Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Ett steg nærmere kjerneboring i dyphavet
    Dyphavsmineraler

    Ett steg nærmere kjerneboring i dyphavet

    Green Minerals har inngått et samarbeid med britiske Soil Machine Dynamics vedrørende utvikling av utstyr og metoder for mineralleting i dyphavet. En kjerneboringsenhet kan være klar til kommersiell bruk våren 2026.
    By Ronny Setsånovember 8, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    Kanskje kan FlexiCore – et konsept for prøvetaking i dyphavet utviklet av Adepth Minerals, Seabed Solutions og DeepOcean – gi en pekepinn på hvordan kjerneboringsenheten til Green Minerals og SMD vil se ut. Foto: Senter for dyphavsforskning, UiB

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Green Minerals melder at de nylig har inngått en samarbeidsavtale (Memorandum of Understanding) med britiske Soil Machine Dynamics (SMD) om felles utvikling av utstyr og metoder for bærekraftig leting etter sulfidforekomster innenfor norsk økonomisk sone,

    Sentralt i samarbeidet er design og bygging av en kjerneboringsenhet (Core Sampling Unit) som er nødvendig for å kunne bekrefte og beregne potensielle ressurser.

    Green Minerals påpeker at samarbeidspartnerne videre skal optimalisere bærekraftig praksis for fremtidige leteprogrammer, der eksempelvis innsamling av geofysiske data og miljødata kan gjøres i parallell.

    Selskapet har som mål at kjerneboringsenheten kan være klar for operasjonell bruk våren 2026.

    Green Minerals har allerede hatt befatning med SMD gjennom utviklingen av en konseptstudie for et operativt gruvesystem tilpasset tøffe forhold langt til havs («Harsh Environment Deep Sea Mining System»).

    Prosjektet ble gjennomført i samarbeid med et konsortium ledet av Oil State Industries (OSI), der også SMD og andre kjente leverandører innen boring, pumper og subsea-utstyr deltok.

    Studiet ble fullført tidligere i år, og Green Minerals opplyste da at systemet integrerer etablerte komponenter fra offshore- og gruvebransjen, og håndterer utfordringer som skip-til-skip overføring av personell og malm, samt sedimentskyer (plumes) i vannkolonnen og støy.

    Green Minerals er blant selskapene som har ambisjoner om å sikre seg lisenser på norsk utvidet sokkel i løpet av første halvår 2025, og fokuset er sulfidforekomstene som opptrer langs spredningsryggen (Mohnsryggen og Knipovichryggen). Selskapet har også interesser i Stillehavet.

    geo365.no Fremgang på flere fronter

    Bildet øverst i artikkelen viser testingen av FlexiCore på en Seabed Excavator på ca. 1 200 meters dyp på Mohnsryggen. Les mer om den vellykkede innhentingen av borekjerner her: Akselererer kunnskapsinnhentingen i dyphavet

    Deep Sea Minerals 2025

    Bergen

    April 1-3, 2025

    Mer informasjon om konferansen

    Related Posts

    Industrieventyret som glapp

    desember 22, 2025

    Kritiserer havbunnsmineral-stopp

    desember 19, 2025

    Første kobber fra det norske dyphavet

    desember 17, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Et livsviktig verktøy
    Jan 29, 2026

    Et livsviktig verktøy

    Symbolet på evig liv
    Jan 27, 2026

    Symbolet på evig liv

    En fremragende underviser
    Jan 22, 2026

    En fremragende underviser

    Nordisk pris til arktisk pionér
    Jan 18, 2026

    Nordisk pris til arktisk pionér

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 
    Jan 15, 2026

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 

    Layer cake geology and a lack of grid access
    Jan 30, 2026

    Layer cake geology and a lack of grid access

    Leading with evidence: Translating marine research into actionable insights for industry
    Jan 29, 2026

    Leading with evidence: Translating marine research into actionable insights for industry

    One block, one basin
    Jan 29, 2026

    One block, one basin

    Progress over perfection
    Jan 28, 2026

    Progress over perfection

    Understanding the “Minimum Economic Field Size” concept and aggregating targets
    Jan 27, 2026

    Understanding the “Minimum Economic Field Size” concept and aggregating targets

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.