Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Skal samarbeide om massehåndtering
    Bergindustri

    Skal samarbeide om massehåndtering

    Norge Mineralers forekomst i milliardtonnklasse krever stort fokus på alternativ bruk av avgangsmassene. Nå har de inngått en samarbeidsavtale med NIBIO for å undersøke mulige bruksområder.
    By Ronny Setsåjanuar 7, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    De seneste årenes boringer har ledet til en mineralforekomst i verdensklasse i Eigersund. Storeknuten i bakgrunnen. Foto: Norge Mineraler

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    I sommer la Norge Mineraler frem et oppdatert ressursestimat for de tre mineralforekomstene i Eigersund kommune som i kombinasjon nå er anslått til 4,5 milliarder tonn malm.

    Selskapet planlegger i første omgang å bygge en gruve som kan utvinne og prosessere 20 millioner tonn per år.

    Malmen inneholder kombinert om lag 10 prosent vanadium-, fosfat- og titanoksider, og Norge Mineraler vil dermed ende opp med store mengder avgangsmasser.

    I en pressemelding 5. desember opplyser selskapet at det har inngått en samarbeidsavtale med Norsk institutt for bioøkonomi (NIBIO). NIBIO skal være en rådgivende part i det videre arbeidet med gruveutviklingen, og vil bidra inn i mange deler av prosjektet.

    Norge Mineraler fremhever at NIBIO særlig kan bidra med sin ekspertise knyttet til utnyttelse av restressurser inklusiv planer for re-etablering av natur og landskap, massehåndteringsplaner og naturbaserte renseløsninger.

    Selskapet lister opp hvordan NIBIO vil bidra som følger:

    • Vurdering av avgangsmasser med hensyn til hvordan få til plantevekst, og revegetering på avgangsmassene. Fortrinnsvis planter som er stedegne for Eigersundområdet og skaper naturtyper med biodiversitet tilpasset området, eller vekster som er relevant for landbruksdrift/kultivering.
    • Undersøke lokale avfallsstrømmer i Eigersund-området og vurdere om de er egnet for bruk sammen med avgangsmasser for å bedre vekstforhold, og vurdere kommersielle muligheter med tanke på matjordproduksjon for landbruk, grøntanlegg eller andre bruksområder.
    • Undersøke muligheter for å benytte ubearbeidede avgangsmasser (inkludert pyritt) som ekstern jordforbedring.
    • Vurdere om det er hensiktsmessig å forsøke å holde ulike avgangsmasse-strømmer separat ved deponering for å bedre potensialet for fremtidig bruk.
    • Planer for stripping av berggrunn som i størst mulig grad sørger for å ta vare på matjord og verdifulle massekvaliteter som kan brukes i ulike prosjektfaser, bl.a. til bruk ved fremtidig revegetering, eller flytting til andre arealer og evt. forsvarlig mellomlagring.
    • Planer for bruk av masser / deponi til landskapsutforming, re-etablering av vannløp, hindre erosjon og mulige tiltak innen naturbaserte rensemetoder for overvann og eventuelt sigevann for å sikre vannkvalitet.
    Kartet viser Norge Mineralers tre forekomster Storeknuten, Øygrei og Skeipstad. Kartografi: Norge Mineraler

    I september la Norge Mineraler frem en innledende mulighetsstudie for Eigersund-prosjektet, som omfatter Storeknuten-forekomsten. Studien beskriver en dagbruddsgruve som årlig kan produsere 20 millioner tonn malm. Prislappen er 24,6 milliarder kroner og trolig Norges dyreste gruveprosjekt.

    Disse tre mineralressursene er alle definert som kritiske råmaterialer av EU, og om leteselskapet kan lede prosjektet frem til produksjon, kan Norge bli en stor leverandør av disse råmaterialene for unionen.

    Leteprosjektet befinner seg i Bjerkreim-Sokndal-intrusjonen i Sørvest-Norge, som har blitt studert av Norges geologiske undersøkelse (NGU) og andre forskere. Norge Mineraler har fokus på Bjerkreim-delen av intrusjonen, som danner en stor synklinal traustruktur. Denne delen strekker seg ca. 20 km nordvest-sørøst og opptil 10 km nordøst-sørvest. Den er kjent for å gå flere kilometer dypt.

    Bjerkreim-Sokndal-intrusjonen tilhører Rogaland Anortosittprovins, som består av anortositter og norittiske intrusjoner dannet for mellom 920 og 930 millioner år siden. Store masser av smelter fra dypt i jordskorpen trengte seg opp til høyere nivå i etterkant av Den svekonorvegiske fjellkjededannelsen.

    Related Posts

    Tar over «egen» gruve

    november 19, 2025

    Mer slagkraft for bergindustrien

    november 12, 2025

    Vant i rettssak – driften fortsetter

    november 11, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Creating an NCS seismic expert
    Nov 20, 2025

    Creating an NCS seismic expert

    Fra klasserom til skredterreng i Troms 
    Nov 18, 2025

    Fra klasserom til skredterreng i Troms 

    Fra skred til jordskjelv
    Nov 13, 2025

    Fra skred til jordskjelv

    Kongens fortjenestemedalje til Ellen Sigmond
    Nov 13, 2025

    Kongens fortjenestemedalje til Ellen Sigmond

    Gull: Kongsberg
    Nov 11, 2025

    Gull: Kongsberg

    A sense of urgency
    Nov 22, 2025

    A sense of urgency

    The search for barrels in Bissau – exploration renascimento in the southern MSGBC
    Nov 21, 2025

    The search for barrels in Bissau – exploration renascimento in the southern MSGBC

    Subsurface bio-stimulated hydrogen
    Nov 20, 2025

    Subsurface bio-stimulated hydrogen

    Dead oil traces in a lonely pebble bed
    Nov 19, 2025

    Dead oil traces in a lonely pebble bed

    How a sandbox model caused an epiphany
    Nov 18, 2025

    How a sandbox model caused an epiphany

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.