Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Verden trenger kobber
    Bergindustri

    Verden trenger kobber

    By Guest Authorfebruar 19, 2019
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Forå lykkes med det grønne skiftet trengs kobber i store mengder, skriver næringsminister Torbjørn Røe Isaksen i dette innlegget.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    At mineralselskapet Nussir nå får tillatelse til å utvinne kobber i Kvalsund kommune har skapt debatt, og mye av kritikken mot prosjektet har vært svært unyansert. Særlig høyt roper miljøvernbevegelsen, som paradoksalt nok ønsker seg et grønt skifte, men som ikke er villig til å ta innover seg at mineraler er en viktig ingrediens for å få til nettopp det. I geo365no. skriver Halfdan Carstens 16. februar om dette paradokset («Helvete er løs«).

    For sannheten er at kobber er et metall vi er avhengige av for å lykkes med det grønne skiftet. En elektrisk bil trenger for eksempel tre ganger så mye kobber som en vanlig bil. Vindturbiner trenger også store mengder kobber, for ikke å snakke om selve ledningene vi trenger til elektrifisering av samfunnet.

    «Verden trenger Norge»

    Til og med Frederic Hauge i miljøorganisasjonen Bellona er enig i at et sjødeponi med strenge miljøkrav vil være det beste alternativet i denne saken, nettopp fordi vi trenger et grønt skifte som igjen er avhengig av kobber.

    Og vi har satt strenge miljøkrav. Miljødirektoratet skriver i sitt vedtak at fjorden, utenfor de 10-15% av den som er regulert til deponi, i svært begrenset grad vil bli påvirket av partikler fra gruvemassene. Motstanderne har gjort et stort poeng av at Repparfjorden er en nasjonal laksefjord, men Miljødirektoratet vurderer at laksen i svært liten grad blir påvirket.

    I utslippstillatelsen er det også et eget vilkår som handler om å dokumentere sjømattrygghet utenfor deponiområdet, og jeg har full tillit til at mattryggheten vil bli ivaretatt. Det er også klare mekanismer for å gripe inn i driften dersom de strenge kravene til miljøet blir brutt.

    Nussir-saken har vært til behandling i over ti år. Når det nå er kommet en beslutning er denne basert på faglige vurderinger av fordeler og ulemper, hvor fordelene synes å være størst. Høylytte protestanter som ivrer etter et grønt skifte burde innse at kobber og gruvedrift er en del av løsningen.

    Næringsminister Torbjørn Røe Isaksen (H)

    Related Posts

    Europas største har blitt større

    mars 3, 2026

    Varsler boreoffensiv i Sulitjelma

    februar 24, 2026

    Øyner muligheter for restprodukt

    februar 18, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    A historic milestone
    Mar 12, 2026

    A historic milestone

    The dark oxygen controversy
    Mar 10, 2026

    The dark oxygen controversy

    Et gigantisk karbonlager 
    Mar 05, 2026

    Et gigantisk karbonlager 

    Et kosmisk sammenstøt i Polhavet
    Mar 03, 2026

    Et kosmisk sammenstøt i Polhavet

    Asteroidenedslag kan endre livet på jorda 
    Feb 26, 2026

    Asteroidenedslag kan endre livet på jorda 

    It doesn’t need to be clay mineral diagenesis
    Mar 13, 2026

    It doesn’t need to be clay mineral diagenesis

    How Bolivia’s search for additional petroleum resources relates to Devonian paleogeography and paleolatitude
    Mar 12, 2026

    How Bolivia’s search for additional petroleum resources relates to Devonian paleogeography and paleolatitude

    Moroccan Atlantic Margin: Where geological diversity meets outstanding exploration potential
    Mar 12, 2026

    Moroccan Atlantic Margin: Where geological diversity meets outstanding exploration potential

    Collaborative solutions to above-ground exploration challenges
    Mar 11, 2026

    Collaborative solutions to above-ground exploration challenges

    Recognising structural inversion
    Mar 11, 2026

    Recognising structural inversion

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.