Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Nok en suksess med nærfeltleting
    Olje og gass

    Nok en suksess med nærfeltleting

    Av Halfdan Carstensmars 26, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Equinors letesjef for norsk sokkel tillegger digitaliseringsbølgen en stor del av æren for enda et nytt oljefunn i Fram-området.

    Tverrsnitt over Blasto slik Tullow Oil kartla strukturen i 2013.

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Equinor har med brønnen 31/2-22S påvist opp mot 120 millioner fat i Blasto-prospektet rett nord for Troll-feltet. Det er dermed det største funnet på norsk sokkel i år.

    Selskapet har på denne måten – nok en gang – tydelig demonstrert  betydningen av nærfeltleting.

    expronews.com: North of Troll Area Delivers Again

    – Dette funnet viser hvor viktig det er å fortsette leting nær eksisterende infrastruktur. Det er gjort flere funn i dette området, og erfaringen fra de siste 20 årene viser at mindre funn også kan gi stor verdiskaping, sier Kalmar Ilstad, direktør for lisensforvaltning i Oljedirektoratet, til DN.

    Teknologi tatt i bruk under prospektevalueringen vil bli presentert på konferansen Recent Advances in Exploration Technology May 19-20: «The Blasto Discovery: 4D-led Exploration.«

    Nick Ashton, letesjef for norsk sokkel i Equinor, sier til DN at funnene Echino Sør, Swisher, Røver Nord og Blasto «er de første konkrete resultatene i leteaktiviteten av den store digitaliseringsbølgen som har gått gjennom selskapet og bransjen».

    – Vi begynner å høste frukter nå etter tre-fire år med moteord. Her er det et håndfast, konkret eksempel på at vi skaper verdi med digitalisering, sier Ashton.

    Nettopp derfor skal det bli interessant å høre Kristina Helland-Hansen, VP EXP NUKE Assets North Sea at Equinor, sitt keynote foredrag (Greater Fram – The Ship That Never Sinks!), samt Fabian Johannes Tillmanns, Exploration Geologist & Mark Van Schaack, Exploration Geophysicist at Equinor sitt foredrag om bruk av 4D seismikk i de-riskingen av Blasto-prospektet, på konferansen NCS Exploration: Recent Advances in Exploration Technology (se programmet her).

    Tillmann og Van Schaack vil også fortelle historien om hvor uheldig Shell var da de boret dette prospektet i 1982 med 31/2-8…

    Equinor har stor suksess med nærfeltleting nord for Trollfeltet. Bare i år er det gjort to funn. Illustrasjon: expronews

     

     

     

    RELATERTE SAKER

    Varsler fellesutbygging i Fram-området

    juni 27, 2025

    Milliardprospekt boret tørt

    juni 25, 2025

    Mer å hente fra PL 001

    juni 24, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Ildhøyden i Norskehavet
    Jun 27, 2025

    Ildhøyden i Norskehavet

    Forskere til fjells
    Jun 27, 2025

    Forskere til fjells

    The future of deep-sea mining
    Jun 26, 2025

    The future of deep-sea mining

    Et hav av data
    Jun 26, 2025

    Et hav av data

    Vinneren er kåret
    Jun 24, 2025

    Vinneren er kåret

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.