Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Borer midt inne i vulkanrøret
    Bergindustri

    Borer midt inne i vulkanrøret

    Av Halfdan Carstensjanuar 4, 2018
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Det har gått to måneder, og borekronen har kommet ned til 750 meter. Så langt er resultatene svært lovende.
    Boringen i Fensfeltet har til hensikt å forstå hvor store mengder sjeldne jordartsmetaller fjellet inneholder. Foto: Halfdan Carstens

    Boringen i Fensfeltet har til hensikt å forstå hvor store mengder sjeldne jordartsmetaller fjellet inneholder. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Vi har kommet ned til 750 meter, forteller Kjell Johansen. Han leder det 2 mann sterke teamet som denne dagen holder boreoperasjonene i gang. Sammen med et annet team (14 dager av/14 dager på) har de holdt det gående siden tidlig november (Boringen godt i gang).
    – Da er det bare 250 meter igjen, sier Jan Steinar Rønning ved NGU. Han er prosjektleder og har tatt turen fra Trondheim for å påse at alt er på stel.
    Målet er å bore til 1000 meter, og dette er den første av 2 brønner i Fensfeltet som skal bore så dypt. Hensikten er å bli bedre kjent med en geologisk ressurs som kan inneholde enorme mengder REE-metaller (Stor – men ukjent verdi).
    Boreriggen ligger på et lite jorde rett utenfor tettstedet Ulefoss i Telemark. I løpet av natten har det falt 20-30 cm med tung snø, og den første jobben for mannskapet er å rydde vekk snømassene. Utover dagen letter været, og når NGU kommer med 3 mann er forholdene ideelle.
    Fremdriften har vært god siden oppstarten.
    – Hittil har vi kun boret gjennom vulkanske bergarter. Det betyr at vi fortsatt er inne i vulkanrøret. Hadde vi derimot kommet inn i sidebergarten, ville vi måttet avslutte på dette stedet, sier Henrik Schiellerup, agleder for mineralressurser ved Norges geologiske undersøkelse.
    Med til de gode nyhetene hører også at rauhaugitt har vært den dominerende bergarten ned gjennom hullet.  Det er i den de verdifulle REE-metallene finnes, og hvor de også lett kan oppredes fordi krystallene er store.
    Nye kjerner kommer stadig opp av hullet og blir lagt i dertil egnede kasser. Geologene er straks på pletten for å forsikre seg om at boringen ikke har gått inn i verdiløse bergarter. Senere blir kassene flyttet innomhus og en mer detaljert inspeksjon kan gjøres.
    Det meste av januar vil gå med til å bore det første hullet. Deretter flyttes riggen, og det andre hullet kan påbegynnes. Hvis alt går etter planen bør operasjonene være avsluttet etter påske en gang.

    RELATERTE SAKER

    Løfter grafittsatsning på Grønland og i Norge

    juni 20, 2025

    Oppkalt etter industrimineral

    juni 19, 2025

    Nussir får EUs strategiske anerkjennelse

    juni 11, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Ildhøyden i Norskehavet
    Jun 27, 2025

    Ildhøyden i Norskehavet

    Forskere til fjells
    Jun 27, 2025

    Forskere til fjells

    The future of deep-sea mining
    Jun 26, 2025

    The future of deep-sea mining

    Et hav av data
    Jun 26, 2025

    Et hav av data

    Vinneren er kåret
    Jun 24, 2025

    Vinneren er kåret

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.