Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Grønnvasking som nytter
    Miljø

    Grønnvasking som nytter

    Elektrifisering av norsk sokkel reduserer norske klimagassutslipp, men overskuddsgassen blir i stedet forbrent i Europa. Like fullt kan kraft fra land bidra til netto globale utslippsreduksjoner.
    By Ronny Setsåoktober 30, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    The Johan Sverdrup field seen from inside helicopter

    Johan Sverdrup, Norges største oljeproduserende felt, forsynes med kraft fra land. Foto: Arne Reidar Mortensen / ©Equinor

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Sokkeldirektoratets (Sodir) nye rapport om kraft fra land slår fast: elektrifisering av norsk sokkel er det viktigste tiltaket for å redusere utslippene av klimagasser offshore.

    Elektrifisering av installasjonene reduserer utslippene ved å unngå bruk av gassturbiner, og ifølge rapporten har dette siden 2015 redusert utslippene med 4,1 millioner tonn CO2-ekvivalenter per år, tilsvarende 27 prosent. Et betydelig bidrag til at Norge skal nå sitt mål om 55 prosent kutt i 2030.

    Når alle pågående prosjekter er i drift, vil 39 felt være helt eller delvis elektrifisert, mot 16 i 2020.

    Industriens motivasjon for elektrifisering er primært økonomisk gjennom kvoteplikt og avgifter på utslipp, som har økt og er ventet å øke ytterligere i årene som kommer. Andre grep for å redusere utslipp inkluderer energieffektivisering, utbygging av havvind, karbonhåndtering og bruk av alternative drivstoff, men elektrifisering gir samlet sett de største og mest kostnadseffektive utslippskuttene.

    Men klimaregnskapet stopper ikke på norsk sokkel. Gassen som tidligere ble brukt til drift, kan nå i stedet eksporteres til Europa. Forbrenning der medfører like store utslipp som på norske plattformer. Utslippene reduseres ikke, men flyttes. Mange kaller dette grønnvasking, og det er et ikke ubetydelig poeng.

    Samtidig finnes en viktig nyanse. Den ekstra gassen som Norge kan sende til Europa gjennom vårt rørsystem er renere enn mange alternative energikilder, som importert flytende gass (LNG).

    LNG importeres til Europa fra blant annet USA, Qatar og Algerie. Energikrevende prosessering til flytende form, langdistansetransport med skip og lekkasjer underveis betyr at LNG kan ha et betydelig høyere karbonavtrykk enn gass fra norsk sokkel.

    geo365.no: Nå er det gass som gjelder

    For å ikke snakke om kull. Forbruket av kull i Europa faller raskt, men er fortsatt betydelig. Denne energikilden har et langt høyere utslipp per energienhet enn gass, og spesielt gass fra rør.

    Ved å elektrifisere sokkelen og bruke kraft fra land, kan Norge derfor redusere behovet for mer klimabelastende energikilder på kontinentet. Resultatet er at vi faktisk kan bidra til lavere globale utslipp – selv om utslippene flyttes fra Norge til Europa.

    At elektrifisering gir mindre tilgjengelig kraft til eksport og norske husholdninger og landbasert industri, og kan gi økt behov for å bygge ut mer fornybar energiproduksjon i norsk natur, er en annen sak.

    Related Posts

    Et liv i vannkanten

    juni 4, 2026

    Reisen til Istiden og steinalderen – på sykkel til fortiden

    mai 29, 2026

    De første nordmennene

    mai 22, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Pedagogisk glød og kakebaking ga undervisningspris
    Jun 11, 2026

    Pedagogisk glød og kakebaking ga undervisningspris

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen
    Jun 08, 2026

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen

    En sårbar situasjon for Longyearbyens drikkevann
    Jun 04, 2026

    En sårbar situasjon for Longyearbyens drikkevann

    NGU i toppsjiktet
    Jun 01, 2026

    NGU i toppsjiktet

    Ser litiumpotensial på norsk sokkel
    May 28, 2026

    Ser litiumpotensial på norsk sokkel

    Subsurface noise #8
    Jun 12, 2026

    Subsurface noise #8

    Serendipity maximisation
    Jun 11, 2026

    Serendipity maximisation

    Hybrid terrain, unified technology – GT’s land‑nodal system for high‑quality transition zone seismic data acquisition
    Jun 10, 2026

    Hybrid terrain, unified technology – GT’s land‑nodal system for high‑quality transition zone seismic data acquisition

    “Running a company is like having a long-term relationship – you have to give and take, but always carry on”
    Jun 10, 2026

    “Running a company is like having a long-term relationship – you have to give and take, but always carry on”

    A Cenomanian- Turonian source rock adventure in the Pelotas Basin
    Jun 09, 2026

    A Cenomanian- Turonian source rock adventure in the Pelotas Basin

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.