Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Ny batterimetallressurs på Ringerike
    Bergindustri

    Ny batterimetallressurs på Ringerike

    By Ronny Setsåapril 10, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Leteselskapet Kuniko har lagt frem et nytt ressursestimat for Ertelien-prosjektet vest for Tyrifjorden i Ringerike. Estimatet viser 23 millioner tonn nikkel-, kobber- og koboltmalm.

    Nikkel- og kobbermalm fra Ertelien. Foto: Sven Dahlgren Kilde: Mineralressurser i området Kongsberg – Modum – Ringerike, Buskerud, NGU 2020

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Ertelien er Kunikos mest modne leteprosjekt i Norge, og nylig kunne det australske selskapet melde at de har fullført og lagt frem sitt første ressursestimat.

    Prosjektet utgjør en del av selskapets leterettigheter i Ringerike som dekker et kjent mineralisert belte med historisk gruvedrift vest og nord for Tyrifjorden.

    Det ferske ressursestimatet viser en ressurs som består av 23 millioner tonn malm som inneholder 0,31 prosent nikkelekvivalenter (nikkel, kobber og kobolt). Metallene er essensielle innsatsfaktorer for produksjon av batterier, og selskapets mål er nettopp leting og utvinning av batterimetaller.

    Selskapet opplyser i pressemeldingen at de ser stort potensial for å øke ressursestimatet da mineraliseringene kan fortsette både horisontalt og vertikalt. Det påpeker videre at om lag 17 millioner tonn malm ligger på et slikt dyp at dagbrudd er et alternativ.

    Figuren viser den avgrensede malmkroppen ved Ertelien. De grønne linjene viser planlagte borehull. Kilde: Kuniko

    Nye boringer har allerede blitt igangsatt, og selskapet mener også at de kan øke kunnskapen og potensielt ressursen ved å analysere historiske kjerneprøver som huses av Norges geologiske undersøkelses kjernelager. Det er ventet at Kuniko vil levere et nytt ressursestimat allerede i fjerde kvartal i inneværende år.

    – Fullføringen av mineralressursestimatet bekrefter et lovende potensial for Ertelien-prosjektet med en betydelig ressurs av nikkel, kobber og kobolt. Vi er optimistiske på at Ertelien kan utgjør en viktig ny kilde til kritiske råvarer for den grønne omstillingen og bidrar til Europas uavhengighet. Vi vil sette full innsats på utvikling og vil snart starte boring, metallurgisk testing og geofysiske undersøkelser ved Ertelien, uttaler adm.dir. Anthony Beckmand.

    Det videre arbeidet ved Ertelien vil berede grunnen for å igangsette en konsept-/mulighetsstudie neste år.

    Kartet viser Kunikos leterettigheter i Ringerike (405 km2). Ertelien utgjør selskapets mest modne forekomst, men prosjektområdet dekker også flere magmatiske intrusjoner og mineraliseringer som skal utforskes nærmere. Kilde: Kuniko

    Totalt sitter Kuniko på drøyt 1 000 km2 leterettigheter i Norge, hovedsakelig i områder med historisk gruvedrift. Selskapet driver også leting etter litium i Sverige. I 2023 inngikk Kuniko en avtale med bilprodusenten Stellantis vedrørende fremtidige leveranser av nikkel og kobolt.

    Kuniko mener nærheten til infrastruktur og det faktum at Norge er rik på fornybar energi, bidrar til å gjøre Ertelien til et konkurransedyktig og bærekraftig prosjekt. De trekker også frem EUs sterke politiske driv for økt selvforsyning av kritiske råmaterialer som en fordel.

    Related Posts

    Trekker seg ut av Finnmark

    juni 12, 2026

    Får vi et «Minoro» eller «Statmineral»?

    mai 28, 2026

    Storstilt gruvetransaksjon sør for Finnmark

    mai 18, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Pedagogisk glød og kakebaking ga undervisningspris
    Jun 11, 2026

    Pedagogisk glød og kakebaking ga undervisningspris

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen
    Jun 08, 2026

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen

    En sårbar situasjon for Longyearbyens drikkevann
    Jun 04, 2026

    En sårbar situasjon for Longyearbyens drikkevann

    NGU i toppsjiktet
    Jun 01, 2026

    NGU i toppsjiktet

    Ser litiumpotensial på norsk sokkel
    May 28, 2026

    Ser litiumpotensial på norsk sokkel

    Subsurface noise #8
    Jun 12, 2026

    Subsurface noise #8

    Serendipity maximisation
    Jun 11, 2026

    Serendipity maximisation

    Hybrid terrain, unified technology – GT’s land‑nodal system for high‑quality transition zone seismic data acquisition
    Jun 10, 2026

    Hybrid terrain, unified technology – GT’s land‑nodal system for high‑quality transition zone seismic data acquisition

    “Running a company is like having a long-term relationship – you have to give and take, but always carry on”
    Jun 10, 2026

    “Running a company is like having a long-term relationship – you have to give and take, but always carry on”

    A Cenomanian- Turonian source rock adventure in the Pelotas Basin
    Jun 09, 2026

    A Cenomanian- Turonian source rock adventure in the Pelotas Basin

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.