Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Varsler omfattende boreprogram
    Bergindustri

    Varsler omfattende boreprogram

    Bluelake Mineral planlegger 20-25 000 meter kjerneboring ved Joma Gruver og på svensk side av grensen i 2026. Resultatene skal gi oppdaterte ressursestimater og danne et viktig grunnlag for videre studier og mulig gjenoppstart av gruvedrift.
    By Ronny Setsåapril 15, 2026
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    Ved Joma industriområde står fortsatt infrastrukturen etter gruvedriften som ble stengt ned i 1998. Foto: Google Street View

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Svenske Bluelake Mineral har hyret det nordiske boreselskapet NORSE Diamlond Drilling for å gjennomføre et omfattende kjerneboringsprogram i 2026.

    Arbeidet er en del av sluttfasen frem mot en mulig gjenoppstart av gruvedrift ved Joma Gruver i Rørvik i Trøndelag og ved Stekenjokk-Levi på svensk side av grensen.

    Kobber- og sinkgruva i Røyrvik var i drift frem til 1998, og Bluelake har de seneste årene jobbet mot en gjenoppstart av gruva.

    Sommeren 2025 ga Kommunal- og distriktsdepartmentet (KDD) tommel opp til reguleringsplanen for ny drift. Men reguleringsplanen gir ikke alene grønt lys for utbygging og drift – selskapet må også sikre seg driftskonsesjon og en utslippstillatelse.

    Bluelake opplyser i pressemeldingen at årets boreprogram skal oppfylle flere formål. Det skal verifisere eksisterende mineralressurser, oppgradere ressursene og utvide ressursgrunnlaget. I tillegg skal sølv inkluderes i de oppdaterte ressursestimatene for de norske forekomstene.

    Det oppdaterte ressursgrunnlaget vil legge grunnlaget for en innledende mulighetsstudie og fremtidig finansiering.

    Boreprogrammet, som omfatter 20 – 25 000 meter kjerneboring, er først og fremst målrettet Joma og Gjersvik på norsk side og Levi på svensk side. I tillegg kan det bli aktuelt med boring ved Stekenjokk. Arbeidet er lagt til periodene mars–april, juli–september og november–desember.

    – God kunnskap om geologien i forekomstene er grunnlaget for vellykket utvikling av gruveprosjektene våre. Vi er nå i en spennende fase der vi håper å påvise soner med høyere metallgehalter enn gjennomsnittet, som kan være attraktive å utvinne tidlig, eller mineralisering som fortsetter utover tidligere kartlagte grenser, sier administrerende direktør Peter Hjorth i Bluelake Mineral.

    Malmen skal fraktes fra Stekenjokk-Levi-gruvene på Sverige til Joma for prosessering. Det skal også drives på malm i Joma. Kilde: Bluelake Mineral

    Bluelake har ambisjoner om et større gruvekompleks: årlig uttak og prosessering av opptil 750 000 tonn malm, med kobber som det dominerende metallet (ca. halvparten av omsetningen).

    Joma-malmen gir kobber- og sinkkonsentrater, mens Stekenjokk-Levi kan gi kobber-, sink- og blykonsentrater, pluss mindre mengder gull og sølv. All gruveavgang skal tilbakefylles i Joma-gangene, uten behov for nytt deponi. Basert på eksisterende estimater kan dette gi minst 20 års drift, med 100–150 direkte arbeidsplasser i Norge og Sverige, pluss ringvirkninger.

    Boreprogrammet markerer et nytt, konkret steg i utviklingen av Joma-prosjektet, som de siste årene har vært preget av både fremdrift og konflikt.

    Planene om ny gruvedrift har møtt motstand fra reindriftsnæringen, som frykter negative konsekvenser for beiteområdene. Myndighetene har likevel lagt til grunn at gruvedrift og reindrift skal kunne sameksistere gjennom avbøtende tiltak og videre dialog.

    Historisk gruvedrift

    Historien til gruvesamfunnet i Røyrvik går tilbake til 1911 da geologer påviste en svovelkisforekomst i Joma – et fjellmassiv på grensen til Lierne. Allerede året etter ble Grong Gruber stiftet for å utnytte forekomstene som ble brukt til blant annet å fremstille svovelsyre.

    Gruven ble overtatt av staten i 1918, skiftet navn til Joma Bergverk i 1957, men ble avviklet i 1969, etter at prisen på svovelkis falt dramatisk.

    Basert på samme forekomst åpnet Grong Gruber A/S drift på kobber og sink i 1972. Finske Outokumpu overtok driften i 1987 før den ble nedlagt i 1998.

    Related Posts

    Forutsigbarhet og fart i mineralprosjekter

    april 13, 2026

    Da Norge utvant uran

    april 6, 2026

    Ekspansjonsplaner for nyinnkjøpt gruve

    mars 31, 2026
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Slik så Norge ut i silur
    Apr 16, 2026

    Slik så Norge ut i silur

    Storeggaraset og Storeggatsunamien
    Apr 14, 2026

    Storeggaraset og Storeggatsunamien

    Ballonger kan avsløre Venus’ indre struktur
    Apr 09, 2026

    Ballonger kan avsløre Venus’ indre struktur

    Da Norge utvant uran
    Apr 08, 2026

    Da Norge utvant uran

    Knytter mineralfunn til Framstredets åpning
    Mar 31, 2026

    Knytter mineralfunn til Framstredets åpning

    Slim is smart
    Apr 16, 2026

    Slim is smart

    Conjugate margins in the Indian Ocean
    Apr 15, 2026

    Conjugate margins in the Indian Ocean

    UH EAS Professional Master’s Programs: World-Class Petroleum Geoscience Education, Built Around Your Career
    Apr 14, 2026

    UH EAS Professional Master’s Programs: World-Class Petroleum Geoscience Education, Built Around Your Career

    When the reliability of your project depends on a single tool at hundreds of meters depth
    Apr 14, 2026

    When the reliability of your project depends on a single tool at hundreds of meters depth

    Why post well analysis matters
    Apr 13, 2026

    Why post well analysis matters

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.