Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Vil se alternativ til elektrifisering
    CCS

    Vil se alternativ til elektrifisering

    By Ronny Setsåaugust 14, 2023
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Elektrifiseringen av Melkøya vil kreve mye kraft i en allerede anstrengt kraftsituasjon. Flere politikere savner å se en vurdering av karbonhåndtering som et alternativ til elektrifisering.

    Elektrifiseringen av LNG-anlegget på Melkøya vil redusere CO2-utslippene. Det kan også CCS gjøre, men sistnevnte skal være langt dyrere. På bildet illustreres Snøhvit Future-prosjektet som skal sikre drift og eksport av nedkjølt gass frem mot 2050. Illustrasjon: Equinor

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Equinors Hammerfest LNG-anlegg på Melkøya skal elektrifiseres, meldte regjeringen nylig. Målet er å kutte utslippene fra anlegget, som i 2022 var nærmere 700 000 tonn CO2 (tilsvarende 1,4 prosent av de nasjonale utslippene).

    Mange har vært kritiske til beslutningen. Noen mener elektrifiseringen bidrar til å forlenge oljealderen. Andre mener beslutningen legger ytterligere press på en allerede anstrengt kraftsituasjon i Finnmark, selv om regjeringen også la frem en plan for «betydelig utbygging av kraftproduksjon og -nett» i landsdelen.

    geo365.no: Tvunget til å bruke diesel

    Det finnes imidlertid et alternativ til elektrifisering som også kan redusere klimagassutslippene, nemlig fangst og lagring av CO2 (CCS).

    I april ba et flertall i Stortinget regjeringen om å foreta en vurdering av CCS som alternativ til kraft fra land for Melkøya. Men CO2-håndtering ble ikke nevnt i pressemeldingen fra regjeringen da de annonserte beslutningen om elektrifisering.

    Flere politikere lurer nå på hvor vurderingen av CCS ble av, skriver e24.no.

    Rødts Sofie Marhaug, som var én av personene som la det opprinnelige forslaget frem for Stortinget, sier til nettavisen at olje- og energiminister Terje Aasland trosser Stortinget ved å ikke følge opp stortingsflertallets beskjed om å vurdere CCS.

    Aasland avviser kritikken og svarer at regjeringen har vurdert CCS og avgjort at det er uaktuelt.

    – Stortingsflertallet har, som Marhaug ikke helt korrekt gjengir, bedt regjeringen gjøre en vurdering av om karbonfangst og -lagring kan være et alternativ til drift med kraft fra nettet på Melkøya som kan realiseres innen 2029 og gjennomføres uten at fremtidig gassproduksjon blir redusert. Den vurderingen har vi selvfølgelig gjort, og svaret er enkelt: Det kan det ikke, sier ministeren til e24.no.

    NEXT 2023

    New Energy X Subsurface

    Offshore vind – CCS – geotermisk energi – hydrogen

    Bergen, 24. – 26. oktober 2023

    Mer informasjon om konferansen

    Ifølge nettavisen har Equinor tidligere uttalt at CCS blir for dyrt, og at Oljedirektoratet (OD) har gjennomført en tilleggsvurdering av fangst og lagring som støtter Equinors vurderinger. Equinors vurderinger fra 2019 ga en prislapp på 37 milliarder kroner for CCS på Melkøya.

    OD mener dessuten at det ikke er realistisk å gjennomføre CCS innen 2029. Regjeringen har satt som vilkår at Hammerfest LNG kan legge om kraftforsyningen fra gassturbiner til kraft fra nettet fra 1. januar 2030.

    Både Marhaug, Terje Halleland (FrP) og Lan Marie Berg (MDG) etterlyser en helhetlig vurdering som Stortinget selv kan ta stilling til. Halleland stiller seg tvilende til at det er mulig å bygge ut så mye (fornybar) kraft som LNG-anlegget krever innen 2030.

    Det er verdt å merke seg at Equinor allerede driver CCS ved Melkøya. Det er riktignok ikke snakk om CO2 fra kraftproduksjonen som fanges og lagres, men CO2 som utvinnes sammen med naturgassen i Snøhvit-feltet. Reinjisering av CO2 i Snøhvit-feltet har blitt gjort siden 2008, og årlig injiseres omtrent 700 000 tonn.

    Elektrifiseringen av LNG-anlegget på Melkøya er en del av prosjektet Snøhvit Future, som skal sikre langsiktig gasseksport av komprimert gass til Europa frem mot 2050. Hammerfest LNG leverer ved normal produksjon fem prosent av all norsk gasseksport. Det tilsvarer energibehovet til ca. 6,5 millioner europeiske husholdninger.

    Related Posts

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen

    september 1, 2026

    Ønsker leting i Nordland VI

    august 27, 2026

    Pris til annerledesselskapet

    august 26, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Mer enn spor av olje
    Sep 03, 2026

    Mer enn spor av olje

    Quaternary Challenges and Opportunities on the NCS
    Aug 31, 2026

    Quaternary Challenges and Opportunities on the NCS

    Seabed Minerals 2027: Call for abstracts
    Aug 28, 2026

    Seabed Minerals 2027: Call for abstracts

    Ildkuler
    Aug 26, 2026

    Ildkuler

    Ultra-high gold concentrations found in pyrite
    Aug 21, 2026

    Ultra-high gold concentrations found in pyrite

    Always on the lookout for new frontiers
    Sep 03, 2026

    Always on the lookout for new frontiers

    Listen to the drill bit
    Sep 02, 2026

    Listen to the drill bit

    The Keta Basin: Ghana’s deepwater frontier edges back into focus
    Sep 01, 2026

    The Keta Basin: Ghana’s deepwater frontier edges back into focus

    Offshore Angola: Exploring frontiers and fringes with new and reprocessed seismic
    Aug 31, 2026

    Offshore Angola: Exploring frontiers and fringes with new and reprocessed seismic

    Momentum behind the frontier Angoche and Save basins
    Aug 31, 2026

    Momentum behind the frontier Angoche and Save basins

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.