Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Hod-feltet i spill
    Olje og gass

    Hod-feltet i spill

    By Ronny Setsåmai 15, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Dersom Regjeringen ikke sørger for at tiltakspakken til olje- og gassnæringen gir likebehandling, kan det få konsekvenser for utbyggingsprosjekter som Hod, uttaler Pandion Energy.

    Hod-feltet kan få nytt liv og gi nye arbeidsplasser, gitt en endring i skatteregimet. Foto: Aker BP

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    «Som rettighetshaver på norsk sokkel og partner i den planlagte utbyggingen av oljefeltet Hod anser Pandion Energy det å være av offentlig interesse hvordan selskapet vurderer effekten av Regjeringens forslag til midlertidige endringer i petroleumsskatteloven. Dersom ikke de midlertidige endringene i petroleumsskatteloven gir like vilkår for selskap i og utenfor skatteposisjon kan dette i verste fall få konsekvenser for kommende utbyggingsprosjekt som Hod, hvor Pandion Energy er eneste partner i tillegg til operatøren.»

    Dette skriver Pandion Energy i en pressemelding datert 15. mai. Selskapet har en ti prosent eierandel i Hod-feltet.

    Regjeringen la nylig frem forslag til tiltak rettet mot olje- og gassnæringen og leverandørindustrien for å gjøre nye prosjekter mer lønnsomme og dermed bidra til økt aktivitet på norsk sokkel.

    Bransjeforeningen Norsk olje og gass hevdet at tiltakene ikke er gode nok og har flere svakheter som medfører at industrien vil få begrenset nytte av forslagene.

    Dette kan blant annet få konsekvenser for utbyggingen av Hod-feltet. Operatør Aker BP (90 prosent eierandel) skulle opprinnelig ta en beslutning for utbygging av feltet sør i Nordsjøen i mars, men som følge av koronakrisen og lave oljepriser, har prosjektet blitt satt på vent.

    Aker BP påpekte imidlertid i den seneste kvartalsrapporten at tiltakene kan føre til iverksetting av nye investeringer for selskapet.

    Prosjektet vil gi rundt 3 000 årsverk, og om regjeringen endrer skatteregimet for petroleumsnæringen, har selskapet kommunisert at de vil gå videre med det. Det medfører også at Aker BP vil trenge flere ansatte, i tillegg til at det vil gi positive virkninger for leverandørindustrien.

    Pandion skriver videre at de synes det er positivt at regjeringen kommer næringen i møte, men registrerer at forslaget i sum innebærer en skatteskjerpelse samtidig som det i begrenset grad avhjelper likviditetssituasjonen for selskap utenfor skatteposisjon (som Pandion).

    De stiller seg derfor bak Norsk olje og gass’ forslag og ønsker dessuten å fremheve viktigheten av at den endelige innretningen på tiltakene bidrar til ønsket likviditetseffekt for alle oljeselskap som investerer på norsk sokkel.

    «Uavhengig av slik brofinansiering vil imidlertid begrensninger i Pandion Energys eksisterende låneavtaler kunne avgrense selskapet fra å gå videre med den planlagte utbyggingen av Hod feltet.»

    Hod ble påvist i 1974 og produksjonen løp fra 1990 til 2013. Den eventuelt kommende utbyggingen vil bli en reutvikling av feltet med 5 produksjonsbrønner (med mulighet for totalt 12 brønner) som ved hjelp av gassløft skal produsere 35 millioner fat oljeekvivalenter over 30 år. Prosessering og eksport vil skje fra Valhall.

    Related Posts

    Tre år fra funn til produksjon

    november 10, 2025

    Creating an NCS seismic expert

    november 4, 2025

    Predicting hydrocarbons in minutes

    oktober 31, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Kongens fortjenestemedalje til Ellen Sigmond
    Nov 12, 2025

    Kongens fortjenestemedalje til Ellen Sigmond

    Gull: Kongsberg
    Nov 11, 2025

    Gull: Kongsberg

    Rock-Eval-pyrolyse gjenskaper ikke det som skjer i kildebergarter
    Nov 10, 2025

    Rock-Eval-pyrolyse gjenskaper ikke det som skjer i kildebergarter

    Viste bredden i geofagene
    Nov 07, 2025

    Viste bredden i geofagene

    Uten kandidater og kritiske metaller, intet grønt skifte
    Nov 04, 2025

    Uten kandidater og kritiske metaller, intet grønt skifte

    PETRONAS’s digital gambit: Architecting an AI-powered E&P ecosystem
    Nov 12, 2025

    PETRONAS’s digital gambit: Architecting an AI-powered E&P ecosystem

    American Samoa offshore minerals planning advances
    Nov 12, 2025

    American Samoa offshore minerals planning advances

    Wildcat activity in the Latin American Atlantic Margin
    Nov 11, 2025

    Wildcat activity in the Latin American Atlantic Margin

    The Koloma Enigma
    Nov 10, 2025

    The Koloma Enigma

    Sponge clasts in calciturbidites
    Nov 07, 2025

    Sponge clasts in calciturbidites

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.