Olje- og energidepartementet har mottatt søknader fra fem selskaper i forbindelse med utlysningen av to områder knyttet til injeksjon og lagring av CO2 på norsk kontinentalsokkel.
— Det er svært gledelig at selskapene viser interesse for å få tildelt areal til lagring av CO2. Dette er viktig, men det gir også muligheter til å lykkes med produksjon av lønnsom hydrogen eller ammoniakk. Vi vil umiddelbart gå i gang med å behandle disse søknadene, sier olje- og energiminister Marte Mjøs Persen, i en melding.
Les på Geo365: Klart for CO2-lagring
Flere aktører har henvendt seg til departementet med ønske om å få tildelt to konkrete områder for lagring av CO2. Ett område i Nordsjøen og ett i Barentshavet ble 10. september derfor utlyst i henhold til lagringsforskriften.
Ved søknadsfristens utløp 9. desember hadde departementet mottatt søknader fra fem selskaper. Departementet vil behandle de innkomne søknadene og tildele areal etter lagringsforskriften i løpet av første halvår 2022.
Disse selskapene har søkt:
- AS Norske Shell
- Equinor ASA
- Horisont Energi AS
- Northern Lights JV DA
- Vår Energi AS
Les på Sintef.no: Er CO2-fangst og lagring dyrt?
![window.adn = window.adn || {};
adn.calls = adn.calls || [];
adn.calls.push(function() {
adn.request({
network: "2cddc6",
adUnits: [{
auId: "2e0bfb",
auW: 1230,
auH: 480
}]
});
});
Fem selskaper ønsker å lagre CO2](https://geo365.no/wp-content/uploads/2021/12/CCS-Equinor-1024x576.png)