Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Behov for mer (og bedre) data
    Ytring

    Behov for mer (og bedre) data

    By Halfdan Carstensjuli 11, 2018
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Jeg undrer meg på om vi borer for mange wildcats, ikke for få, slik myndighetene hevder er nødvendig for å øke gradienten på reservevekstkurven.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Dette er bakgrunnen: 1) Det har blitt gjort få kommersielle funn på norsk sokkel de siste tre-fire årene. Reservetilveksten er lav. Mange lovende prospekter har endt opp som tørre. 2) Skattesystemet er utformet slik at det er Staten som tar den største risikoen når oljeselskapene borer sine undersøkelsesbrønner («wildcats»).
    Jeg undrer meg derfor på om vi borer for mange wildcats, ikke for få, slik myndighetene og aktørene på norsk sokkel hevder er nødvendig for å øke gradienten på reservevekstkurven («creaminig curve»).
    På konferansen Recent Discoveries 2018 i Oslo i mai så vi eksempler på hvordan tid- og kostnadskrevende datainnsamling og -prosessering har ført til både nye funn og bedre avgrensning av eksisterende funn. Jeg velger å trekke fram BP UKs suksess presentert i foredraget Trash and Treasures. Gjennom grundig arbeid har selskapet gjort flere nye funn der andre tidligere har boret tørt. «Missed opportunities», kalte han det. Suksessen leder BP til å tro at britisk sokkel fremdeles har et «significant potential».
    Påstanden min er at norske oljeselskaper har boret (for?) mange prospekter med basis i et mangelfullt datagrunnlag. Det gjelder både geologiske og geofysiske data. Samt den nødvendige integreringen og diverse studier.
    Norge setter sikkerhet og miljø høyt. Derfor stiller myndighetene strenge krav før det blir gitt tillatelse til å bore. Men myndighetene er svært beskjedne i å stille krav til selskapene om at de har gjort et godt nok geologisk arbeid i forkant av beslutningen om å teste et prospekt, og det til tross for at det altså er Staten som betaler det meste av gildet. Dette siste er grunnen til at mange av oljeselskapene har liten risikovegring, slik Øystein Noreng konstaterer i sin nye bok Oljeboblen.
    Letedirektør Torgeir Stordal i Oljedirektoratet påpekte i sitt foredrag på Recent Discoveries 2018 betydningen av gode og moderne data for godt geologisk arbeid, mens Lundin Norway lenge har vært en forbilledlig eksponent for grundig innsamling av borehullsdata, enten brønnen er en suksess eller ikke. Per Bakøy i Pandion Energy eksemplifiserte elegant verdien av grundig datainnsamling i sitt foredrag på Recent Discoveries-konferansen.
    Utfordringen går til Olje- og energidepartementet. Det bør vurdere om myndighetene skal stille strengere krav til oljeselskapene om mer grundig de-risking før det tillater å bore et nytt prospekt. Oljedirektoratet er kvalifisert til å være revisor. Det er på tide å tenke nytt. «Den som har begge beina på jorda, står stille».

    Related Posts

    Geogent hydrogen – våte drømmer for en energisulten verden?

    mars 8, 2026

    Skremt av gruvemotstand

    januar 28, 2026

    Hva bygger vi med hvis stein blir mangelvare?

    oktober 10, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Bekreftet meteorittkrater i Nordsjøen
    Apr 29, 2026

    Bekreftet meteorittkrater i Nordsjøen

    Følbart skjelv rystet Østlandet
    Apr 26, 2026

    Følbart skjelv rystet Østlandet

    Vår første geofysiker
    Apr 23, 2026

    Vår første geofysiker

    Nordlys og solstormer: Breinosa, Svalbard
    Apr 21, 2026

    Nordlys og solstormer: Breinosa, Svalbard

    Slik så Norge ut i silur
    Apr 16, 2026

    Slik så Norge ut i silur

    Carbon capture and mineralisation pilots in the Middle East
    Apr 29, 2026

    Carbon capture and mineralisation pilots in the Middle East

    Eni’s success in the Kutei Basin continues
    Apr 28, 2026

    Eni’s success in the Kutei Basin continues

    Morocco’s oceanic crust – A new exploration paradigm
    Apr 28, 2026

    Morocco’s oceanic crust – A new exploration paradigm

    The boon of Block 6
    Apr 27, 2026

    The boon of Block 6

    Diverting the flow: The hidden power of overburden barriers
    Apr 24, 2026

    Diverting the flow: The hidden power of overburden barriers

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.