Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Her bygges gruveveien
    Bergindustri

    Her bygges gruveveien

    Av Ronny Setsåjuli 27, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Nordic Mining melder om god fremdrift på grunnarbeidet som startet ved Engebøfjellet i april. Full utbygging av gruven settes i gang når prosjektfinansieringen er i boks.

    Bygging av vei opp til Sommelshaugane. Foto: Nordic Mining

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    I en børsmelding skriver gruveselskapet Nordic Mining at grunnarbeidet ved den kommende rutil- og granatgruva ved Engebøfjellet skrider frem. I meldingen legger de også ved flere ferske bilder som viser status for området.

    Grunnarbeidene inkluderer bygging av vei, fjerning av gamle bygningen og konstruksjoner, fjerning av skog, planering av bakken der prosessanlegget skal stå, samt omlegging av en høyspentledning.

    Grunnarbeidene vil fortsette frem til prosjektfinansieringer er fullført.

    Det er nærmere tre måneder siden regjeringen bekreftet at Nordic Minings driftstillatelse for Engebøprosjektet opprettholdes, noe som lot selskapet gå videre med å skaffe finansiering og starte utbyggingen.

    Produksjon fra 2024

    Nordic Mining-direktør Ivar Fossum bekreftet da at produksjonsstart er planlagt til andre halvdel i 2024.

    I etterkant har selskapet inngått avtale om salg av rutilkonsentrat med japanske Iwatani Corporation.

    I juni meldte Nordic Mining at de har inngått en avtale om salg av andelen i finske Keliber til det internasjonale gruveselskapet Sibanye Stillwater Limited. Salget ga Nordic Mining en kjempegevinst, og midlene vil pløyes inn i utbyggingen av Engebø.

    De totale kostnadene for utbygging av Engebøfjellet er beregnet til i overkant av 250 millioner amerikanske dollar.

    Planering av grunnen i forkant av byggingen av prosessanlegget. Foto: Nordic Mining

    I verdensklasse

    I 2020 publiserte selskapet sin endelige mulighetsstudie som beskriver et gruveprosjekt i verdensklasse. Forekomsten i Sunnfjord kommune i Vestland er blant verdens rikeste med hensyn på rutilinnhold, og inneholder også økonomisk utvinnbare granatressurser.

    I etterkant har de forbedret prosjektet ytterligere med hensyn på investeringskostnader, miljøavtrykk, arealbruk og bruk av kjemikalier. Den oppdaterte mulighetsstudien ble publisert i mai 2021.

    LES OGSÅ: Tre år til oppstart

    Rutil- og granatmineralene utgjør en del av bergarten eklogitt og de nåværende ressursene skal etter planen utvinnes og prosesseres over 39 år. Det inkluderer ikke selskapets «indikerte ressurser». Detaljboring av disse kan bidra til forlenget gruveoperasjon.

    Rutil brukes som råstoff til fremstilling av titan, samt som fargestoff til blant annet maling og papir. Granat brukes blant annet til vannrensing og slipe- og skjæreprosesser.

    RELATERTE SAKER

    Løfter grafittsatsning på Grønland og i Norge

    juni 20, 2025

    Oppkalt etter industrimineral

    juni 19, 2025

    Nussir får EUs strategiske anerkjennelse

    juni 11, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Slik så Norge ut i urtiden
    Jun 20, 2025

    Slik så Norge ut i urtiden

    Svalbard vokste i 2024
    Jun 18, 2025

    Svalbard vokste i 2024

    Livsfarlige innsjøer
    Jun 17, 2025

    Livsfarlige innsjøer

    Energiløsningen ligger under føttene våre
    Jun 13, 2025

    Energiløsningen ligger under føttene våre

    Da Drammen eksploderte
    Jun 11, 2025

    Da Drammen eksploderte

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.