Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Skredfrykt har en pris
    Anlegg og infrastruktur

    Skredfrykt har en pris

    Transportøkonomisk institutt har for første gang satt en pris på norske bilisters frykt for skred over vei. Den nye metodikken kan gjøre skredsikring mer lønnsomt i nyttekostanalyser for veiprosjekter.
    Av Ronny Setsåaugust 29, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    DCIM100MEDIADJI_0035.JPG

    Skred ved Hyvingstunnelen mellom Stanghelle og Voss. Foto: Harald Hauso

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Vi leser til stadighet om skred og steinsprang som rammer norske veier. Kanskje har du selv kjørt langs en smal, svingete vei i sommer, omgitt av bratte fjellvegger, og spurt deg selv når neste skred eller steinsprang kan inntreffe.

    Dessverre er det ikke bare utsatte riksveistrekninger som rammes av skred og steinsprang i Norge – problematikken gjelder også europaveiene.

    Nå har Transportøkonomisk institutt (TØI) satt en pris på norske trafikanters angst for skred. I rapporten Verdien av ubehag ved skredrisiko har instituttet undersøkt betalingsvilligheten for å redusere skredrisikoen.

    Gjennom et valgeksperiment har forskerne funnet at nordmenn i gjennomsnitt er villige til å betale 3,70 kroner per reise for å redusere skredfrekvensen med ett skred per år, og 0,13 kroner per meter reduksjon i skredbredde.

    For et skredpunkt med ett forventet skred på 10 meters bredde årlig, tilsvarer dette 5 kr per trafikant per reise – en sum som fanger opp ubehaget ved å kjøre på en vei der steinene kan rase når som helst.

    – Jeg brøt ut i spontan applaus da jeg hørte om dette. Jeg tror du må være vestlending for å skjønne frykten av å måtte ut på rasfarlige veier, og hvorfor mørke tunneler kan være den tryggeste delen av reise, sier Jon Askeland (Sp), fylkesordfører i Vestland, til NRK.

    Sikringstiltak kan innebære ulike former for skredsikring, overbygg eller tunnel. Skissen viser en hybrid av overbygg og tunnel – RoadCap. Illustrasjon: RoadCap

    En gamechanger for veiprioriteringer

    TØIs funn kan få store konsekvenser for hvordan vi prioriterer veiprosjekter. I samfunnsøkonomiske analyser (nyttekostanalyser) har skredrisiko tidligere fått liten plass, da fokus ofte har vært på tidsbesparelser og ulykkeskostnader.

    Nå gir den nye regneregelen et matematisk uttrykk for skredangst, som kan løfte skredsikringstiltak i prioriteringskøen. For eksempel viser analyser for E134 arm til Bergen at redusert ubehag ved skredrisiko kan gi en velferdsgevinst på opptil 4,7 milliarder kroner for enkelte utbyggingsalternativer.

    På E39 Våtedalen og Fv. 63 Geiranger-Eidsdal er denne nyttekomponenten ofte avgjørende for å gjøre skredsikringstiltak lønnsomme.

    Samfunnsøkonomisk lønnsomhet av skredsikringstiltak. Kilde: Verdien av ubehag ved skredrisiko, TØI

    Les hele rapporten her

    RELATERTE SAKER

    Energiløsningen ligger under føttene våre

    september 10, 2025

    Trolig et resultat av menneskelig aktivitet

    september 1, 2025

    – En gamechanger

    juli 14, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN
    LEGG IGJEN DIN KOMMENTAR Cancel Reply

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Geokjemiens far
    Sep 18, 2025

    Geokjemiens far

    Oljestabilitet – Den hellige Gral i jakten på dyp olje
    Sep 16, 2025

    Oljestabilitet – Den hellige Gral i jakten på dyp olje

    Synkitter: En ny type storskala avsetning på norsk sokkel
    Sep 12, 2025

    Synkitter: En ny type storskala avsetning på norsk sokkel

    Nådde Nordpolen 
    Sep 09, 2025

    Nådde Nordpolen 

    Isbreers hastighet kan avsløre kommende vulkanutbrudd 
    Sep 05, 2025

    Isbreers hastighet kan avsløre kommende vulkanutbrudd 

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.