Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Foreslår finsk mineralmodell
    Bergindustri

    Foreslår finsk mineralmodell

    By Ronny Setsånovember 23, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Norsk Bergindustris Anita Hall tar til orde for et statlig investeringsfond rettet mot mineralbransjen slik Finland har innført.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    I et debattinnlegg på Nordnorsk debatt tar Anita Hall, generalsekretær i Norsk Bergindustri, til orde for å få på plass incentiver for økt leteaktivitet og mekanismer som bidrar til at mineralfunn utvikles til industrielle prosjekter.

    Hall påpeker videre at det haster med å fullføre den geofysiske kartleggingen av Norge. Hun poengterer at Norsk Bergindustri i forbindelse med statsbudsjettet foreslo at Norges geologiske undersøkelse (NGU) skulle få tilført ekstrabevilgninger på minst 20 millioner kroner i året frem til 2030.

    Dette vil øke presisjonen og effektiviteten i letevirksomheten, som igjen kan gi økt aktivitet og funnfrekvens.

    Hall mener også at Norge bør etablere et statlig investeringsfond rettet mot mineralindustrien. Argumentet er at markedet i Norge for å kapitalisere opp mineralprosjekter er krevende. Det kan ta mange år fra leting, via ressursforståelse, til driftskonsesjon, utbygging og driften starter.

    Et slikt fond vil kunne bidra til på kommersiell basis med å finansiere opp norsk mineralnæring raskere. Forslaget vil kunne bidra til å gi landsdelen mange nye arbeidsplasser og skatteinntekter. Fondet kan opprettes på lik linje med hva vårt naboland Finland har gjort.

    Finnish Minerals Group jobber som en aktiv eier av gruve- og batteribransjeselskapene i Finland ved å delta i utviklingsprosjekter og industrialiseringen av disse.

    Avslutningsvis skriver Hall at en fremtidig fossilfri energihverdag – det grønne skiftet – krever mye mer av en rekke mineraler og metaller. For å etterkomme behovet, må det satses på mer gruvedrift.

    Da må forholdene legges til rette for dette: Forutsetningen er gode, forutsigbare politisk rammebetingelser som støtter opp under grønn konkurransekraft, avslutter Anita Hall.

    I regjeringens foreslåtte statsbudsjett for 2021 er bevilgningene til NGU uendret sammenliknet med 2020. Fremskrittspartiet foreslo tidligere denne måneden et statlig kapitalfond for mineralnæringen – helt i tråd med hva Norsk Berrgindustri forlanger. Les mer her

    Related Posts

    Borer mot gruveoppstart

    januar 21, 2026

    Overtar drift av Europas største kvartsittgruve

    januar 7, 2026

    For suverenitet og nasjonal beredskap

    desember 16, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Nordisk pris til arktisk pionér
    Jan 18, 2026

    Nordisk pris til arktisk pionér

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 
    Jan 15, 2026

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter
    Jan 12, 2026

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter

    Industrieventyret som glapp
    Jan 08, 2026

    Industrieventyret som glapp

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag
    Jan 06, 2026

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag

    Will Greenland be the next oil hotspot?
    Jan 21, 2026

    Will Greenland be the next oil hotspot?

    From cuttings to clarity: AI unlocking the Norwegian Continental Shelf
    Jan 20, 2026

    From cuttings to clarity: AI unlocking the Norwegian Continental Shelf

    Exploration in the vast marine expanse of Oceania
    Jan 19, 2026

    Exploration in the vast marine expanse of Oceania

    Predicting viscosity in an undrilled panel of a deep-water field in West Africa
    Jan 16, 2026

    Predicting viscosity in an undrilled panel of a deep-water field in West Africa

    A very expensive fart in the wind
    Jan 15, 2026

    A very expensive fart in the wind

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.