Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Legger seg paddeflat
    Bergindustri

    Legger seg paddeflat

    Av Halfdan Carstensjuni 6, 2016
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Ole Mathismoen i Aftenposten har fått skarp kritikk for sin artikkel om sjødeponi i Førdefjorden. Nå gjør han full retrett.
    Engebøfjellet. Foto: Halfdan Carstens

    Engebøfjellet og Førdefjorden. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    I et tosiders oppslag i Aftenposten søndag 29. mai 2106 ga journalist Ole Mathismoen i Aftenposten inntrykk av at det fargerike plante- og dyrelivet på noen få titallsmeters dyp i Førdefjorden ville bli fullstendig ødelagt av deponering av avgangsmasser fra den planlagte rutilgruven i Engebøfjellet.

    Det han unnlot å skrive var at deponeringen skal skje på 2-300 meters dyp, og at det der er en mye fattigere flora og fauna enn høyere oppe i vannmassene. En rask telefon til Nordic Mining ville ha avklart dette faktum umiddelbart.

    «Beklageligvis tok jeg ikke kontakt med Nordic Mining før bildene ble publisert, og fikk dermed ikke med deres syn på saken. Det var en tabbe,» skriver Mathismoen selv i en artikkel i Aftenposten 6. juni.

    Tabbe? Tja. Det passet veil ikke miljøaktivisten å undersøke nærmere det som for ham var en god sak. «Never check a good story», heter det jo som kjent i journalistbransjen. Vi kjenner ikke PFU-reglene, men vi lurer på om saken hører hjemme der.

    En helt annen sak er at Mathismoen burde visst bedre etter å ha skrevet om miljø i Aftenposten i mange år.

    Fredag 25.mai la Mathismoen ut en rekke bilder fra Førdefjorden i bloggen han kaller «Oles klode». Budskapet der var det samme som i artikkelen i Aftenposten. Nå har han endret ordlyden i innledningen slik at leserne skal forstå at bildene ikke har noe med deponiet å gjøre. Men vinklingen har han beholdt. Han bruker spektakulære bilder fra en del av verden som ikke vil bli påvirket av deponeringen til å så tvil om berettigelsen av sjødeponi. Det er ingen tvil om hva slags agenda han har, og det er mildt sagt sjokkerende at Aftenposten lar ham holde på slik. Bloggen hans og artikkelen i avisen hører bedre hjemme på Natur & Ungdom sine sider.

    Lengre ned i artikkelen har han heller ikke endret ordlyden på en slik måte at den yter Nordic Mining rettferdighet. Mens verken Ivar Fossum i Nordic Mining eller Thomas Addison i Rutile Mining blir sitert, får Anne-Line Thingnes Førsund i den lokale Vevring og Førdefjorden Miljøgruppe bred plass.

    Kort sagt: Elendig journalistikk fra Ole Mathismoen. Aftenposten levnes liten ære.

    HALFDAN CARSTENS

    Sjøbilder skapte harme.
    Les også:
    «Skuffende miljøpropaganda»
    «Spekulative bilder»

    https://t.co/ZBV7S04oG6 @olemathis ryddig å presisere at bilder var tatt på grunnere vann enn deponiområdet. Sjødeponi kan være bestpraksis!

    — ElisabethGammelsæter (@ElisabethGammel) June 6, 2016

    RELATERTE SAKER

    Gull: Bleka gullgruve

    mai 5, 2025

    Støtter oppheving av uranforbud

    april 30, 2025

    Foreløpig skuffelse fra EU-kommisjonen

    april 16, 2025
    Vis 2 kommentar(er)

    2 kommentarer

    1. Johannes S. Bolstad on juni 7, 2016 20:32

      «En del av fjorden som ikke vil bli berørt av deponeringen», så dette kan du Halfdan Carstens garantere?
      Tror nok ikke du har sjekket dine kilder særlig kritisk heller her nei, for det er ingen som på seriøst og faglig grunnlag kan garantere at ikke økosystemet i Førdefjorden ikke vil forringes langt utover sjødypet der en ser for seg at en vil finne de største konsentrasjonen av gruveslammet. Og da snakker vi blant annet om at arter på mye grunnere vann, som dem på de flotte bildene til Erling Svendsen, kan bli skadelidende som følge av sjødumpingen av gruveavfallet.

    2. Halfdan Carstens on juni 7, 2016 21:44

      Verken Johannes Bolstad eller jeg kan garantere noe som helst. Det eneste vi kan gjøre er å forholde oss til det ekspertene sier basert på detaljerte studier. De forteller med alltydelighet at økosystemer under 50 meters dyp ikke vil bli berørt. Mitt poeng er blant annet at Ole Mathismoen burde ha lest de aktuelle rappportene før han går så bombastisk ut.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Tre uker gjenstår
    May 09, 2025

    Tre uker gjenstår

    En underkommunisert faktor for CCS
    May 07, 2025

    En underkommunisert faktor for CCS

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?
    May 06, 2025

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?

    Oppnådde gjev status
    May 05, 2025

    Oppnådde gjev status

    Gull: Bleka gullgruve
    May 02, 2025

    Gull: Bleka gullgruve

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    HG1! price by TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.