Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Ny giv for Nussir
    Bergindustri

    Ny giv for Nussir

    Blue Moon Metals har valgt Leonhard Nilsen & Sønner som entreprenør for å drive en adkomsttunnel for undergrunns leteboring ved Nussirgruva.
    By Ronny Setsåmai 13, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Det var gruvedrift på kobber i Kvalsund kommune i regi av Folldal Verk mellom 1972 og 1978. Bygningsmassen står fortsatt.

    Bygningsmassen fra 1970-tallets drift står fortsatt, men nå planlegges ny aktivitet ved Nussirgruva. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Tunnel- og gruveentreprenør Leonhard Nilsen & Sønner (LNS) skal drive undersøkelsestunnelen ved Nussirgruva i Hammerfest kommune.

    Det melder canadiske Blue Moon Metals, som i fjor høst kjøpte både Nussir og Nye Sulitjelma Gruver.

    Tunnelen er en del av Blue Moons forberedelser før en endelig mulighetsstudie og investeringsbeslutning i 2026 for gruvedrift, oppredningsverk og infrastruktur for gruveavgang.

    Blant annet ønsker selskapet å gjennomføre nye boringer for å oppgradere ressursene og påvise nye ressurser, samt å teste en ny teknologi for malmsortering som kan lede til mindre avgangsmasser, økt prosesseringskapasitet og lavere operasjonelle kostnader.

    Dette er Norges største dokumenterte kobberforekomst, bestående av Nussir og Ulveryggen. I henhold til Blue Moon inneholder Nussir-forekomsten 28,7 millioner tonn malm i målte og indikerte ressurser, og 32 millioner tonn malm i antatte ressurser. Kobbergehalten er om lag 1 prosent (1,2 prosent kobberekvivalenter om en inkluderer gull og sølv).

    Ulveryggen har både lavere tonnasje og gehalter, og vil trolig ikke være en prioritet i det videre arbeidet.

    Kartet viser Nussir- og Ulveryggenforekomstene (røde flater), samt historiske gruver og registeringer av kobber (basert på data fra Norges geologiske undersøkelse). Kilde: Direktoratet for mineralforvaltning

    Norgessjef Øystein Rushfeldt har påpekt at letepotensialet er stort i området som av geologer omtales som Repparfjord Tectonic Window. Det finnes mange spor etter historisk drift sør og vest for gruva, og tidligere boringer har vist at mineraliseringene fortsetter i dypet.

    Borekjerner fra opptil én kilometers dyp indikerer tykkere mineraliserte lag med kobbergehalter på opptil tre prosent. Det har også blitt påvist opptil 20 ppm gull, platina og palladium over 1 meter i det dypeste borehullet.

    Resultatene fra den kommende leteboringen kan potensielt jekke opp ressursestimatet for Nussir. Dette kan igjen legge grunnlaget for lengre levetid eller høyere produksjonsrater.

    At LNS er valgt som Blue Moons foretrukne entreprenør, kommer knapt som noen overraskelse. LNS er medeier i selskapet, og da Nussir forsøkte å gjenoppstarte gruva i 2020, ble LNS valgt som entreprenør for både utbygging og drift.

    Blue Moon Metals meldte i mars at Nærings- og fiskeridepartementet har opprettholdt driftslisensen for Nussir med frist for oppstart av drift innen september 2027. Selskapet understreket at alle primærtillatelser er på plass, inkludert utvinningstillatelse, miljøtillatelse og reguleringsplan.

    Related Posts

    Norskledet selskap jakter gull i Arizona

    september 3, 2026

    Strategisk gruveallianse rundt Joma-prosjektet

    august 25, 2026

    Sydvaranger: Vil ha staten på eiersiden

    august 24, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Mer enn spor av olje
    Sep 03, 2026

    Mer enn spor av olje

    Quaternary Challenges and Opportunities on the NCS
    Aug 31, 2026

    Quaternary Challenges and Opportunities on the NCS

    Seabed Minerals 2027: Call for abstracts
    Aug 28, 2026

    Seabed Minerals 2027: Call for abstracts

    Ildkuler
    Aug 26, 2026

    Ildkuler

    Ultra-high gold concentrations found in pyrite
    Aug 21, 2026

    Ultra-high gold concentrations found in pyrite

    Field trips and software don’t mix very well – or do they?
    Sep 04, 2026

    Field trips and software don’t mix very well – or do they?

    Listen to the drill bit
    Sep 03, 2026

    Listen to the drill bit

    Always on the lookout for new frontiers
    Sep 03, 2026

    Always on the lookout for new frontiers

    Benchmark your geosteering skills
    Sep 03, 2026

    Benchmark your geosteering skills

    The Keta Basin: Ghana’s deepwater frontier edges back into focus
    Sep 01, 2026

    The Keta Basin: Ghana’s deepwater frontier edges back into focus

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.