Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Sikrer 600 millioner kroner til Engebøutbygging
    Bergindustri

    Sikrer 600 millioner kroner til Engebøutbygging

    By Ronny Setsåoktober 3, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Nordic Mining har inngått en avtale om finansiering med Orion Resource Partners med en verdi på 55 millioner dollar. De er dermed et stort steg nærmere utbygging av rutil- og granatgruven.

    Orion skal bidra med både finansiering og teknisk ekspertise, opplyser administrerende direktør Ivar Fossum. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Nordic Mining meldte 3. oktober at de har inngått en finansieringsavtale med Orion Resource Partners med en verdi på nærmere 600 millioner kroner, eller 55 millioner dollar.

    Avtalen består av en royalty tilsvarende 50 millioner dollar, samt kjøp av egenkapital (aksjer) for 5 millioner dollar. Royaltyavtalen innebærer at Nordic Mining vil betale Orion 11 prosent av de fremtidige bruttoinntektene fra salg av rutil og granat.

    Nordic Mining påpeker at den foreslåtte finansieringen, i kombinasjon med midlene fra salget av eierandelen i finske Keliber, og den tidligere inngåtte avtalen om salg av rutilkonsentrat, gjør at selskapet nå kan dekke over 40 prosent av den planlagte prosjektfinansieringen på 280 millioner dollar.

    Geo365.no: Kjempegevinst for Nordic Mining

    Nordic Mining-sjef Ivar Fossum opplyser i pressemeldingen at Orion i tillegg til å bidra med finansiering, også vil bidra med sin gruvekompetanse. De får et eget sete i den tekniske komiteen.

    Selskapet melder i en separat børsmelding at de ønsker å utstede obligasjoner for å sikre ytterligere midler til utbygging av Engebø. De vil fra og med 4. oktober gjennomføre en rekke «investor calls» med assistanse av Sparebank 1 Markets og Clarkson Securities.

    I verdensklasse

    I 2020 publiserte selskapet sin endelige mulighetsstudie som beskriver et gruveprosjekt i verdensklasse. Forekomsten i Sunnfjord kommune i Vestland er blant verdens rikeste med hensyn på rutilinnhold, og inneholder også økonomisk utvinnbare granatressurser.

    I etterkant har de forbedret prosjektet ytterligere med hensyn på investeringskostnader, miljøavtrykk, arealbruk og bruk av kjemikalier. Den oppdaterte mulighetsstudien ble publisert i mai 2021.

    Rutil- og granatmineralene utgjør en del av bergarten eklogitt og de nåværende ressursene skal etter planen utvinnes og prosesseres over 39 år. Det inkluderer ikke selskapets «indikerte ressurser». Detaljboring av disse kan bidra til forlenget gruveoperasjon.

    Rutil brukes som råstoff til fremstilling av titan, samt som fargestoff til blant annet maling og papir. Granat brukes blant annet til vannrensing og slipe- og skjæreprosesser.

    Related Posts

    Staten tapte – men driften fortsetter

    juni 18, 2026

    Informerer om ny minerallov

    juni 17, 2026

    Trekker seg ut av Finnmark

    juni 12, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Dig X Subsurface – Call for abstracts
    Jun 26, 2026

    Dig X Subsurface – Call for abstracts

    Oslo-skjelv ga uante konsekvenser
    Jun 24, 2026

    Oslo-skjelv ga uante konsekvenser

    Slik så Norge ut i perm
    Jun 19, 2026

    Slik så Norge ut i perm

    Meteorittkrater: Ritland
    Jun 15, 2026

    Meteorittkrater: Ritland

    Pedagogisk glød og kakebaking ga undervisningspris
    Jun 11, 2026

    Pedagogisk glød og kakebaking ga undervisningspris

    The CCS parallel universe
    Jun 26, 2026

    The CCS parallel universe

    The rebellious proto-Riedel shear zones
    Jun 25, 2026

    The rebellious proto-Riedel shear zones

    Deep hydrogen in Lorraine: An appraisal well or a science project?
    Jun 24, 2026

    Deep hydrogen in Lorraine: An appraisal well or a science project?

    Halo oils, tight-rock saturation, and production allocation: What the North American playbook can and can’t tell the next set of unconventional basins
    Jun 24, 2026

    Halo oils, tight-rock saturation, and production allocation: What the North American playbook can and can’t tell the next set of unconventional basins

    Frac hit – how does it work?
    Jun 23, 2026

    Frac hit – how does it work?

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.