Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Sikrer 600 millioner kroner til Engebøutbygging
    Bergindustri

    Sikrer 600 millioner kroner til Engebøutbygging

    By Ronny Setsåoktober 3, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Nordic Mining har inngått en avtale om finansiering med Orion Resource Partners med en verdi på 55 millioner dollar. De er dermed et stort steg nærmere utbygging av rutil- og granatgruven.

    Orion skal bidra med både finansiering og teknisk ekspertise, opplyser administrerende direktør Ivar Fossum. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Nordic Mining meldte 3. oktober at de har inngått en finansieringsavtale med Orion Resource Partners med en verdi på nærmere 600 millioner kroner, eller 55 millioner dollar.

    Avtalen består av en royalty tilsvarende 50 millioner dollar, samt kjøp av egenkapital (aksjer) for 5 millioner dollar. Royaltyavtalen innebærer at Nordic Mining vil betale Orion 11 prosent av de fremtidige bruttoinntektene fra salg av rutil og granat.

    Nordic Mining påpeker at den foreslåtte finansieringen, i kombinasjon med midlene fra salget av eierandelen i finske Keliber, og den tidligere inngåtte avtalen om salg av rutilkonsentrat, gjør at selskapet nå kan dekke over 40 prosent av den planlagte prosjektfinansieringen på 280 millioner dollar.

    Geo365.no: Kjempegevinst for Nordic Mining

    Nordic Mining-sjef Ivar Fossum opplyser i pressemeldingen at Orion i tillegg til å bidra med finansiering, også vil bidra med sin gruvekompetanse. De får et eget sete i den tekniske komiteen.

    Selskapet melder i en separat børsmelding at de ønsker å utstede obligasjoner for å sikre ytterligere midler til utbygging av Engebø. De vil fra og med 4. oktober gjennomføre en rekke «investor calls» med assistanse av Sparebank 1 Markets og Clarkson Securities.

    I verdensklasse

    I 2020 publiserte selskapet sin endelige mulighetsstudie som beskriver et gruveprosjekt i verdensklasse. Forekomsten i Sunnfjord kommune i Vestland er blant verdens rikeste med hensyn på rutilinnhold, og inneholder også økonomisk utvinnbare granatressurser.

    I etterkant har de forbedret prosjektet ytterligere med hensyn på investeringskostnader, miljøavtrykk, arealbruk og bruk av kjemikalier. Den oppdaterte mulighetsstudien ble publisert i mai 2021.

    Rutil- og granatmineralene utgjør en del av bergarten eklogitt og de nåværende ressursene skal etter planen utvinnes og prosesseres over 39 år. Det inkluderer ikke selskapets «indikerte ressurser». Detaljboring av disse kan bidra til forlenget gruveoperasjon.

    Rutil brukes som råstoff til fremstilling av titan, samt som fargestoff til blant annet maling og papir. Granat brukes blant annet til vannrensing og slipe- og skjæreprosesser.

    Related Posts

    Energiselskap på mineraljakt

    april 29, 2026

    Kan fremskynde gruveutvikling

    april 23, 2026

    En gruve for generasjoner

    april 20, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Ny vurdering av det ukjente
    May 05, 2026

    Ny vurdering av det ukjente

    Bekreftet meteorittkrater i Nordsjøen
    Apr 29, 2026

    Bekreftet meteorittkrater i Nordsjøen

    Følbart skjelv rystet Østlandet
    Apr 26, 2026

    Følbart skjelv rystet Østlandet

    Vår første geofysiker
    Apr 23, 2026

    Vår første geofysiker

    Nordlys og solstormer: Breinosa, Svalbard
    Apr 21, 2026

    Nordlys og solstormer: Breinosa, Svalbard

    Salt of the Earth: Imaging the Gulf’s hidden structures
    May 05, 2026

    Salt of the Earth: Imaging the Gulf’s hidden structures

    The subsurface is a key factor in explaining the poor result of the recent Danish CCS tender
    May 04, 2026

    The subsurface is a key factor in explaining the poor result of the recent Danish CCS tender

    Mistaking speed for progress
    May 01, 2026

    Mistaking speed for progress

    You may not be thinking about politics…
    Apr 30, 2026

    You may not be thinking about politics…

    Carbon capture and mineralisation pilots in the Middle East
    Apr 29, 2026

    Carbon capture and mineralisation pilots in the Middle East

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.