Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » – Fortjener å bli løftet frem
    Bergindustri

    – Fortjener å bli løftet frem

    Av Ronny Setsåjanuar 26, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Rana Gruber ble tildelt Fornybarprisen av Energi Norge for sitt initiativ til å prøve ut elektriske løsninger i gruvene.

    Rana Gruber skal fjerne alle CO2-utslipp gjennom elektrifisering innen 2025. Boreriggen på stuff i underjordsgruven har vært elektrisk drevet i mange år allerede. Foto: Rana Gruber

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Under et arrangement hos Rana Gruber denne uken, ble den norske jernmalmprodusenten tildelt Fornybarprisen av Energi Norge. Det skriver rana.no.

    Energi Norge er en interesse- og arbeidsgiverorganisasjon som representerer selskapene som produserer, transporterer og leverer fornybar energi i Norge.

    Juryen påpeker at initiativet til å prøve ut elektriske løsninger i gruveindustrien, som Rana Gruber gjør, er viktig når verdens trenger mer mineraler enn noensinne samtidig som utslipp av drivhusgasser skal kuttes.

    Det kan ha global betydning og bidra til å gjøre det lettere å implementere teknologi som ellers er veldig kostbar. Om Rana Gruber lykkes med å gjøre det de gjør helt utslippsfritt, og samtidig skaper industrielle arbeidsplasser, fortjener de å bli løftet frem, skriver juryen videre i begrunnelsen.

    Det er Energi Norge som har tatt initiativet til prisen. Juryen består av Kristin Halvorsen fra Cicero, investor Jens Ulltveit-Moe, Liina Veerme fra Salten Kraftsamband, Anders Bjartnes fra Norsk klimastiftelse og Therese H. Woie fra Natur og Ungdom.

    Administrerende direktør i Rana Gruber Gunnar Moe, har ved flere anledninger uttalt at ambisjonene til selskapet er CO2-fri produksjon fra 2025.

    Selskapet har allerede bransjen laveste utslipp, og utslippene fra produksjonen er 40 prosent under gjennomsnittet for jernmalmprodusenter globalt.

    Geo365.no: Samarbeid gir både langsiktighet og utslippskutt for Rana Gruber

    Geo365.no: Suksess med nordnorsk entreprenørånd

    Rana Gruber er Norges eneste operative gruveselskap som er børsnotert.

    RELATERTE SAKER

    Ny giv for Nussir

    mai 13, 2025

    Gull: Bleka gullgruve

    mai 5, 2025

    Støtter oppheving av uranforbud

    april 30, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Hefaistos og Psamathe – Kan de gamle greske gudene redde dagens klimatragedie?
    May 12, 2025

    Hefaistos og Psamathe – Kan de gamle greske gudene redde dagens klimatragedie?

    Tre uker gjenstår
    May 09, 2025

    Tre uker gjenstår

    En underkommunisert faktor for CCS
    May 07, 2025

    En underkommunisert faktor for CCS

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?
    May 06, 2025

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?

    Oppnådde gjev status
    May 05, 2025

    Oppnådde gjev status

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    HG1! price by TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.