Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Må avstå fra sjødeponi
    Bergindustri

    Må avstå fra sjødeponi

    Av Ronny Setsåjuni 5, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Svenske Grangex har finansiert deler av kjøpet av Sydvaranger gruve med midler fra Anglo American. Men med midlene følger også et veto mot å gjenoppta deponering i fjorden.

    Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Det svenske mineralselskapet Grangex meldte tidligere i mai at de har fullført oppkjøpet av Sydvaranger gruve fra amerikanske Orion Mine Finance. Grangex betaler i henhold til avtalen 1,5 millioner dollar i forbindelse med overtakelsen og totalbeløpet, som inkluderer gjeld til Orion, er 40 millioner dollar.

    Med seg på laget får Grangex det multinasjonale gruveselskapet Anglo American, som bidrar med midler til oppkjøpet og det videre arbeidet, og med teknisk ekspertise i forbindelse med utarbeidelsen av en ny mulighetsstudie.

    geo365.no: Ett steg nærmere gruveoppstart

    En endelig investeringsbeslutning er ventet i 2026. Det er imidlertid lite sannsynlig at Sydvaranger gruve skal fortsette å deponere avgangsmassene i Bøkfjorden, slik de har gjort siden 1972.

    Det fremgår av pressemeldingen fra desember 2023 vedrørende en royaltyavtale mellom Grangex og Anglo American at Grangex må tilbakebetale midlene (kjøpe tilbake royaltyen) om de velger å fortsette å bruke sjødeponiet ved en eventuell gjenoppstart av gruva.

    I samme pressemelding opplyser Grangex at partnerne som en del av mulighetsstudien skal vurdere alternative metoder for deponering av avgangsmassene. Dette ble også repetert i en pressemelding i mai 2024 vedrørende en offtakeavtale.

    Det er dermed all grunn til å tro at Grangex Sydvaranger ikke vil benytte sjødeponiet i Bøkfjorden, og at de heller vil arbeide frem en løsning for deponering på land.

    Sydvaranger gruve opplyser på sine nettsider at sjødeponiet ligger i området utenfor Kirkenes og ut til Reinøya. Kartlegging av fjorden har vist at massene i all hovedsak holder seg til en «renne» vest i indre Bøkfjord som fører til et område på ca. 200 meters dybde ved Reinøya.

    Sydvaranger gruve skriver at det har blitt gjort forskning på sjødeponiet i mange tiår, og blant konklusjonene finner vi at avgangsmassene hadde en kortvarig effekt på faunaen, som raskt vendte tilbake etter tidligere produksjonsstans. Mer om Sydvarangers sjødeponi

    I denne artikkelen kan du lese mer om sjødeponi og hvorfor Norge har bedre forutsetninger enn de fleste andre land i verden: Faktisk mulig med deponi i fjord

    RELATERTE SAKER

    Gull: Bleka gullgruve

    mai 5, 2025

    Støtter oppheving av uranforbud

    april 30, 2025

    Foreløpig skuffelse fra EU-kommisjonen

    april 16, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Tre uker gjenstår
    May 09, 2025

    Tre uker gjenstår

    En underkommunisert faktor for CCS
    May 07, 2025

    En underkommunisert faktor for CCS

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?
    May 06, 2025

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?

    Oppnådde gjev status
    May 05, 2025

    Oppnådde gjev status

    Gull: Bleka gullgruve
    May 02, 2025

    Gull: Bleka gullgruve

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    HG1! price by TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.