Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Kan forsyne Europa i 100 år
    Bergindustri

    Kan forsyne Europa i 100 år

    By Ronny Setsåoktober 20, 2023
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Norske REE Minerals la nylig frem den aller første ressursrapporten for en del av Fensfeltet. Den enorme forekomsten av sjeldne jordartsmetaller er av stor europeisk betydning.

    Kartet viser undersøkelsesrettigheter (svarte bokser), utvinningsrettigheter (gule bokser) og omtrentlig utbredelse av den REE-holdige karbonatitten (i rødt, data fra NGU) i Fensfeltet ved Ulefoss. Både REE Minerals og Rare Earths Norway har utvinningsrettigheter ved Fensfeltet. Kilde: Direktoratet for mineralforvaltning

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Det var en stor milepæl, både for selskapet og for Norge, da REE Minerals 11. oktober la frem det første ressursestimatet vi har på Fensfeltet. Forekomsten ved Ulefoss i Telemark er trolig Europas største av sjeldne jordartsmetaller (REE).

    Estimatet, utarbeidet av SRK Consulting og 21st NORTH, omfatter kun en liten del av den totale forekomsten (og kun en tredjedel av lisensområdet til REE Minerals) og kan vise til 1,22 millioner tonn REE i oksider med en gjennomsnittlig gehalt på 1,3 prosent.

    geo365.no: Bekrefter enorm ressurs i Telemark

    At ressursrapporten var ferdigstilt og inneholdt tilfredsstillende tall, ble imidlertid røpt allerede i september. Da holdt Håkon Breda-Ruud, styremedlem og fulltids medlem av arbeidsgruppen i selskapet em kort presentasjon under Norsk Bergindustris Høstmøte i Trondheim.

    – Rapporten er et gjennombrudd for prosjektet vårt, og SRK dokumenterer at ressursen er homogen og klassifisert som den største og eneste «inferred resource» eller påviste ressurser med lette REE i EU-området, sa Breda-Ruud.

    Per i dag har ikke Europa egen produksjon av sjeldne jordartsmetaller, og REE står på listen over det EU-kommisjonen regner som kritiske metaller.

    Han påpekte at konsulentselskapet har dokumentert at ressursen er åpen – mineraliseringen fortsetter videre nedover i bakken og østover innen lisensområdet.

    Årevis med arbeid

    Det ligger mange års arbeid bak ressursrapporten og selskapets kunnskap om forekomsten i dag. REE Minerals har jobbet utrettelig og systematisk siden 2011 med boreprogrammer og oppfølgingstester. Foruten SRK, har også en rekke andre anerkjente konsulentselskaper bidratt med å modne prosjektet gjennom blant annet metallurgiske, økonomiske og ingeniørfaglige studier.

    REE Minerals har boret godt og vel 10 000 meter med kjerner. Bildet viser fem av dem. Foto: REE Minerals

    REE Minerals fremskutte posisjon i norsk og europeisk sammenheng kan til dels sies å være grunnlagt på dugnadsånd.

    – Våre 200 aksjonærer har investert et syttitalls millioner i prosjektet. I tillegg har våre tillitsvalgte bidratt betydelig til prosjektutviklingen ved ikke å kreve betalt for til tider en fulltids arbeidsinnsats fra starten av. Det er vel en av årsakene til at vi fremdeles lever i beste velgående.

    Meget lovende økonomi

    Ressursrapporten er et første viktig skritt på veien mot en mulighetsstudie som kan demonstrere at forekomsten er økonomisk drivverdig med anerkjente utvinningsteknologier.

    REE Minerals har imidlertid allerede gjennomført studier knyttet til kostnader for oppredning av malmen, og en forundersøkelse (preliminary study, PEA) for å i en tidlig fase få en indikasjon på hvorvidt prosjektet er liv laga og hva utbygging og drift vil koste.

    – De viste meget lovende økonomi og nåverdier.

    Breda-Ruud viste blant annet til utvinningskostnader på rundt 12 USD per kg REE, og at prisene på REE de seneste årene har variert fra 16 – 45 USD per kg.

    De foreløpige studiene har skissert en mulig drift der utvinning gir 10 000 tonn REE årlig, justert for en utvinningsgrad på 70 prosent. Det kan bety en årlig omsetning i milliardklassen.

    – Da er ressursen stor nok for 85 år med gruvedrift. I 2022 forbrukte EU 17 000 tonn REE. Det vil si at ressursen vår alene er stor nok til å tilfredsstille EUs behov i flere tiår, påpekte Breda-Ruud.

    Det er imidlertid all grunn til å tro at ressursen kan vokse seg større og at levetiden kan forlenges (eller at den årlige produksjonen kan økes), all den tid rapporten som nevnt kun omfatter en tredjedel av REE Minerals’ utvinningslisens.

    Får industripartner

    Styremedlemmet kunne også dele en annen gladnyhet i løpet av de 7,5 minuttene med tildelt taletid.

    – Styret i Franzefoss Minerals har – etter min mening – kommet frem til den meget fornuftige beslutningen om å investere i prosjektet vårt og aktivt være med som vår industripartner fremover.

    Med en solid mineralaktør i ryggen, vil både tilskuddet av frisk kapital og de tilgjengelige ressursene i form av erfaring og kompetanse øke sannsynligheten for at prosjektet kommer vel i mål.

    – Vi gleder oss til å kunne utvikle prosjektet videre sammen med Franzefoss Minerals og våre andre samarbeidspartnere. Vi vil, dersom finansiering og søknadsprosessene går greit, kunne starte byggingen av en gruve i løpet av en femårsperiode, avsluttet Håkon Breda-Ruud.

    Related Posts

    Nussir og Sulitjelma får ny eier

    november 6, 2026

    Et konkret skritt mot produksjon

    november 4, 2026

    Mineralprosjekter må gå raskere. Men hvordan?

    november 2, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Searching seismic at scale
    Nov 06, 2026

    Searching seismic at scale

    Fra geologifamilie til arktisk forskningskraft
    Nov 03, 2026

    Fra geologifamilie til arktisk forskningskraft

    Mineralprosjekter må gå raskere. Men hvordan?
    Nov 02, 2026

    Mineralprosjekter må gå raskere. Men hvordan?

    Turning remarks to records
    Oct 28, 2026

    Turning remarks to records

    DNV-midler til tre mineralprosjekter
    Oct 27, 2026

    DNV-midler til tre mineralprosjekter

    When fast gas becomes slow gas
    Nov 06, 2026

    When fast gas becomes slow gas

    How Fervo is digging a deep financial hole
    Nov 05, 2026

    How Fervo is digging a deep financial hole

    When precision becomes a trap
    Nov 04, 2026

    When precision becomes a trap

    Using new data to unlock prospectivity in the Philippines
    Nov 03, 2026

    Using new data to unlock prospectivity in the Philippines

    The rise of the onshore
    Nov 02, 2026

    The rise of the onshore

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.