Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Fossiler i 3 dimensjoner
    Geoturisme

    Fossiler i 3 dimensjoner

    By Halfdan Carstensseptember 7, 2017
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Dette er noe helt annet enn flate, kjedelige avtrykk. For første gang kan du oppleve livaktige, norske trilobitter. Det er på Slemmestad det skjer.
    Cybele bellatula er et prakteksemplar. Vi ser øynene som sitter på stilk og «beina» som dyret brukte til å grave seg ned i leiren med. Der ventet den på at et passende bytte skulle gli forbi. Foto: Halfdan Carstens

    Cybele bellatula er et prakteksemplar. Vi ser øynene som sitter på stilk og «beina» som dyret brukte til å grave seg ned i leiren med. Der ventet den på at et passende bytte skulle gli forbi. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Dag ut og dag inn sitter han der. Time etter time. Pirker tålmodig med ultralydpenn. Fjerner ørsmå biter med omdannet, knallhard skifer. Met ett mål for øye: «grave fram» 500 millioner år gamle trilobitter. I 3 dimensjoner.
    Maximo Alfonso (38) er billedhugger. Som navnet antyder er han spansk. Preparering av fossiler har den joviale mannen drevet med siden han var tolv år gammel. Tilfeldighetene har ført ham til Norge. Nå har han bodd her i sju år. Preparering av 3-dimensjonale trilobitter har blitt hans spesialitet. I Norge er han alene om dette.
    – Bergartene i Oslofeltet er veldig harde. For å meisle ut en eneste trilobitt kan jeg bruke 100 (!) timer, forteller Alfonso fra arbeidsplassen sin i Knuseriet på Slemmestad i Røyken kommune sør for Oslo.
    Da snakker vi fort om to-tre ukers arbeid, for det er umulig med tolvtimers arbeidsdag når nøyaktighet og tålmodighet er de absolutt største dydene. Dessuten går det litt tid med til å tilfredsstille nysgjerrigheten til en mengde forbipasserende. For i sommervarmen står dørene til dette provisoriske verkstedet alltid åpne. Formidlingen må skje på flere plan.
    – Tankene går ofte til Marokko, der skifre som ikke er påvirket av den kaledonske fjellkjededannelsen er bløte i forhold. Der kan den samme jobben ta bare et par dager, sier preparanten.
    Et steinkast unna ligger Slemmestad bibliotek. Det er biblioteket som har stilt husvære til rådighet for kunstneren som har usedvanlig sterk interesse for paleontologi, og inne på selve museet finner vi de fleste av de trilobittene som så langt har blitt preparert.  Godt innelåst i et glasskap.

    Maximo Alfonso viser stolt fram noen 3-dimensjonle eksemplarer som har blitt «gravd» fram fra knallharde, omkrystalliserte skifre. I Norge er han alene om å preparere på denne måten.
    Foto: Halfdan Carstens

    At Alfonso har valgt Slemmestad som arena for sitt virke er slett ikke tilfeldig.
    – Slemmestad er et paradis for trilobittinteresserte, helt fantastisk, så hit kommer profesjonelle geologer og amatørgeologer, både fra inn- og utland. Dessuten kan biblioteket tilby en egen geologiutstilling og ansatte som er til god støtte for prosjektet.
    Med base midt i smørøyet leter Maximo Alfonso selv fram de steinene som han kan finne fossiler i. Utenfor verkstedet ligger store blokker, klare for bearbeiding, og inne på verkstedet er det «et søreuropeisk rot» med en herlig blanding av nødvendig utstyr og personlige effekter.
    I september, på «Fossildagene» den 16. og 17., inviterer Slemmestad geologisenter alle interesserte til å beundre de nyklekkete skattene og ta en prat med kunstneren.

    Med ultralydpenn (sammenlignbar med de som brukes for å fjerne nyrestein) prepareres fossiler frem i 3 dimensjoner. Resultatet er en fabelaktig gjengivelse av livet i havet for 500 millioner år siden.
    Foto: Halfdan Carstens

     

    Related Posts

    Meteorittkrater: Ritland

    juni 25, 2026

    Meteorittkrater: Torstrukturen

    mai 26, 2026

    Nordlys og solstormer: Breinosa, Svalbard

    april 28, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    There’s metals in them hills
    Jul 07, 2026

    There’s metals in them hills

    Skal lede Norges storsatsing i Polhavet
    Jul 02, 2026

    Skal lede Norges storsatsing i Polhavet

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet
    Jun 30, 2026

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet

    Dig X Subsurface – Call for abstracts
    Jun 26, 2026

    Dig X Subsurface – Call for abstracts

    Oslo-skjelv ga uante konsekvenser
    Jun 24, 2026

    Oslo-skjelv ga uante konsekvenser

    Before you decide to enter Venezuela…
    Jul 07, 2026

    Before you decide to enter Venezuela…

    North Slope leasing, exploration, and development
    Jul 07, 2026

    North Slope leasing, exploration, and development

    Storing heat in basement rocks
    Jul 06, 2026

    Storing heat in basement rocks

    The end of the expat – the end of an era?
    Jul 03, 2026

    The end of the expat – the end of an era?

    Why high oil prices can also be a bad thing for the energy transition
    Jul 03, 2026

    Why high oil prices can also be a bad thing for the energy transition

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.