Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Uten metaller – ingen mobiltelefon
    Bergindustri

    Uten metaller – ingen mobiltelefon

    By Njål Hagenseptember 28, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Mobiltelefonen består for det meste av en mengde - for folk flest - ukjente metaller som vi må hente ut gjennom gruvedrift.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Smarttelefonen er en av de mest komplekse gjenstandene vi bruker i hverdagen. Opptil 40 metaller inngår, og en stor del av disse er sjeldne jordartsmetaller som har helt spesielle egenskaper. De er derfor også kritiske for mange av de enkelte funksjonene i mobilen. Dette forteller Norges geologiske undersøkelse i en opplysende sak lagt ut på nettet.

    Les på GEO365: 30 kritiske råstoffer

    Eksempelvis er kobolt, grafitt og litium nødvendige for batteriet . Under NCS Exploration –Deep Sea Minerals 2021, i Bergen 19. – 21. oktober, vil dyphavsmineralenes rolle for å dekke etterspørselen etter disse mineralene bli belyst (les på Expronews: Plenty of «rock batteries» on the ocean floor).

    Til kretskortet er det behov for gull, kobber, sølv, wolfram, tantal og tinn, og til prosessoren trengs det fosfor, antimon, arsen, bor, indium og gallium.

    Skjermen består hovedsakelig av silikon, men med et tynt lag av tinn, kalium og indium.

    Grafitt brukes i batterier, og på Senja er en av de største grafittforekomstene i Europa. Foto: NGU

    Uten indium kunne vi faktisk ikke hatt berøringsskjerm på verken mobiler, nettbrett eller PC-er, skriver Norges geologiske undersøkelse (NGU).

    I tillegg brukes en rekke sjeldne jordartsmetaller også i skjermen. Disse er helt kritiske for å produsere de fine fargene vi ser. Lyd og vibrasjon fra mobilen skjer kun på grunn av mange sjeldne jordartsmetaller som neodym, praseodym og dysprosium. Til sist er omslagsrammen laget av aluminium.

    I NGUs brosjyre «Nyttige mineraler» kan vi lese mer om hvordan flere andre nødvendige metaller brukes i tyggegummi, leppestifter, deodorant, smykker og mye mer.

    Les på GEO365: Mineraler nødvendig for å nå klimamålene

    Store reserver i Norge

    Norges geologiske undersøkelse har utgitt brosjyren «Mineraler for det grønne skiftet».

    Metaller kommer fra mineraler, som finnes i stein. For å få ut steinene fra jorda trengs det gruver, og det trengs mange av dem.

    Kina står for hele 97 prosent av verdensproduksjonen av flere av de sjeldne jordartsmetallene. Samtidig er det store reserver av slike råstoffer i Norge som NGU holder på å undersøke.

    På Senja finner vi også en av de største grafittforekomstene i Europa  (les mer: Positive grafittundersøkelser i nord).

    Hittil er ingen av de norske forekomstene utnyttet for verken kobolt, eller sjeldne jordartsmetaller.

    På lang sikt er det mulig å legge til rette for at en vesentlig del av de råstoffene vi trenger kan resirkuleres. Med dagens teknologi er det derimot få av de sjeldne jordartsmetallene som kan gjenvinnes (les mer: Mineraler for det grønne skiftet).

    Imidlertid vil befolkningsvekst, og spesielt velstandsutvikling, medføre et fortsatt økende ressursbehov som ikke umiddelbart kan dekkes av resirkulerte materialer. Derfor må vi i overskuelig framtid fortsatt basere oss på å hente mesteparten av råstoffene fra gruver, enten på land eller fra havbunnen.

    På konferansen NCS Exploration –Deep Sea Minerals 2021, 19. – 21. oktober i Bergen blir de viktigste utfordringene og mulighetene ved leting etter dyphavsmineraler diskutert av verdens fremste eksperter innen en rekke fagområder. Konferansen tar også opp andre aspekter ved dyphavsmineraler, så som dannelsen, karakterisering av forekomster, behovet for kritiske mineraler og – ikke minst – hvordan leting og utvinning kan påvirke miljøet. Flere selskaper som har vist interesse for å være med i den aller første konsesjonsrunden vil også presentere sine tanker og ideer om utforskningen av dyphavet.

    BILLETTER OG REGISTRERING

    Kartet viser et foreløpig kart fra 2018 hvor det finnes forekomster av kobolt, litium og grafitt i Europa. NGU er med i et prosjekt som skal kartlegge mineralressursene i Europa (les mer: Kartlegger forekomster av kobolt i Europa). Illustrasjon: NGU

    Related Posts

    Girer opp kvartsprosjekt

    mai 6, 2026

    Energiselskap på mineraljakt

    april 29, 2026

    Kan fremskynde gruveutvikling

    april 23, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Mounds, layers and sands of ore
    May 12, 2026

    Mounds, layers and sands of ore

    Slik så Norge ut i karbon
    May 07, 2026

    Slik så Norge ut i karbon

    Ny vurdering av det ukjente
    May 05, 2026

    Ny vurdering av det ukjente

    Bekreftet meteorittkrater i Nordsjøen
    Apr 29, 2026

    Bekreftet meteorittkrater i Nordsjøen

    Følbart skjelv rystet Østlandet
    Apr 26, 2026

    Følbart skjelv rystet Østlandet

    Your fault stability analysis might be lying to you
    May 12, 2026

    Your fault stability analysis might be lying to you

    Tectonics or soft-sediment deformation?
    May 11, 2026

    Tectonics or soft-sediment deformation?

    United Downs – it is too early to uncork the bottle
    May 08, 2026

    United Downs – it is too early to uncork the bottle

    The frontier well that hit the jackpot in Iraq – at a critical moment in time
    May 07, 2026

    The frontier well that hit the jackpot in Iraq – at a critical moment in time

    Western Pyrenees foothills – the hotspot for natural hydrogen
    May 07, 2026

    Western Pyrenees foothills – the hotspot for natural hydrogen

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.