Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Millionstøtte til dyphavsteknologi
    Dyphavsmineraler

    Millionstøtte til dyphavsteknologi

    By Njål Hagennovember 24, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Midler fra Innovasjon Norge bidrar til utvikling av ny teknologi for innsamling av kjerneprøver fra dyphavet.
    FlexiCore monteres på en «Seabed Excavator», og kan operere på dybder ned til 4000 meter. Foto: Adepth Minerals

    FlexiCore monteres på en «Seabed Excavator», og kan operere på dybder ned til 4000 meter. Foto: Adepth Minerals

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Adepth Minerals har mottatt et tilskudd på 11,7 millioner kroner fra Innovasjon Norge. Pengene skal investeres i utvikling av FlexiCore.

    – Med FlexiCore-løsningen er vi klare til å samle inn kritiske data for bedre geologisk forståelse av ressursbasen. Dette muliggjør forbedret ressursberegning og databaserte beslutninger for dyphavsmineraler (DSM), kombinert med bærekraftig leting og utvinning av DSM, skriver Adepth Minerals i en melding.

    De tre selskapene Adepth Minerals, Seabed Solutions og Deep Ocean skal ha utviklet FlexiCore ved å utnytte partnernes kompetanse og erfaring innen geovitenskap, utvikling og drift av undervannsteknologi og omfattende undervannsoperasjoner.

    – Vår FlexiCore-teknologi vil kunne ta flere og bedre kjerner på havbunnen på kortere tid. Det vil være et viktig element for å realisere bedre kunnskapsbygging basert på en større mengde data samlet inn, sier Anette Broch Mathisen Tvedt, administrerende direktør i Adepth Minerals.

    Anette Broch Mathisen Tvedt var blant foredragsholderne under konferansen NCS Exploration Deep Sea Minerals som ble arrangert i Bergen i oktober. Her fortalte hun en fullsatt sal om Adepth Minerals planer for utvikling av teknologi for leting og utvinning av dyphavsmineraler.

    Ned til 4000 meter

    FlexiCore baserer seg på teknologi og utstyr fra landoperasjoner, men hvor enkelte kritiske utstyrskomponenter skiftes ut, og utstyret «marineres» og tilpasses operasjoner i dyphavet. Utstyret monteres på en «Seabed Excavator». Dette er en elektrisk beltegående og kraftig redskapsbærer designet for dypvannsoperasjoner ned til 4000 meter, og fjernstyres fra et offshore servicefartøy.

    Til å begynne med forventer Adepth Minerals at FlexiCore vil bli brukt på norsk sokkel. Det er, ifølge selskapet, allerede stor interesse for utstyret fra forskningsinstitusjoner og kommersielle aktører som ser på teknologien som komplementær til egen undervannsteknologi.

    – Vår ambisjon er å samle data gjennom effektiv kjerneboring av potensielle økonomisk interessante mineralforekomster. Dette for å få en bedre forståelse av ressurspotensialet. Finansieringen fra Innovasjon Norge er svært verdifull for oss, og vi regner med å være klare for kjerneboring i løpet av 2022, sier Anette Broch Mathisen Tvedt.

    Related Posts

    Demonstrerte mulighetene – satt på pause

    mars 25, 2026

    The dark oxygen controversy

    mars 24, 2026

    First Copper from the Norwegian Deep Sea

    mars 22, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Fant rester av jordens opprinnelse  
    May 14, 2026

    Fant rester av jordens opprinnelse  

    Mounds, layers and sands of ore
    May 12, 2026

    Mounds, layers and sands of ore

    Slik så Norge ut i karbon
    May 07, 2026

    Slik så Norge ut i karbon

    Ny vurdering av det ukjente
    May 05, 2026

    Ny vurdering av det ukjente

    Bekreftet meteorittkrater i Nordsjøen
    Apr 29, 2026

    Bekreftet meteorittkrater i Nordsjøen

    Subsurface noise #7
    May 15, 2026

    Subsurface noise #7

    A round-up of key development projects across Europe – a subsurface summary
    May 14, 2026

    A round-up of key development projects across Europe – a subsurface summary

    Eavor stepping away from operator role in Geretsried
    May 13, 2026

    Eavor stepping away from operator role in Geretsried

    Your fault stability analysis might be lying to you
    May 12, 2026

    Your fault stability analysis might be lying to you

    Tectonics or soft-sediment deformation?
    May 11, 2026

    Tectonics or soft-sediment deformation?

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.