Nussir-feltet ved Repparfjorden i Hammerfest ble oppdaget på 1970-tallet, og er en av Norges og Europas største kobberforekomster. Frem til 1978 ble kobberet utvunnet fra et dagbrudd. Nussir ASA ønsker nå å hente ut gjenværende kobberressurser ved underjordisk drift.
Les på GEO365: Nussir mister milliardkontrakt

– Å bidra til å dokumentere historien er en naturlig del av vårt samfunnsansvar. Vi ønsker at fremtidige generasjoner skal kunne forstå og lære av historien for å gjøre gode valg fremover. Spesielt spennende er denne tidsperioden hvor behovet for mineraler som kobber til å gjennomføre det «grønne skiftet» via Nussir-prosjektet møter motstand fra miljøforkjempere, sier Alexander Krogh.

Arkivverket er svært glad for at Nussir ASA har valgt å avlevere hele sitt digitalt skapte arkiv fram til 2021.
– For Arkivverket er det viktig å dokumentere ulike virkelighetsforståelser. Samlet utgjør arkivene et helt sentralt grunnlag for kunnskap om og forståelse av vår samtid, sier førstearkivar Torkel Thime i Arkivverket.
Les på GEO365: Sterkt lokal støtte til Nussirs planer
Norsk bergindustriarkiv har et særlig ansvar for å koordinere bevaringsarbeidet knyttet til norsk bergindustri. Arkivverket samarbeider med Norsk bergindustriarkiv og mottar arkivmateriale fra bergindustribedrifter som har nasjonal betydning.
Les på GEO365: Håper på en løsning ved dialog
![window.adn = window.adn || {};
adn.calls = adn.calls || [];
adn.calls.push(function() {
adn.request({
network: "2cddc6",
adUnits: [{
auId: "2e0bfb",
auW: 1230,
auH: 480
}]
});
});
Nussir deler historien](https://geo365.no/wp-content/uploads/2021/09/Nussir-Arkivverket1-650x488.jpg)