Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Frykter destabilisering av landdeponi
    Bergindustri

    Frykter destabilisering av landdeponi

    By Ronny Setsåfebruar 15, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Gruveselskapet Titania har fått opplyst at store nedbørsmengder kan medføre en betydelig belastning på den tekniske stabiliteten av landdeponiet i Sokndal. Derfor ønsker de å utvide kapasiteten for å pumpe ut vann.

    Deponidammen har for lav sikkerhet, og et dambrudd vil medføre svært alvorlige konsekvenser. Her sett fra Fv 44. Foto: Google Maps

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Titania AS har utvunnet ilmenitt fra Europas største forekomst i Tellnes i Sokndal siden 1960-tallet. Siden 1993 har avgangsmassene blitt deponert i landdeponiet Deponidam 1. Dam 1 er 70 meter høy og den største av tre deponidammer ved Tellnesanlegget.

    I den vestre delen av deponiet ligger en dekanteringspond som samler opp avgangsvann og nedbør. Dette vannet blir kontinuerlig pumpet via et rør til Tellenesvatn (se kartet).

    I november i fjor rapporterte Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) at de har revurdert sikkerheten til dammen og plassert den i høyeste konsekvensklasse (fra laveste). NVE påla i den forbindelse Titania å gjennomføre midlertidige tiltak.

    Oversiktskart hentet fra Geode Consult-rapporten.

    Vil ha beredskapspumping

    Ett av disse tiltakene er økt pumpekapasitet. Sent i fjor sendte de en søknad til Miljødirektoratet om å få pumpe avløpsvann direkte ut i den nærliggende Mågevatn som et beredskapstiltak ved ekstremvær.

    Under en eventuell ekstremværhendelse med store nedbørsmengder vil nemlig store vannmasser bli fanget opp i dekanteringsponden. Miljørådgiver Geode Consult har på vegne av Titania utarbeidet en miljøvurdering av effekten på Mågevatn. Innledningsvis skriver de:

    Slike vannmengder vil medføre en signifikant belastning på den tekniske stabiliteten i Dam 1 (landdeponiet). For å redusere risiko for destabilisering av Dam 1 i en slik situasjon bør vannet fjernes så fort som mulig.

    Geode Consult påpeker at Mågevatn har en «dårlig» økologisk tilstand med næringsfattig vann og ingen fisk. De konkluderer med at pumping av dekanteringsvann i en beredskapssituasjon kun vil resultere i en kortsiktig endring i vannkvaliteten.

    Bilde viser dekanteringsponden til landdeponiet med Mågevatn i bakgrunnen. Foto: Titania

    Hytteeier protesterer

    Søknaden ligger ute på høring hos Miljødirektoratet, og så langt har én hytteeier gitt innspill (per 15. februar har totalt tre høringssvar kommet inn). Hytteeieren påpeker at det er elleve hytteeiere og to fastboende som kan få drikkevannet ødelagt av dekanteringsvann fra Mågevatn (Mågevatn renner til Raunslitjørn og videre til Såvatn. Utløpet til Såvatn er Molebekken, og det er i Molebekken det finnes et drikkevannsinntak. Også Liavatnet, nedstrøms Mågevatn, benyttes som drikkevannskilde).

    Med den korte høringsfristen dere har gitt, er det ikke mulig å få underskrift fra alle boligeiere og hytteeiere. Men det kan ikke være tvil om at alle sier nei til å få drikkevannet ødelagt, skriver han videre.

    Fristen for å sende inn uttalelser er 15. februar.

    Les mer på Miljødirektoratets nettsider

    Related Posts

    LNS går inn i Fensfeltet

    oktober 7, 2026

    Bergindustrien tilbake i storpolitikken

    oktober 6, 2026

    Ny tillatelse, ny vurdering i 2027

    oktober 5, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Vekket interesse for geofag
    Oct 07, 2026

    Vekket interesse for geofag

    Høyere gruvedammer kan gi større katastrofer  
    Oct 05, 2026

    Høyere gruvedammer kan gi større katastrofer  

    Overreaksjon kan utløse istid
    Sep 30, 2026

    Overreaksjon kan utløse istid

    Slik så Norge ut i jura
    Sep 27, 2026

    Slik så Norge ut i jura

    Meteorittkrater: Gardnos
    Sep 23, 2026

    Meteorittkrater: Gardnos

    Up or down – in which direction did the sand go?
    Oct 09, 2026

    Up or down – in which direction did the sand go?

    The Faroese offshore is back on the exploration radar
    Oct 08, 2026

    The Faroese offshore is back on the exploration radar

    Updip advantage in the Rukwa Basin
    Oct 08, 2026

    Updip advantage in the Rukwa Basin

    Chasing mud mounds
    Oct 07, 2026

    Chasing mud mounds

    What else is hiding in your reservoir brine?
    Oct 06, 2026

    What else is hiding in your reservoir brine?

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.