Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Toutatis blir boret
    Olje og gass

    Toutatis blir boret

    By Halfdan Carstensoktober 28, 2019
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Miljøvernministeren opprettholder Miljødirektoratets tillatelse til å bore 6611/1-1 (Toutatis) sør for Lofoten.

    6611/1-1 blir boret tett opp mot Vestfjordbassenget.

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Miljødirektoratet ga DEA Norge AS (DEA) tillatelse etter forurensningsloven til leteboring den 16. juli i år. Tillatelsen ble påklaget av Norges Miljøvernforbund, Bellona og Natur og Ungdom og Norges Kystfiskarlag.

    Oljedirektoratet har tidligere gitt tillatelse.

    – Dette området ble åpnet for petroleumsvirksomhet av den rødgrønne regjeringen allerede i 2011. Denne klagesaken dreier seg derfor ikke om hvorvidt det skal åpnes for petroleumsvirksomhet i området eller ikke.

    – Temaet for klagesaken har vært en miljømessig vurdering etter forurensningsloven av den konkrete boretillatelsen. Miljødirektoratet har tidligere konkludert med at boringen er planlagt gjennomført innenfor gjeldende regelverk. Etter en omfattende saksbehandling og faglig gjennomgang finner departementet at det ikke er grunnlag for å kunne omgjøre den beslutningen, sier klima- og miljøminister Ola Elvestuen (V).

    Letebrønnen ligger i et område som er åpnet for petroleumsvirksomhet i Nordland V i Norskehavet. Blokken ble innlemmet i ordningen med tildeling i forhåndsdefinerte områder (TFO) i 2011.| Lisensen for boringen ble tildelt første gang i 2012, og senere på nytt i 2016.

    Brønnen ligger omlag 7,5 km nord for Trænarevet og omlag 83 km fra Røst. Blokken grenser mot det petroleumsfrie området ved Røstbanken og Lofoten. Boringen vil ikke foregå i et område som etter gjeldende forvaltningsplan er identifisert som SVO (særlig verdifullt og sårbart område). Tillatelsen er gitt på strenge vilkår. Den er tidsbegrenset slik at boringen må gjennomføres på et tidspunkt som er mest gunstig av hensyn til sjøfugl, koraller og fiskebestander. Det er også stilt strenge krav til beredskap mot akutt forurensning.

    Undersøkelsesbrønn 6611/1-1 skal teste hydrokarbonpotensialet i sandsteinsformasjoner i nedre jura, Tilje- og Åreformasjonene. Dersom det påvises hydrokarboner i reservoaret, men olje-vannkontakten ikke kan identifisere , kan det bli behov for å gjennomføre et sidesteg.

    Formålet med brønnen er å undersøke nedre jura sandsteiner. Reservoaret forventes å bli påtruffet ca. 1000 meter under havbunnen.

    Related Posts

    «Ny» kildebergart i Norskehavet

    februar 9, 2026

    Rørledning krever flere gassfunn

    januar 29, 2026

    Oppjusterer Barentshav-funn igjen

    januar 19, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    For et tryggere Svalbard 
    Feb 05, 2026

    For et tryggere Svalbard 

    «Ny» kildebergart i Norskehavet
    Feb 03, 2026

    «Ny» kildebergart i Norskehavet

    Et livsviktig verktøy
    Jan 29, 2026

    Et livsviktig verktøy

    Symbolet på evig liv
    Jan 27, 2026

    Symbolet på evig liv

    En fremragende underviser
    Jan 22, 2026

    En fremragende underviser

    Looking for a low-risk infill well? You might want to consider areas of weak 4D response
    Feb 09, 2026

    Looking for a low-risk infill well? You might want to consider areas of weak 4D response

    Karabash – West Siberia’s new frontier?
    Feb 06, 2026

    Karabash – West Siberia’s new frontier?

    A greenprint for deep sea copper exploration
    Feb 05, 2026

    A greenprint for deep sea copper exploration

    When perforating below the Free Water level makes sense
    Feb 05, 2026

    When perforating below the Free Water level makes sense

    Progress over perfection
    Feb 05, 2026

    Progress over perfection

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.