Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Hvor er NGU?
    Bergindustri

    Hvor er NGU?

    Av Guest Authorfebruar 20, 2019
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Utnyttelsen av våre geologiske ressurser har ledet til en diskusjon om gruvedrift og sjødeponi. Men hvor er NGU i denne debatten? spør Knut Bjørlykke.
    NGU og forskere ved andre institusjoner burde bidra med sin kompetanse i samfunnsdebatten, mener Knut Bjørlykke.

    NGU og forskere ved andre institusjoner burde bidra med sin kompetanse i samfunnsdebatten, mener Knut Bjørlykke.

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    I et møte om mineralressurser og det grønne skiftet på Tøyen Hovedgård i forrige uke ble mineralenes betydning for å løse klimakrisen diskutert. Møtet var arrangert av Norsk Bergindustri, Norsk Industri, LO og Arbeidsmandsforbundet.

    Torbjørn Røe Isaksen: «Verden trenger kobber»

    Næringsminister Torbjørn Røe Isaksen holdt også innlegg. Men det var kun bidrag fra én geolog: Sven Dahlgren snakket om viktigheten av å  sikre industriens tilgang til metaller og mineraler.

    Det var derimot ikke noe bidrag fra NGU. NGU skal være den sentrale institusjonen når det gjelder malmer, mineralressurser og geologisk relaterte miljøproblemer. I det hele er det viktig at forskere og  fagfolk, også geologer, bidrar med sin kompetanse når det er relevant i forhold til  politiske vedtak og samfunnsdebatten.

    Forskere fra NGU, men også andre, statlige institusjoner, for eksempel universiteter og forskningsinstitutter, burde i de fleste tilfelle også på eget initiativ kunne uttales seg offentlig basert på sin kompetanse, uten tillatelse fra ledelsen, hvis det ikke er spesielt sensitivt.

    Torbjørn Røe Isaksen: «Verden trenger Norge»

    Slik det er nå, kan politikere og byråkrater fritt komme frem med informasjon som passer dem, men som er helt uriktig og uten faglig dekning.

    Det er viktig at de blir korrigert av forskere og fagfolk. Saken om «dumping» av gruveavfall i Repparfjorden er bare et eksempel. Det er for mye ideologi  og for lite fag i miljøsaker.

     

    KNUT BJØRLYKKE,
    professor emeritus

    RELATERTE SAKER

    Gull: Bleka gullgruve

    mai 5, 2025

    Støtter oppheving av uranforbud

    april 30, 2025

    Hydrogen: Ikke gitt at grønt er best for miljøet

    april 22, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Tre uker gjenstår
    May 09, 2025

    Tre uker gjenstår

    En underkommunisert faktor for CCS
    May 07, 2025

    En underkommunisert faktor for CCS

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?
    May 06, 2025

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?

    Oppnådde gjev status
    May 05, 2025

    Oppnådde gjev status

    Gull: Bleka gullgruve
    May 02, 2025

    Gull: Bleka gullgruve

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    HG1! price by TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.