

    Satellitter gir tidlig varsling om setninger

    juni 12, 2025

    Ny veistrekning med unikt underlag

    juni 5, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Slik så Norge ut i urtiden
    Jun 20, 2025

    Slik så Norge ut i urtiden

    Svalbard vokste i 2024
    Jun 18, 2025

    Svalbard vokste i 2024

    Livsfarlige innsjøer
    Jun 17, 2025

    Livsfarlige innsjøer

    Energiløsningen ligger under føttene våre
    Jun 13, 2025

    Energiløsningen ligger under føttene våre

    Da Drammen eksploderte
    Jun 11, 2025

    Da Drammen eksploderte

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.