Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Støtter oppheving av uranforbud
    Bergindustri

    Støtter oppheving av uranforbud

    Sveriges geologiske undersøkelse støtter regjeringens forslag om å oppheve forbudet mot uranutvinning fra 2018. De mener det vil fremme en mer konkurransedyktig, effektiv og bærekraftig utnyttelse av Sveriges mineralressurser.
    By Ronny Setsåapril 30, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    Tranebärssjön representerer det tidligere dagbruddet til Ranstad urangruve som ligger mellom de to store innsjøene Vättern og Vänern. Dagbruddet måler 2 000 x 100 meter. Gruva drev på alunskifer, som vi også finner i Oslofeltet. Foto: Nasko / Wikimedia commons

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Forbudet mot utvinning av uran i Sverige vrir konkurransen, både innenfor EU og globalt, og vanskeliggjør utvinning av andre kritiske mineraler og metaller. Det skriver Sveriges geologiske undersøkelse (SGU) i sitt innspill til regjeringens forslag om å oppheve forbudet.

    Forbudet mot uranutvinning (og leteundersøkelser) ble innført i 2018 av flere politiske, miljømessige og samfunnsmessige årsaker.

    Sverige hadde begrenset utvinning av uran fra alunskifer ved Ranstad i Västergötland over noen få år på 1960-tallet. Formålet var å støtte kjernekraftproduksjonen, og totalt ble det utvunnet om lag 215 tonn. Gruva stengte i 1969 da lave priser og økende miljøkostnader gjorde den ulønnsom.

    SGU utførte før og etter driften i Ranstad et omfattende prospekteringsarbeid for å kartlegge Sveriges uranressurser, og de viktigste ressursene opptrer i alunskifer og visse deler av grunnfjellet. Ressursene utgjør ca. 27 prosent av EUs kjente uranforekomster.

    I innspillet understreker imidlertid SGU at en oppheving av forbudet ikke bare handler om uranressursene – uran forekommer ofte sammen med andre mineraler og metaller, inkludert sjeldne jordartsmetaller. Dermed hindrer forbudet også effektiv utnyttelse av disse, der uran eventuelt kunne blitt utvunnet som et biprodukt.

    Forvaltningsorganet trekker også frem konkurranseulempen forbudet medfører. De skriver at mange land tillater utvinning av uran, og forbudet gjør det mindre attraktivt å investere i leting der. Det er også en ulempe for selskapene at forbudet medfører strenge krav knyttet til vannrensing og avfallshåndtering også for prosjekter der uran hverken er primær- eller biprodukt.

    Ifølge SGU har Sverige seks kjernereaktorer i drift, fordelt på tre kraftverk. De forbruker totalt 1 500 – 2 000 tonn uran per år, og dette importeres fra Canada, Australia, Namibia og Kasakhstan. Oppheving av forbudet kan på sikt potensielt bidra til å redusere importavhengigheten.

    I Norge finnes uran første og fremst i pegmatitter (blant annet rundt Langesundsfjorden, Sæteråsen nord for Larvik og ved Høgtuva i Nordland). Norske forekomster av uran har aldri vært drivverdige grunnet lave markedspriser og miljøhensyn, skriver Norges geologiske undersøkelse.

    Related Posts

    LNS går inn i Fensfeltet

    oktober 7, 2026

    Bergindustrien tilbake i storpolitikken

    oktober 6, 2026

    Ny tillatelse, ny vurdering i 2027

    oktober 5, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Vekket interesse for geofag
    Oct 07, 2026

    Vekket interesse for geofag

    Høyere gruvedammer kan gi større katastrofer  
    Oct 05, 2026

    Høyere gruvedammer kan gi større katastrofer  

    Overreaksjon kan utløse istid
    Sep 30, 2026

    Overreaksjon kan utløse istid

    Slik så Norge ut i jura
    Sep 27, 2026

    Slik så Norge ut i jura

    Meteorittkrater: Gardnos
    Sep 23, 2026

    Meteorittkrater: Gardnos

    Chasing mud mounds
    Oct 07, 2026

    Chasing mud mounds

    What else is hiding in your reservoir brine?
    Oct 06, 2026

    What else is hiding in your reservoir brine?

    The sediment waves of Sangomar
    Oct 05, 2026

    The sediment waves of Sangomar

    Know your faulted folds
    Oct 02, 2026

    Know your faulted folds

    One of Europe’s largest onshore oil fields has restarted production
    Oct 01, 2026

    One of Europe’s largest onshore oil fields has restarted production

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.