Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Vil satse på mineralnæringen
    Bergindustri

    Vil satse på mineralnæringen

    By Halfdan Carstensnovember 8, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Fremskrittspartiet ønsker å etablere et statlig kapitalfond for mineralnæringen. Helt i tråd med hva Norsk Bergindustri forlanger.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Fremskrittspartiet mener at mineralnæringen er en viktig fremtidsnæring for Norge, og har stort potensial til å bli en ytterligere viktig eksportindustri, skriver Fremskrittspartiet i en pressemelding.

    I en globalisert industri er stabil tilgang til ulike mineraler svært viktig for produksjon av for eksempel batterier og magneter til bruk i moderne teknologi. Fremskrittspartiet vil derfor  satse betydelig på mineralnæringen i sitt alternative Statsbudsjett.

    – Mineralnæringen skal bli Norges neste vekstnæring, fordi mineraler har en svært viktig plass i det grønne skiftet. Mye av den grønne teknologien, slik som vindmøller og solceller, er avhengig av tilgang til mineraler. Mange av disse finnes i Norge, sier Stortingsrepresentant Bengt Rune Strifeldt fra Finnmark, som også er Fremskrittspartiets mineralpolitiske talsperson.

    Solceller kan levere grønn, bærekraftig energi. Men er tilgangen til materialene god nok? Foto: Wikipedia

    Da må vi tro partiet er svært fornøyd med at regjeringen satser millioner på å finne mineraler på den midtatlantiske ryggen (geo365.no: «30 millioner til kartlegging av havbunnsmineraler«).

    – Mineralnæringen vil gi mange arbeidsplasser og har særlig stort potensial i distrikts-Norge. Imidlertid hemmes næringen av lang saksbehandlingstid, mange reguleringer og høy risiko. Oppstart av gruvevirksomhet kan ta så lang tid som 10-15 år. Saksbehandlingstiden må derfor reduseres, er en klar henstilling fra Strifeldt.

    – Tilgang på kapital er en utfordring. Et statlig eid kapitalfond for mineralnæringen etter finsk modell vil redusere risikoen for andre investorer. I første omgang foreslår vi et innskudd på én milliard kroner, med en tydelig målsetting å bygge opp kapitalbasen i dette fondet til fem milliarder kroner. Det må være en forutsetning av fondet driver etter prinsipper om avkastning på investert kapital, sier Strifeldt.

    – Markedet for å kapitalisere opp aktuelle mineralprosjekt i Norge er krevende og et statlig investeringsfond vil bidra til å få fart på mineralnæringen i Norge. Dette vil bidra til at mineralfunn utvikles til industrielle prosjekter, tilføyer Strifeldt

    Partier er da fullt på linje med bransjeorganisasjonen Norsk Bergindustri (geo365.no: «Krever kraftfulle og målrettede tiltak«).

    Fremskrittspartiet foreslår derfor i sitt alternative Statsbudsjett følgende tiltak for å styrke mineralnæringen:

    etablere et statlig kapitalfond for mineralnæringen, sikre at virkemiddelapparatet investerer i mineralutvinningsprosjekter, styrke kartlegging av mineralressurser i Norge og redusere konsesjonskøene ytterligere

     

    Related Posts

    Norskledet selskap jakter gull i Arizona

    september 3, 2026

    Strategisk gruveallianse rundt Joma-prosjektet

    august 25, 2026

    Sydvaranger: Vil ha staten på eiersiden

    august 24, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Mer enn spor av olje
    Sep 03, 2026

    Mer enn spor av olje

    Quaternary Challenges and Opportunities on the NCS
    Aug 31, 2026

    Quaternary Challenges and Opportunities on the NCS

    Seabed Minerals 2027: Call for abstracts
    Aug 28, 2026

    Seabed Minerals 2027: Call for abstracts

    Ildkuler
    Aug 26, 2026

    Ildkuler

    Ultra-high gold concentrations found in pyrite
    Aug 21, 2026

    Ultra-high gold concentrations found in pyrite

    Field trips and software don’t mix very well – or do they?
    Sep 04, 2026

    Field trips and software don’t mix very well – or do they?

    Listen to the drill bit
    Sep 03, 2026

    Listen to the drill bit

    Always on the lookout for new frontiers
    Sep 03, 2026

    Always on the lookout for new frontiers

    Benchmark your geosteering skills
    Sep 03, 2026

    Benchmark your geosteering skills

    The Keta Basin: Ghana’s deepwater frontier edges back into focus
    Sep 01, 2026

    The Keta Basin: Ghana’s deepwater frontier edges back into focus

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.