Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Må avstå fra sjødeponi
    Bergindustri

    Må avstå fra sjødeponi

    By Ronny Setsåjuni 5, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Svenske Grangex har finansiert deler av kjøpet av Sydvaranger gruve med midler fra Anglo American. Men med midlene følger også et veto mot å gjenoppta deponering i fjorden.

    Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Det svenske mineralselskapet Grangex meldte tidligere i mai at de har fullført oppkjøpet av Sydvaranger gruve fra amerikanske Orion Mine Finance. Grangex betaler i henhold til avtalen 1,5 millioner dollar i forbindelse med overtakelsen og totalbeløpet, som inkluderer gjeld til Orion, er 40 millioner dollar.

    Med seg på laget får Grangex det multinasjonale gruveselskapet Anglo American, som bidrar med midler til oppkjøpet og det videre arbeidet, og med teknisk ekspertise i forbindelse med utarbeidelsen av en ny mulighetsstudie.

    geo365.no: Ett steg nærmere gruveoppstart

    En endelig investeringsbeslutning er ventet i 2026. Det er imidlertid lite sannsynlig at Sydvaranger gruve skal fortsette å deponere avgangsmassene i Bøkfjorden, slik de har gjort siden 1972.

    Det fremgår av pressemeldingen fra desember 2023 vedrørende en royaltyavtale mellom Grangex og Anglo American at Grangex må tilbakebetale midlene (kjøpe tilbake royaltyen) om de velger å fortsette å bruke sjødeponiet ved en eventuell gjenoppstart av gruva.

    I samme pressemelding opplyser Grangex at partnerne som en del av mulighetsstudien skal vurdere alternative metoder for deponering av avgangsmassene. Dette ble også repetert i en pressemelding i mai 2024 vedrørende en offtakeavtale.

    Det er dermed all grunn til å tro at Grangex Sydvaranger ikke vil benytte sjødeponiet i Bøkfjorden, og at de heller vil arbeide frem en løsning for deponering på land.

    Sydvaranger gruve opplyser på sine nettsider at sjødeponiet ligger i området utenfor Kirkenes og ut til Reinøya. Kartlegging av fjorden har vist at massene i all hovedsak holder seg til en «renne» vest i indre Bøkfjord som fører til et område på ca. 200 meters dybde ved Reinøya.

    Sydvaranger gruve skriver at det har blitt gjort forskning på sjødeponiet i mange tiår, og blant konklusjonene finner vi at avgangsmassene hadde en kortvarig effekt på faunaen, som raskt vendte tilbake etter tidligere produksjonsstans. Mer om Sydvarangers sjødeponi

    I denne artikkelen kan du lese mer om sjødeponi og hvorfor Norge har bedre forutsetninger enn de fleste andre land i verden: Faktisk mulig med deponi i fjord

    Related Posts

    Nær umulig å bygge gruve i Norge

    september 14, 2026

    Et kappløp mot tiden

    september 7, 2026

    Norskledet selskap jakter gull i Arizona

    september 3, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Verdikjeder viktigere enn forekomster
    Sep 17, 2026

    Verdikjeder viktigere enn forekomster

    Et arktisk landskap begravd i lava
    Sep 15, 2026

    Et arktisk landskap begravd i lava

    Borer i skredutsatt fjell
    Sep 10, 2026

    Borer i skredutsatt fjell

    Undersøker ny metode for CO₂-lagring på land 
    Sep 07, 2026

    Undersøker ny metode for CO₂-lagring på land 

    Mer enn spor av olje
    Sep 03, 2026

    Mer enn spor av olje

    MAX Power’s hydrogen appraisal campaign
    Sep 18, 2026

    MAX Power’s hydrogen appraisal campaign

    Subsurface Evangelising – Preaching to the Choir
    Sep 17, 2026

    Subsurface Evangelising – Preaching to the Choir

    Gravitating towards discoveries in Angola’s onshore Kwanza Basin
    Sep 16, 2026

    Gravitating towards discoveries in Angola’s onshore Kwanza Basin

    Finding hidden faults
    Sep 15, 2026

    Finding hidden faults

    Poland is the only serious helium supplier in the EU, but not because its subsurface is so special
    Sep 14, 2026

    Poland is the only serious helium supplier in the EU, but not because its subsurface is so special

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.