Å forstå hva som faktisk skjer nede i brønnen er avgjørende for effektiv brønnstyring, særlig i komplekse og flerlaterale brønner. Under en nylig pilot på Alvheim-feltet har Aker BP testet HIPlog, en ny teknologi som gir detaljert innsikt i hvordan olje og gass strømmer i ulike deler av brønnen – uten inngrep i produksjonen.
– Med HIPlog får vi målinger som tidligere har vært vanskelige eller umulige å hente, spesielt i flerlaterale brønner, sier Morten Hausken, Advanced Reservoir Engineer i Aker BP, i en sak på selskapets nettsider.
Trådløs produksjonslogging
HIPlog er en permanent installert, trådløs løsning. Små varmekilder plasseres i brønnen og sender kontrollerte varmesignaler inn i strømmen. Eksisterende temperaturmålere registrerer signalene, som deretter brukes til å beregne produksjonsbidrag fra hver gren og sone.
Alt skjer uten kabler, uten ekstra brønnoperasjoner og uten å forstyrre produksjonen.
– Å hente ut detaljert produksjonsinformasjon uten å stoppe brønnen er selve kjernen i det HIPlog er utviklet for, sier Tore Ottesen, adm.dir. i Wellstarter, som leverer teknologien.
Pilot i flerlateral brønn
Piloten er gjennomført i produksjonsbrønnen Frosk Attic 24/9-M-7, som har tre grener. Totalt ni HIPlog-stasjoner er installert, tre i hver gren. Den første målekampanjen ble gjennomført i november.
Resultatene viser tydelige og målbare signaler, produksjonsbidrag fra alle tre grenene og god målekvalitet i to av dem. I én gren var det større usikkerhet, knyttet til brønngeometri og lave rater.
– Piloten har gitt oss gode signaler, men også viktige læringspunkter som vi tar med oss videre, sier Hausken.
Viktig for brønnstyring og økt utvinning
I moderne brønner kan det være krevende å vite hvilke soner som bidrar mest, hvordan produksjonen endrer seg over tid, og hvor det kan være behov for tiltak. Denne typen informasjon er sentral for bedre brønnstyring, riktigere tiltak til rett tid og økt utvinning over brønnens levetid.
– Dette er et godt eksempel på hvordan systematisk teknologiutvikling kan gi konkret verdi i felt, sier Yngve Johansen, Subsurface R&D Manager i Aker BP.
Mer data over tid
HIPlog-installasjonen skal brukes over flere år, med gjentatte målinger som vil gi bedre sammenligningsgrunnlag og tydeligere produksjonstrender. Neste målerunde startet i begynnelsen av januar.
Piloten på Alvheim markerer samtidig en viktig milepæl for teknologien.
– At HIPlog nå er installert offshore og leverer som forventet, er et resultat av tett samarbeid og grundig forarbeid, sier Ottesen.
![var rnd = window.rnd || Math.floor(Math.random()*10e6);
var pid980600 = window.pid980600 || rnd;
var plc980600 = window.plc980600 || 0;
var abkw = window.abkw || '';
var absrc = 'https://servedbyadbutler.com/adserve/;ID=188736;size=0x0;setID=980600;type=js;sw='+screen.width+';sh='+screen.height+';spr='+window.devicePixelRatio+';kw='+abkw+';pid='+pid980600+';place='+(plc980600++)+';rnd='+rnd+'';
var _absrc = absrc.split("type=js"); absrc = _absrc[0] + 'type=js;referrer=' + encodeURIComponent(document.location.href) + _absrc[1];
document.write('');
Bedre innsikt i produksjonen på Alvheim](https://geo365.no/wp-content/uploads/2026/01/1000_Boyla-Frosk.jpg)