Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Blomvåg – et rikt dyreliv
    Miljø

    Blomvåg – et rikt dyreliv

    By Halfdan Carstensapril 11, 2026
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    Blomvåg ligger i Øygarden kommune. Kartografi: Google maps

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Har det bodd mennesker i Norge i senglasial tid? På en tid da klimaet var omtrent som på Finnmarkskysten i dag? Har jegere veidet langs kysten og innover i fjellet under den nærmere to tusen år lange mildværsperioden bølling-allerød som traff landet før kuldeperioden yngre dryas (Faktaboks 1: Botanisk tid)?

    Mest sannsynlig ikke, men diskusjonen blant zoologer og arkeologer var heftig etter et tilfeldig funn i Blomvåg i Øygarden nordvest for Bergen i 1941. I en grøft oppdaget forskere store hvalbein, mengder av bein fra fisk (torsk, sei, rødspette og ulke), 15 forskjellige typer sjøfugl (inklusive geirfuglen), pattedyr (rein, grønlandssel og grønlandshval), samt blåskjell og østers. I det hele tatt en herlig blanding av dyrebein som enkelte forskere hevdet ikke kunne ha havnet der uten at steinaldermennesker var involvert.

    I 1941 skulle den nye gravplassen i Blomvåg i Øygarden dreneres, og ved graving i strandgrusen 2,5 meter under overflaten, like under et hardt morenelag dukket det opp bein av hval. Fuglebein kom også fram (Blomvågfunnet, Øygarden).

    Funn av flintstykker forsterket troen på at mennesker tilhørende en europeisk kultur hadde kommet inn i landet lenge før tidligere antatt. Funnene er senere datert til å være 14 600-14 200 år gamle (bølling tid). Dette var kort tid etter at isen forsvant fra Bergen og omegn.

    I boka Norge1. Norgeshistorien før 1850[1] (1993) slås det fast at «De eldste sannsynlige spor som man hittil har funnet etter mennesker, har vi fra Blomvåg i Øygarden kommune vest for Bergen. Der er det funnet beinrester av hval, sel, rein og sjøfugl som ligger plassert på en slik måte at det kan være måltidsrester etter mennesker. Nyere undersøkelser av flintmateriale fra stedet har nå fjernet all tvil om at arkeologene har kommet over en boplass».

    Senest i 1993 mente flere historikere altså at «all tvil» om at det dreide seg om en boplass var fjernet. Det er jo også lett å tenke seg til at mennesker kunne ha dratt så langt nord når reinen klarte å komme seg over havisen om vinteren, eller på kalde somre. Vi sier jo gjerne at «de første nordmennene fulgte reinen».

    Konklusjonen om at steinaldermennesker hadde jaktet i Øygarden tålte imidlertid ikke nye undersøkelser fra nysgjerrige zoologer og arkeologer. Flintbiter ble for eksempel tidlig tolket som mulige redskaper, men nye analyser – som kombinerer inngående teknologiske analyser av flint og eksperimentell arkeologi – viste at flintstykkene trolig er formet av naturlige prosesser, og ikke av mennesker. I tillegg støttet nye analyser av beinmaterialet at heller ikke beina er påvirket av menneskelig aktivitet[2], og i dag er det bred enighet blant ekspertene om at Blomvåg-funnet ikke viser spor etter mennesker.

    To grupper av forskere har gransket materialet uavhengig av hverandre og de peker på at selv om noen av flintblokkene hadde brukbart potensial for å bli hugget opp og brukt til steinredskaper, så er det ingen tegn til at dette har vært gjort (Blomvågfunnet, Øygarden).

    Blomvåg-funnet er likevel fascinerende. Det er et vitnesbyrd om et rikt dyreliv i en isfri og mild periode langs kysten, midt mellom de to kalde periodene eldste dryas og yngre dryas, tusenår lange perioder da innlandsisen dekket det aller meste av landet.

    Jan Mangerud og John Inge Svendsen har i GEO 01/2020 i detalj fortalt om hvordan innlandsisen smeltet ned gjennom bølling-allerød, og at «Det 80 år gamle Blomvåg-mysteriet er løst».

    [1] Terje Emblem, Ivar Libæk og Øyvind Stenersen. Norge1. Norgeshistorie før 1850. 1993.

    [2] Lotte Eigeland og Steinar Solheim. Blomvågfunnet – veid og funnet for lett. 2012.

    Kilder/Referanser:

    William Helland-Hansen. Naturhistorisk veibok. 2004.

    Jan Mangerud og John Inge Svendsen. Det 80 år gamle «Blomvåg-mysteriet» er løst. 2020

    Nord-Europas geografi og isdekke tidlig i bølling. Funnene av fiske-, fugle- og dyrebein forteller at innlandsisen hadde forsvunnet fra Blomvåg. 
    Kartografi: Icemap 

    Related Posts

    Opphevet uranforbud

    juli 15, 2026

    Et liv i vannkanten

    juni 4, 2026

    Reisen til Istiden og steinalderen – på sykkel til fortiden

    mai 29, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Kosmisk stråling: Siggjo, Sunnhordland
    Jul 23, 2026

    Kosmisk stråling: Siggjo, Sunnhordland

    Tidlig oljeutdrivning betyr ikke prospektivitet
    Jul 21, 2026

    Tidlig oljeutdrivning betyr ikke prospektivitet

    En flamme som brenner evig 
    Jul 16, 2026

    En flamme som brenner evig 

    Slik så Norge ut i trias
    Jul 14, 2026

    Slik så Norge ut i trias

    Et spektakulært himmelfenomen
    Jul 09, 2026

    Et spektakulært himmelfenomen

    The increasing importance of DHI’s in the Rotliegend play of the Southern North Sea
    Jul 28, 2026

    The increasing importance of DHI’s in the Rotliegend play of the Southern North Sea

    The reservoir will always have its final say
    Jul 27, 2026

    The reservoir will always have its final say

    Guinea-Conakry: From quiet frontier to regional contender
    Jul 24, 2026

    Guinea-Conakry: From quiet frontier to regional contender

    The class of ’71
    Jul 24, 2026

    The class of ’71

    Seismic reflections – lithological boundaries or timelines?
    Jul 23, 2026

    Seismic reflections – lithological boundaries or timelines?

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.