Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » For barn og voksne
    Geoforskning

    For barn og voksne

    Av Halfdan Carstensdesember 2, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Dette er første gangen vi ser en norsk bok av denne type her i landet.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Er en stein en tidsmaskin? Kult! Åtteåringen lar seg engasjere på sengekanten. Boka er kjempestor og fargerik. Språket er dagligdags med metaforer som fungerer: En geolog er en steinjeger. Jorda var en snørrete slimplanet i prekambrium. Oslofeltet ble formet av fisende vulkaner som eksploderte med et stort «kaboom!». Guttungen insisterer på at her må vi lese alt – ikke bare hoppe mellom de fristende faktaboksene.

    Geolog Reidar Müller og tegneserieskaper Sigbjørn Lilleeng har gått sammen om å fortelle Norges geologiske historie fra prekambrium til menneskenes tidsalder. De to skrur på «tidsmaskinen» ved å la interessante steinfunn fra hele Norge bli til levende bilder av skorpioner som svømte, dinosaurer som tråkket i sanden og alligatorer som lurte i vannskorpa. De forhistoriske dyrene er tegnet med glimt i øyet og en personlighet som passer med rollen som bytte- eller rovdyr. Satt i rekkefølge blir bildene en gjennomillustrert oversikt over livet i de geologiske periodene som formet landet vårt. En sympatisk, grønn dinosaur viser rundt. For hver periode er det nøkkelfigurer som viser hvordan kontinentaldrift og klima endret Norge fra å være et havområde sør for ekvator til tropeland, ørken og til slutt fjell med isbreer.

    At Norge har gjennomgått det meste, overrasker kanskje ingen. Men at dette landet av gråstein rommer så mange verdenssensasjoner innen geovitenskapen, er nytt for selv en erfaren geolog. Her er boka ikke lenger kun en barnefortelling, men rett og slett en illustrert krønike over de siste tiårenes forskning i Norge: De eiendommelige ediacara-dyrene på Digermulen i Finnmark, Mjølnirkrateret i Barentshavet, svaneøglefunnet på Svalbard, oljebrønnen som spiddet en dinosaurknokkel på Snorre-feltet – her er alt tegnet inn. En viktig lesergruppe bør være studentene. For en morsom måte å lese til eksamen på!

    Hva med oss andre voksne? De tidlige utgavene av Harry Potter var også å få kjøpt med nøytralt omslag så ingen skulle se at du satt og leste en barnebok på bussen. Supervulkaner og digre dinosaurer er alt for stor og iøynefallende til å gjemmes bort, og med Harry Potter er vel grensene mellom barne- og voksenlitteratur sprengt for godt. Vær en stolt geolog, brett ut boka foran deg og gled deg til interesserte spørsmål fra alle kanter!

    Tilbake på sengekanten slår åtteåringen fast at boka er lærerik. Og er det noen som kan lære seg at verdens største sjøskorpion heter Jaekelopterus rhenaniae og at slektningen fra Ringerike er 428(!) millioner år gammel, så er det barn. Men far blir ganske sliten av å lese alle oppramsingene: Årstall i millioner, geologiske tider på gresk og fossilnavn på latin. Med så mange fakta blir det mye å gjøre for forlagets redaktør og fagkonsulenter, og det er ikke rart at det blir noen småfeil. Men hvor er Jan Mayen, og hva er en paleontolog? Til tross for iherdig lesing er det ikke å få øye på.

    Her kommer Jørn H. Hurum og Merethe Frøylands bok Geologiske turer i Oslotraktene (2017) med en viktig synsvinkel. Boka tar oss med gjennom noen av de rikeste geologiske områdene i Norge, men klarer likevel å holde seg til ett viktig tema per tur. Slik blir turen lærerik, og det lettfattelige temaet kan bli inngangen til mye mer komplisert kunnskap seinere. På jobben min innvender ikke-geologene at vi stadig ønsker å forklare alt, mens det de selv vil vite, er noen få fakta som de trenger for å gjøre jobben sin. – Når kommer vi til dinosaurene, spør åtteåringen et stykke ut i kambrium.

    Men hei, i Supervulkaner og digre dinosaurer er naturligvis hele Norges historie med. Dette er jo den kjempestore boka om Norges kjempelange historie, som undertittelen sier. En slags illustrert bibel om Norges geologi. Ikke mange leser Bibelen fra perm til perm, og det trenger ikke du å gjøre med denne boka heller. Hopp som du vil fra faktaboks til faktaboks og les det du har lyst til. Noe slikt har vi ikke på norsk fra før!

    Anmeldt av geolog Øyvind Engen (44) og Leif (8)

     

    RELATERTE SAKER

    Vår første geofysiker

    juli 5, 2024

    Livsfarlig sørpe

    juni 20, 2023

    Strandflaten ble dannet i kvartær

    januar 24, 2023
    Vis 1 kommentar(er)

    1 kommentar

    1. Bjørn Funke on desember 4, 2020 12:52

      Finner ikke «Den Slimete Planeten» i butikkene på Internett. Hvem har publisert denne boken?

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Tre uker gjenstår
    May 09, 2025

    Tre uker gjenstår

    En underkommunisert faktor for CCS
    May 07, 2025

    En underkommunisert faktor for CCS

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?
    May 06, 2025

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?

    Oppnådde gjev status
    May 05, 2025

    Oppnådde gjev status

    Gull: Bleka gullgruve
    May 02, 2025

    Gull: Bleka gullgruve

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    HG1! price by TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.