Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Gneis så lang øyet ser
    Geoturisme

    Gneis så lang øyet ser

    Av Halfdan Carstensjuni 25, 2014
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Vi er ute etter navnet på en fjelltopp. Den er svært populær å bestige, men den passer kanskje ikke for dem som ikke er fjellvante, klyvingen de siste 100 meterne er bratt og luftig.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Vi er ute etter navnet på en fjelltopp. Den er svært populær å bestige, men den passer kanskje ikke for dem som ikke er fjellvante, klyvingen de siste 100 meterne er bratt og luftig. Men for alle dem som trosser høydeskrekken, venter belønningen i form av en formidabel utsikt over et alpint landskap med spisse tinder, grønne daler og blå fjorder. Dette er en bit av Nordryggen i all sin prakt.

    Legg gjerne toppturen innom DNT-hytta på østsiden av toppen. Her venter moderne overnattingskår i selvbetjent hytte.

    Geologiinteresserte vil legge merke til at berggrunnen i dette fjellmassivet kun består av gneis. Noen vil si grå og kjedelig. Men gå tett innpå, helst der den er vasket ren av rennende vann eller steder der den siste snøen ligger lenge (slik at det er kort vekstsesong for lav), så ser du at gneisen kan være et lite kunstverk med sine vakre former i grått, hvitt og svart.

    Ved å heve blikket, kan vi beundre det spektakulære, alpine landskapet og konstatere at denne delen  av Nordryggen er svært forskjellig fra mange andre fjellheimer i landet, som for eksempel lengre øst,  der avrundete former dominerer.

    Fjelltoppen ble besteget første gang rundt 1870 av lokale størrelser. Andregangsbestigningen var ved den engelske klatrepioneren William Cecil Slingsby i 1884.

    Vet du hvor bildene er tatt? Kan du angi fjellheim og fjelltopp? Send e-post til postmaster@geo365-no.stackstaging.com så er du med i trekningen om et eksemplar av boka om vår nasjonalstein – larvikitt.

    Vet du hvor bildet er tatt?

    Kan du angi fjelltoppen der fotografen stod? Send e-post til postmaster@geo365-no.stackstaging.com så er du med i trekningen om et eksemplar av boka om vår nasjonalbergart larvikitt – Unik, vakker og ekslusiv.

    Frist for å være med i konkurransen er 1. juli.

    Vinneren

    Svaret på oppgaven i GEO 03 var Besseggen i Jotunheimen. Blant en rekke riktige svar ble Unni Hagen, Multiconsult, trukket ut som vinner. Boka om Norges nasjonalstein er sendt i posten.

    RELATERTE SAKER

    Kulturhistorie ytterst i havgapet

    juli 23, 2025

    Gull: Bømlo

    februar 3, 2025

    Gull: Gisna

    januar 6, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Slik så Norge ut i kambrium
    Jul 21, 2025

    Slik så Norge ut i kambrium

    Ser litiumpotensial på norsk sokkel
    Jul 17, 2025

    Ser litiumpotensial på norsk sokkel

    Mindre skogbranner, men …
    Jul 15, 2025

    Mindre skogbranner, men …

    Fem ganger mer kraft fra jordens indre  
    Jul 10, 2025

    Fem ganger mer kraft fra jordens indre  

    The future of deep-sea mining
    Jul 05, 2025

    The future of deep-sea mining

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.