Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Kun én beslutning gjenstår
    Dyphavsmineraler

    Kun én beslutning gjenstår

    By Ronny Setsådesember 22, 2023
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Stortingets energi- og miljøkomité har avgitt sin innstilling og tilråder åpning av norsk sokkel for havbunnsmineralvirksomhet på norsk sokkel.

    Foto: Stortinget (https://www.flickr.com/photos/stortinget/4684196357/in/album-72157627647893685/)

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Innstillingen fra Stortingets energi- og miljøkomité 19. desember bydde knapt på noen overraskelser.

    Et flertall tilråder åpning for havbunnsmineralvirksomhet på norsk sokkel, et forslag som ble fremmet av regjeringen i juni.

    Resultatet var ventet fordi regjeringspartiene sammen med Høyre og Fremskrittspartiet tidligere i desember holdt en pressekonferanse der de meddelte at de har kommet til enighet og sikret flertall i Stortinget vedrørende åpning for mineralvirksomhet i norsk økonomisk sone.

    geo365.no: Leting vil gi økt kunnskapsgrunnlag

    Nå som komiteen har tatt avgjørelsen, er det kun ett steg som gjenstår før en eventuell åpning er et faktum – en formell behandling i Stortinget 9. januar.

    Flertallet i komiteen råder Stortinget til å gjøre følgende vedtak som en del av behandlingen av stortingsproposisjonen:

    • Stortinget ber regjeringen ved utlysning av areal tydeliggjøre at hensynet til nasjonal sikkerhet vil være et kriterium ved tildeling av utvinningstillatelser.
    • Stortinget ber regjeringen legge frem de første planene for utvinning av havbunnsmineraler for Stortinget som proposisjon før departementet godkjenner utvinningsplanen etter havbunnsmineralloven § 4-4.
    • Stortinget ber regjeringen sørge for at Oljedirektoratet innhenter innspill fra øvrige berørte statlige etater, herunder Miljødirektoratet og Havforskningsinstituttet, i forbindelse med utarbeidelse av sitt forslag til arbeidsprogram til departementet.

    Et mindretall av komiteen tilrådet ikke åpningen, og foreslo at Stortinget sender proposisjonen tilbake til regjeringen, og ber regjeringen igangsette arbeid med et oppdatert kunnskapsgrunnlag.

    Regjeringen har vært tydelig på at de ønsker et styrket kunnskapsgrunnlag, og at dette skal skaffes til veie gjennom en stegvis prosess og ved å involvere industrien som kan bidra med mye data når de får lov til å starte en leteprosess. Parallelt med privat letevirksomhet skal kunnskapsinnhenting, forskning og utvikling også skje i statlig regi.

    Figuren under, hentet fra stortingsmeldingen, gir en grafisk fremstilling av den videre prosessen fra eventuell åpning til utvinning.

    Prosessen fra åpning til eventuell utvinning. Kilde: Olje- og energidepartementet

    Den eneste prosessendringen som de fire politiske partiene har foreslått, er at Stortinget skal godkjenne de første utvinningsplanene, slik det gjøres for enkelte planer i olje- og gassnæringen. En utvinningstillatelse gir med andre ord ikke automatisk rett til å starte utvinning, men enerett til undersøkelse og til å søke om godkjennelse for plan for utvinning i området som er omfattet av tillatelsen.

    Gitt at Stortinget formelt åpner for mineralvirksomhet på norsk sokkel i januar, vil det bli igangsatt en prosess for å utlyse og tildele utvinningstillatelser. Dette kan potensielt skje i løpet av det kommende året.

    Innstillingen fra energi- og miljøkomiteen kan du lese her

    Related Posts

    American Samoa Offshore Minerals Planning Advances

    november 12, 2025

    Seabed Minerals 2026: Call for papers

    oktober 13, 2025

    World’s first deep-sea mineral reserves declared

    august 27, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Fra skred til jordskjelv
    Nov 13, 2025

    Fra skred til jordskjelv

    Kongens fortjenestemedalje til Ellen Sigmond
    Nov 13, 2025

    Kongens fortjenestemedalje til Ellen Sigmond

    Gull: Kongsberg
    Nov 11, 2025

    Gull: Kongsberg

    Rock-Eval-pyrolyse gjenskaper ikke det som skjer i kildebergarter
    Nov 10, 2025

    Rock-Eval-pyrolyse gjenskaper ikke det som skjer i kildebergarter

    Viste bredden i geofagene
    Nov 07, 2025

    Viste bredden i geofagene

    When the ESP breaks down even before geothermal energy production has started
    Nov 14, 2025

    When the ESP breaks down even before geothermal energy production has started

    Does oil really stop diagenesis?
    Nov 13, 2025

    Does oil really stop diagenesis?

    PETRONAS’s digital gambit: Architecting an AI-powered E&P ecosystem
    Nov 12, 2025

    PETRONAS’s digital gambit: Architecting an AI-powered E&P ecosystem

    American Samoa offshore minerals planning advances
    Nov 12, 2025

    American Samoa offshore minerals planning advances

    Wildcat activity in the Latin American Atlantic Margin
    Nov 11, 2025

    Wildcat activity in the Latin American Atlantic Margin

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.