Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Starter produksjon tre år før plan
    Olje og gass

    Starter produksjon tre år før plan

    By Ronny Setsåapril 22, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Aker BP har påbegynt produksjonen fra den første Ærfugl fase 2-brønnen i Norskehavet. Feltet er blant de mest lønnsomme utbyggingene på norsk sokkel.

    Illustrasjon: Aker BP

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Aker BP og partnere har startet produksjonen fra den første Ærfugl fase 2-brønnen tre år før opprinnelig plan.

    Ærfugl-feltet i Norskehavet produserer via produksjonsskipet Skarv FPSO, og feltet bidrar til å forlenge skipets levetid med fem år.

    Ifølge Ærfugls Plan for utvikling og drift (PUD) skulle fase 1 (tre brønner) starte opp sent i 2020. Fase 2, med ytterligere tre brønner i den nordlige delen av feltet hadde planlagt oppstart i 2023.

    Som følge av vellykket modifisering som ga økt gasskapasitet på Skarv, besluttet Aker BP og partnerne seg for å bruke eksisterende infrastruktur for den første fase 2-brønnen. De to neste brønnene i fase 2 vil komme i drift i 2021, to år før opprinnelig plan.

    – Tidligere produksjonsoppstart fra Ærfugl Fase 2 betyr økt verdiskapning for Ærfugl-partnerskapet, leverandørindustrien og det norske samfunnet i form av økte skatteinntekter. Derfor er jeg veldig glad for å markere denne milepælen, sier direktør for drift og feltutvikling Kjetel Digre i Aker BP.

    – Den gode nyheten kommer dessverre samtidig med at vi står overfor en global krise som ingen av oss har opplevd før. Investeringer og leteaktiviteter på norsk sokkel er satt på vent. Titusenvis av ansatte i vår bransje er for tiden utsatt.

    Aker BP skriver videre at de som et svar på den dramatiske endringen i markedet har stoppet alle prosjekt som ikke er vedtatt. Dette inkluderer Hod-prosjektet i Valhall-området, som var i ferd med å bli vedtatt da uroen inntraff.

    – Det er liten tvil om at bransjens forslag om midlertidige tilpasninger i landets skatteregime for å forbedre bransjens kontantstrøm på kort sikt – uten å redusere skatteinnbetalingene totalt sett – vil føre til økt aktivitet og nye investeringsmuligheter på norsk sokkel de neste 12 – 24 månedene, fremholder Digre.

    Ærfugl-reservoaret er hovedsakelig et gassreservoar. Feltet inneholder totalt om lag 300 millioner fat oljeekvivalenter. Ærfugl ble først satt i testproduksjon i 2013. Feltet har en balansepris på 15 dollar fatet (omregnet fra gass) og er dermed blant de mest lønnsomme feltutbyggingene på norsk sokkel.

    Related Posts

    Creating an NCS seismic expert

    november 4, 2025

    Predicting hydrocarbons in minutes

    oktober 31, 2025

    Grønnvasking som nytter

    oktober 30, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Viste bredden i geofagene
    Nov 07, 2025

    Viste bredden i geofagene

    Uten kandidater og kritiske metaller, intet grønt skifte
    Nov 04, 2025

    Uten kandidater og kritiske metaller, intet grønt skifte

    Tid for nytenkning i norsk oljeleting
    Nov 03, 2025

    Tid for nytenkning i norsk oljeleting

    A Digital Trailblazer Candidate: Anders Waldeland
    Oct 30, 2025

    A Digital Trailblazer Candidate: Anders Waldeland

    Karlsen & Hanken mangler fysisk forklaring
    Oct 28, 2025

    Karlsen & Hanken mangler fysisk forklaring

    Drilling deeper for new resources in Uzbekistan
    Nov 09, 2025

    Drilling deeper for new resources in Uzbekistan

    Sponge clasts in calciturbidites
    Nov 07, 2025

    Sponge clasts in calciturbidites

    EMGS in troubled waters
    Nov 06, 2025

    EMGS in troubled waters

    Fracture connectivity and power laws
    Nov 05, 2025

    Fracture connectivity and power laws

    Libya – exploration stories
    Nov 04, 2025

    Libya – exploration stories

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.